Vengrijos ambasada Lietuvoje mini 1956-ųjų metų antisovietinės Vengrijos Revoliucijos metines

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vengrijos ambasada Lietuvoje mini 49 – ąsias žiauriai nuslopintos Vengrijos Revoliucijos metines. 1956 metų lapkritį sovietų kariai įsiveržė į Vengriją, netrukos po to darbą pradėjo marionetinė vyriausybė. Revoliucija, prasidėjusi studentų demonstracijomis, kaip paramos ir solidarumo ženklas streikuojantiems Lenkijos darbininkams, netrukus peraugo į ginkluotą pasipriešinimą – kovą prieš primestąjį komunistinį režimą. Tuomet Vengrijos vyriausybė paskelbė savo siekį suformuoti nepriklausomą ir neutralią valstybę. Šie siekiai nevirto realybe. Jau po kelių dienų Sovietų kariai įsiveržė į sostinę Budapeštą, kur kovos prieš pranašesnę ginkluotę turinčius sovietų karius truko savaitėmis.
Revoliucijos pasekmės vengrų tautai buvo skaudžios. Keletui šimtų žmonių, tarp kurių buvo ir Vengrijos Ministras pirmininkas Imre Nady, buvo įvykdytos mirties bausmės. Apie 200.000 žmonių paliko savo gimtąją šalį ir emigravo į Vakarus, bijodami tolimesnio susidorojimo ar represijų. Žmonių, likusių savo gimtojoje šalyje, laukė Sovietinis režimas, žlugęs tik 1989 metais. 
1956 Revoliucija – Lietuvos partizaninio pasipriešinimo prieš Sovietų valdžią tąsa. Ši revoliucija simbolizavo dar vieną žingsnį, žengtą link Centrinės ir Rytų Europos žmonių laisvės.
Vengrijos ambasada mini Revoliucijos metines, organizuodama du kultūrinius renginius. Pirmasis – šiuolaikinio meninio filmo apie paskutiniuoius Vengrijos Ministro pirmininko Imre Nagy metus peržiūrą. Filmą “Nepalaidoti gyvieji” kartu kūrė vengrai ir lenkai, o režisavo garsi vengrų režisierė Márta Mészáros. Ši kino juosta, pelniusi daugybę tarptautinių apdovanojimų, sulaukė didelio visuomenės susidimėjimo ir savo šalyje. “Nepalaidoti gyvieji” Vilniuje buvo rodomi tik vieną kartą. Planuojama, kad Lietuvos žiūrovai ši filmą galės pažiūrėti kitais metais, kuomet ir daugiau Vengrijos kino juostų pasieks Forum Cinemas. Išskirtinė filmo “Nepalaidoti gyvieij”  peržiūra – bendras Vengrijos ir Lenkijos ambasadų Lietuvoje renginys.
Antrasis renginys, skirtas paminėti Vengrijos Revoliucijos metines, yra ypatingų fotografijų ypatinga tema“Budapešto didvyrių keliai” paroda, kurią pristatė jos autoriai, du mokslininkai, kartu vykdę paieškas ir tyrinėjimus. Jų studijų objektu tapo simbolinė Revoliucijos metu padaryta nuotrauka, kuri buvo išspausdinta 1956 metų Paris match žurnale. Nuotraukoje esanti jaunuolių pora, vaikinas ir mergina atspindi jaunųjų laisvės kovotojų pasipriešinimo Sovietinei armijai dvasią. “Budapešto didvyrių keliai” – laisvės kovotojos gyvenimo kelias, tuomet devyniolikmetės merginos iš nuotraukos. Parodos nuotraukos pasakoja apie paprastą paprastos XX amžiaus moters, kentėjusios nuo politinių žaidimų bei sovietinės priespaudos bei marionetinio režimo Vengrijoje, gyvenimo istoriją. Kolekciją sudaro 70 nuotraukų, daugelyje kurių atspindėti 1956 metų neramumai Budapešte ir kurios niekuomet nebuvo publikuotos.
“Budapešto didvyrių keliai” – bendras dviejų mokslininkų, vengro Eszter Balazs bei prancūzo Phil Casoar darbas. Lapkričio 9 dieną jie abu dalyvavo parodos atidaryme galerijoje “Meno niša”, o lapkričio 10 dieną Vilniaus universitete  vykusiame seminare  kalbėtasi su Lietuvos istorikais, studentais bei buvusiais politinias kaliniais apie parodą bei 1956 metų Revoliuciją. Šią ypatingą fotografijų parodą pristato Vengrijos Respublikos ambasados Lietuvoje bei Prancūzų kultūros centras.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra