Viceministrų atsistatydinimas – dėl akių

Autorius: Data: 2014-07-13 , 06:41 Spausdinti

Seimo opozicijos lyderio

Andriaus Kubiliaus interviu „Žinių radijui“

2014m. liepos 11 d.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius interviu „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ aptardamas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos informaciją, jog Vilniaus savivaldybė sostinės biudžetui padarė 71 mln. litų nuostolių pirkdama paslaugas iš UAB „City service“ už šilumos energiją,pažymėjo, kad „reikia principingai ieškoti, kaip nuostoliai, kuriuos patyrė Vilniaus gyventojai, būtų atlyginti“.

„Tiek vaikų priėmimas į darželius, tiek šildymas vaikų darželiuose – yra amžina problema, iš kurios kažkas bando nesąžiningai pelnytis, ir tai daroma tų pačių tėvų ir jų vaikų sąskaita“, – sakė A. Kubilius.

Atsakydamas į žurnalisto Raigardo Musnicko klausimą, kaip vertina žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos atsistatydinimą, opozicijos lyderis teigė, jog tai jo nenustebino, nes kyla klausimas, ar žmogus, užimantis ministro pareigas, gali jas užimti, jeigu jis suformuoja savo komandą ir ši taip dirba, kad pakliūna į STT pažymą.

Pasak A. Kubiliaus, visų viceministrų atsistatydinimas vyksta tik dėl akių, tačiau jis pozityviai įvertino premjero pareiškimus, kad STT pažymoje minimi viceministrai nebus kviečiami užimti postų naujai tvirtinamoje Vyriausybėje.

R. Musnickas: Pradėkime nuo to, kad Seimas vėl nukėlė Tautinių mažumų įstatymo svarstymą. Tas įstatymas kažkoks nelaimingas, kažkokia sąmokslo teorija yra prieš šį įstatymą?

A. Kubilius: Čia visas blokas įstatymų – tautinių mažumų įstatymas, kurį Lietuvos lenkų rinkimų akcija parengė ir kuris yra parengtas visiškai nekvalifikuotai, matyt, vienintelis tikslas yra išgelbėti seniūną nuo baudų mokėjimo už tuos dvigubus pavadinimus. Taip pat yra socialdemokratų G. Kirkilo ir I. Šiaulienės parengti ir pavardžių rašymo įstatymai. Nieko tuose svarstymuose ypatingo ir nebūtų, bet darbotvarkės yra tiek apkrautos, kad tokių įstatymų svarstymas užtrunka ilgiau ir vis nespėjama iki galo apsvarstyti. Tačiau vakar nuskambėjo ypatinga frazė iš I. Šiaulienės, kuri parodo, kad socialdemokratai labai gerai supranta, jog tokio įstatymo bent svarstymo pradžią reikia padaryti iki premjero A. Butkevičiaus patvirtinimo iš naujo. Akivaizdu, kad Lenkų rinkimų akcija ultimatyviai kelia klausimus. Į tai galima žiūrėti linksmai, bet iš kitos pusės, mano įsitikinimu, šių įstatymų svarstymas po Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo, kad Seime svarstyti klausimus, susijusius su valstybinės kalbos naudojimu ar rašant pavardes, ar gatvių pavadinimus, galima tik tada, kai yra Valstybinės kalbos komisijos pasiūlymai. Taigi šio reikalavimo nesilaikoma. Tad toks svarstymas pažeidžia KT suformuluotą doktriną.

R. Musnickas: O kas toliau bus, nes premjero tvirtinimas jau greitai, kitą savaitę…

A. Kubilius: Mes siūlome socialdemokratams neaukoti valstybinės kalbos, nepažeidinėti Konstitucijos vardan kelių balsų tvirtinant premjerą. Kaip suprantame, koalicijai tų balsų ir taip pakanka, porą balsų gaus daugiau ar mažiau. Bet kol kas matome karštligiškus bandymus svarstyti šiuos klausimus ir tai sunkiai sustabdoma.

R. Musnickas: Kiti klausimai – FNTT atliko tyrimą ir nustatė ar bent jau viešojoje erdvėje aiškinama, kad nustatyta, jog paslaugų pirkimas iš „Icor“ įmonių padarė Vilniaus savivaldybei daugiau nei 70 mln. litų nuostolių.

A. Kubilius: Tiesą sakant, sunkoka kol kas vertinti, kadangi matome tik aprašymus spaudoje ir A. Zuoko aiškinimą, kad jis čia nemato jokios kaltės ir pats „Icor“ taip aiškina. Pačias aplinkybes, kaip tie pažeidimai padaryti, kol kas sunku aiškintis. Bet žiūrint iš politinio vertinimo pusės, galima pasakyti, kad tai nestebina.

R. Musnickas: Nestebina jūsų dabartinio mero santykiai su A. Janukoniu.

A. Kubilius: Nestebina, visi prisimename visas istorijas, tad čia reikia principingai reikalauti aiškumo, reikia principingai ieškoti, kaip nuostoliai, kuriuos patyrė Vilniaus gyventojai, būtų atlyginti. Ir ypač, kai tai susiję su tais pačiais darželiais, mes matome visą kompleksą problemų, apraizgiusių darželius. Tiek vaikų priėmimas į darželius, tiek šildymas vaikų darželiuose – yra amžina problema, iš kurios kažkas bando nesąžiningai pelnytis ir tai daroma tų pačių tėvų ir jų vaikų sąskaita.

R. Musnickas: Apie kitus bandymus pasipelnyti – štai prieš kurį laiką jūsų buvę valdžioje partneriai liberalai sakė, kad turi žinių, jog energetikos viceministrų postai buvo pirkti už ketvirtį milijono litų. Tačiau premjeras pareiškė, kad iš STT gavo pažymą ir jokių nuorodų į tokius pirkimus nėra. Kaip jūs tai vertinate, ar liberalai paskubėjo pareikšti tokią informaciją, ar STT tiesiog nenustatė, nes kažin ar įmanoma ką nors nustatyti tokiuose dalykuose.

A. Kubilius: Jeigu gerai suprantu, tiesą sakant, tik iš pranešimų spaudoje, tai STT pasakė, kad negali pradėti ikiteisminio tyrimo. O kolegos liberalai viešai įgarsino gandus, kurie egzistuoja. Labai dažnai valstybės gyvenime ar politikoje būna taip, kad nebūna dūmų be ugnies.

R. Musnickas: Jūs tikite tais gandais?

A. Kubilius: Na, kaip tikėt gandais? Girdime gandus, ar galima patikėti 100 procentų gandais, tai čia patirties klausimas – kiek esi kartų girdėjęs įvairius panašaus pobūdžio gandus ir kiek jie po to pasitvirtindavo. Aš galėčiau pasakyti, kaip ir prieš tai nagrinėtu klausimu, kad jeigu tokie gandai pasitvirtintų, tai nebūčiau nustebęs.

R. Musnickas: O dėl kokių priežasčių nebūtumėt nustebęs, kad tai įprasta praktika pirkti viceministrų postus?

A. Kubilius: Kai kurioms partijoms, manau, tai gali būti gana įprasta praktika. Bet vėlgi, nėra objekto, kurį galėtume labai aiškiai nagrinėti. Kad toje pačioje energetikos ministerijoje, na, turbūt visi žinome, apie kokią viceministrę kalbame, ir kad yra sąsajų su stambiomis energetikos kompanijomis, giminystės sąsajų ar kitokių sąsajų, tai čia yra objektyvi tiesa. Ir vėlgi sąsajos su ta pačia „Icor“ grupe. Kai tiek daug tokių sąsajų, tai galbūt jos apauga tokiais gandais.

R. Musnickas: O jūs pats kai buvote premjeras, ar nebuvo norų pasiūlyti ar įsūdyti į Vyriausybės sudėtį viceministrų lygyje ar dar kur nors savo žmogų?

A. Kubilius: Socialdemokratai pasirinko tokį viceministrų korpuso formavimo principą, kad partijų reikalas yra deleguoti savo atstovus į viceministrų postus. Mes rėmėmės visai kitokiu principu, kad kiekvieno atskiro ministro reikalas – pasirinkti aukštos kvalifikacijos profesionalius komandos narius visiškai nežiūrint į kokius nors partinius bilietus. Mano įsitikinimu, tai pasiteisino. Tokiu atveju ministras gali suformuoti savo komandą ir ministras prisiima visišką atsakomybę už tą komandą. O dabar štai matome, koks rezultatas to kitokio modelio, kai viceministrų postus paskirstė įvairioms partijoms. Galbūt yra partijų, kurios į tai žiūri sąžiningiau, galbūt yra partijų, kurios žiūri kaip į prekybos objektą ir tuomet turime situaciją, kai net 8 ar 9 viceministrus reikia atleisti iš pareigų, nes pagal STT pažymą, liaudiškai tariant, jie yra „prisidirbę“. Čia yra didelė sisteminė problema, kuri rodo, kad tos partijos, kurios yra valdžioje, iš tiesų neturi to pakankamo valstybinės atsakomybės suvokimo ir todėl imasi tokių veiksmų, kurie ir sukuria tokią situaciją, kai viceministrai užsiima ne tik profesine veikla.

R. Musnickas: Toliau apie kandidatus. Netikėtai atsistatydino žemės ūkio ministras V. Jukna, kurį premjeras labai gerbė ir vertino, anot viešų pareiškimų premjero. Kas čia atsitiko? Ministras sako, kad čia šeiminės aplinkybės lėmė.. O kaip jums atrodo?

A. Kubilius: Nežinau visų aplinkybių, bet manęs visai nenustebino tas faktas, kad ministras atsistatydino, žinant, kad kaip tik jis yra vienas iš tų, kurio, berods, visi trys ar keturi viceministrai įtraukti į STT pažymą, pagal kurią viceministrai turi trauktis iš pareigų. Čia iškyla klausimas, ar iš tikrųjų žmogus, dirbantis ministro pareigose, gali juo būti, jeigu taip suformuoja savo komandą ir taip ta komanda dirba, kad pakliūna į STT pažymą. Manęs tikrai nenustebino, kad gal ir Prezidentė bei premjeras, o gal ir pats ministras suvokia, kad toliau dirbti šiose pareigose, esant tokioms aplinkybėms, nelabai ir išeina.

R. Musnickas: Ar Jums neatrodo, kad Žemės ūkio ministerija yra kažkokia padidintos rizikos ministerija? Jūsų vadovaujamoje Vyriausybėje irgi su ta ministerija nebuvo viskas gerai..

A. Kubilius: Aš ne visiškai sutikčiau su tokiu vertinimu.

R. Musnickas: Na, viceministrų reikalai irgi ten… pažintys, skyrimai, buvo irgi..

A. Kubilius: Aš tikrai nesiimu vertinti, kokie yra skirtumai ar jų nėra. Iš tikrųjų buvo padaryti nusižengimai, kuriuos po to vertino teisėsauga, bet mes iš karto į tai sureagavome ir viceministras ėjo aiškintis į teisėsaugos institucijas jau nebūdamas viceministru. Šiandieninę situaciją aš matau kitaip. Visokių girdėdavome gandų ir spėlionių tikrai dėl didžiulių pinigų, kuriuos kai kurie dabar jau buvę viceministrai bandė, liaudiškai tariant, „stumdyti“ arčiau privačių kišenių. Tai ministerija, kuri turi galimybę priimti sprendimus dėl didelių pinigų ir todėl be abejo, skaidrumas ir atsakomybė yra ypatingai svarbūs kriterijai būtent šioje ministerijoje.

R. Musnickas: Darbo partija paviešino 6 kandidatus, kuriuos galėtų pasiūlyti į naujo ministro postą. Jūs galite įvertinti juos? Keletas jų turėję reikalų su nelabai gražiais dalykais…

A. Kubilius: Vėlgi, kaip Darbo partija taip ir nenustembi, kai yra svarstomi tokie klausimai. Čia jau spauda tą darbą padarė, prie visų tų 6 kandidatų pridėjo tam tikrus biografijų ar politinės veiklos tikrus faktus, kurie parodo, kad visi 6 kandidatai turi tokių aspektų, kurie šiek tiek verčia gūžčiot pečiais, ar tikrai iš jų galima parinkti tinkamą kandidatą į tokį atsakingą postą.

R. Musnickas: O vis dėlto šią savaitę Seimo vicepirmininkas socialdemokratas A. Sysas po to, kai buvo priimtas sprendimas politinėje taryboje visus viceministrus atleisti, mūsų „Žinių radijo“ laidoje sakė, kad galimas dalykas, kad visi viceministrai ar kai kurie galbūt grįš atgal į Vyriausybę. Kaip jūs galvojate, įmanomi tokie dalykai, kad tas sprendimas buvo padarytas dėl akių – visus atleidžiame, o paskui tuos, kuriuos reikia, vis tiek grąžinsime?

A. Kubilius: Kad visus atleidžia dėl akių – tai akivaizdu, iš pat pradžių tai buvo galima konstatuoti. Bet ką aš pozityviai vertinu, tai premjero pareiškimus, ne A. Syso. Premjeras aiškiai pasakė, kad tie 8 ar 9 viceministrai negrįš į valstybės tarnybą. Galima sveikinti tokį premjero ryžtą. Iš tiesų keistokai atrodė praeitą savaitę įvairūs pareiškimai, kad Prezidentė kalta ar konservatoriai kalti, kad socialdemokratų vadovaujamoje Vyriausybėje yra „prisidirbę“ viceministrai. Bet galų gale praeitos savaitės pabaigoje premjeras pasakė, kad tų viceministrų neliks valstybės tarnyboje, o siekiant pridengti 8 ar 9 susikompromitavusių nuodėmę, buvo sugalvotas variantas, kad garsiai visi viceministrai atsistatydins. Ką reiškia A. Syso pasakymai – sunku pasakyti, galbūt tai reiškia, kad socialdemokratų vadovybėje ne visi klausosi premjero žodžių.

R. Musnickas: Demokratija, kaip jūs pats sakytumėt, kas kaip nori, tas taip šneka. Tortą rytoj į prezidentės inauguraciją pasiruošėte?

A. Kubilius: Torto nesinešime, bet džiaugsimės tikrai ir linkime sėkmės. Rytdiena yra gražus momentas pradedant naują etapą, kurio esminis tikslas yra tęsti tuos darbus, kurie ryškiai matėsi per pirmąjį etapą, pirmąją kadenciją. Galima padėkoti Lietuvos žmonėms už teisingą pasirinkimą ir palinkėti Prezidentei tos pačios tvirtybės, energijos ir išminties, siekiant tų tikslų, kurių buvo siekiama per pirmus penkerius metus.

Nuotr. – ve.lt

Tėvynės Sąjunga , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra