Verkių rūmų tunelyje – pagonių akmenys

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vieno sostinės Verkių rūmų požemio tyrinėtojų laukė ypač maloni staigmena – čia rasti 7 akmenys su dubenimis. Tokie akmenys buvo naudojami per pagonių apeigas.
 
Į sieną sumūrytus akmenis su dubenimis aptiko Pavilnių ir Verkių regioninių parkų skyriaus vedėjas Laisvūnas Budėnas, nutaręs pasidomėti, kur veda kolektorius iš Verkių rūmų dešiniojo sparno.
 
Akmenys buvo sumūryti kolektoriaus apačioje kas keli metrai. Akmenis su dubenimis pavyko aptikti 15–20 metrų nuo įėjimo iš rūmų rūsio. Akmenų įdubų gylis yra įvairus.
 
Tokie akmenys išplito, kai XIV amžiuje krikšto metu buvo sunaikintos pagrindinės pagonių šventvietės. Jie buvo slepiami nuošaliose vietose.
 
Pagonybės laikais ant akmenų su dubenimis buvo aukojamos gyvos ir negyvos aukos, o juose besikaupiančiam lietaus vandeniui priskiriama magiška ar gydomoji galia.
 
L. Budėnas spėjo, kad įdomūs akmenys į kolektorių atkeliavo iš Lizdeikos aukuro, buvusio netoli Verkių rūmų.
 
Tačiau šią versiją paneigė archeologas Vykintas Vaitkevičius. Mat tokie akmenys paplitę Šiaurės ir Vidurio Lietuvoje, o artimiausia jų radybų vieta yra Gelvonuose (Širvintų r.).
 
Paklaustas, ar kolektoriuje mūrijant akmenis su dubenimis nebuvo demonstruojama panieka senajai religijai, V. Vaitkevičius tvirtino, kad tokius akmenis po pagonybės buvo įprasta naudoti statant tvartus, kumetynus ar net bažnyčių šventorių tvoras.
 
Kad Verkių rūmų statybai buvo naudojami akmenys su dubenimis, anksčiau buvo užsiminę kai kurie tyrinėtojai, bet akmenų anksčiau nepavykdavo aptikti.
 
L. Budėno tyrinėtas kolektorius buvo naudojamas vandeniui iš rūmų fontano išleisti. Spėjama, kad rūmų teritorijoje yra dar vienas kolektorius iš vandens bokšto. Vandens bokšto sienoje L. Budėnas rado užmūrytą angą.
 
Išsaugojo ne visus.
 
Didžiausia akmenų su dubenimis ekspozicija yra Pasvalyje, kraštotyrininko Antano Stapulionio sodyboje. Čia sukaupti 66 tokie akmenys.
 
Daugiausiai akmenų su dubenimis randama Utenos krašte. Tačiau nemažai tokių riedulių nepavyko išsaugoti.
 
Antakalnių kaime būta akmenų su dubenimis, bet jie sunaikinti griaunant sodybas. Bartašiūnuose akmuo su dubeniu buvo užbetonuotas.
 
Vienas akmuo su dubeniu buvo įmūrytas į tilto per Šeduikio upelį kelyje Medeniai–Kuktiškės pagrindą. Po tilto rekonstrukcijos 1975 metais akmuo dingo.
 
Biliakiemio kaime akmenys su dubenimis buvo vienos sodybos namo ir tvarto pamatuose. Tačiau sodybą nugriovus akmenys buvo užkasti.
 
V. Balkūno nuotr.
 
www.lrytas.lr
 
Nuotraukose:
 
1. L. Budėnas tyrinėja kolektorių, naudojamą vandeniui iš rūmų fontano išleisti
2. Tunelyje pagonių apeigų akmenys su dubenimis sumūryti kas keli metrai
3. Į sieną sumūrytus akmenis su dubenimis aptiko L. Budėnas
4. Verkių rūmai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra