Vengti Baltijos jūrą teršiančių fosfatų padės atnaujintas reglamentas

Autorius: Data: 2011-12-15 , 13:37 Spausdinti

2011 m. gruodžio 14 d. Europos Parlamentas balsavo dėl reglamento, kuris nuo 2013 m. turėtų riboti fosfatų naudojimą plovikliuose, o nuo 2015 m. – šis ribojimas įsigalios ir indaplovėse naudojamiems produktams.

Pasak Europos Parlamento narės Radvilės Morkūnaitės, tai labai svarbi žinia Baltijos jūrai, kurios vandenys stipriai kenčia nuo taršos fosforo junginiais, sukeliančiais dumblėjimą.

„Nors jūros taršos fosforo junginiais ir Lietuvos rinkai tiekiamų ploviklių tiesiogines sąsajas ne vienerius metus kėlė tiek gamtosaugininkai, tiek nevyriausybinės organizacijos, deja, tenka pripažinti, kad mūsų šalies politikams savo iniciatyva nepakako ryžto šią problemą spręsti, kaip tai padarė ne viena Baltijos jūros regiono valstybė“, – priminė europarlamentarė.

R. Morkūnaitės teigimu, įprastų skalbimo priemonių bei indų plovimo skysčių sudėtyje paprastai yra 30-40 proc. fosfatų, kurie sudaro pusę visų namų ūkio chemikalų, patenkančių į mūsų jūrą.

„Tad per metus į Baltiją suplaukia apie 16 tūkstančių tonų fosforo. Kai kurios ES valstybės jau dabar riboja fosfatų naudojimą, tačiau maksimalios ES valstybėse leidžiamos normos gerokai skiriasi“, – pasakojo R. Morkūnaitė.

Europos Parlamento Aplinkosaugos komitete dirbanti R. Morkūnaitė sakė, kad lyginant su valstybėmis, kurių rinkose plovikliai su fosfatais – ribojami, lietuviai yra beveik „pirmūnai“ – kiekvienas iš mūsų per metus sunaudojame daugiau nei 300 g fosforo, kai tuo tarpu vokiečiai – visiškai nesunaudoja, o kaimynai suomiai – beveik keturis kartus mažiau.

Anot europarlamentarės, iki šiol valstybėse, kuriose nebuvo reglamentuotas fosfatų naudojimas, teliko kliautis tik gera buitinės chemijos gamintojų valia bei vartotojų sąmoningumu, tačiau įsigaliojus naujajam reglamentui rinkoje turės išnykti buitiniai skalbinių plovikliai, kuriuose vieno skalbimo metu fosforo kiekis viršys pusę gramo.

R. Morkūnaitė po balsavimo taip pat akcentavo, kad šis sprendimas duos dar daugiau naudos, jei bus siekiama lygiagrečiai tobulinti nuotekų surinkimo ir valymo įrenginius, nes dik derindami šias dvi priemones galime tikėtis, kad sumažinsime eutrofinių arba galinčių tokiomis tapti vandens zonų plotus.

Visoje ES taikomu reglamentu EP patvirtinta pozicija taps tada, kai jai pritars ir Europos Sąjungos Taryba. Šis procesas gali užtrukti apie metus.

Manoukis nuotr.

Nuotraukoje: R. Morkūnaitė-Mikulėnienė

EP: Radvilė Morkūnaitė , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra