Vėlinių ugnelės – Karmazinų pilkapyne

Autorius: Data: 2013-10-21 , 13:27 Spausdinti

2013 m. spalio 19 d. Neries regioniniame parke, Karmazinų pilkapyne senuoju tikėjimu paminėtos Vėlinės (Ilgės). Jau ne vienerius metus su Neries regioninio parko direkcija, bendradarbiaudama su Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazija, tęsia tradicijas rudeniui įpusėjus apsilankyti prie vienintelių Lietuvoje atkurtų pilkapių ir pagerbti protėvių atminimą.

„Lietingą rudens popietę prie Karmazinų pilkapyno susirinkę direkcijos darbuotojai, progimnazijos mokytojai bei mokiniai atliko Vėlinių apeigas. Nurimusio miško apsuptyje skambėjo giesmės ir pasakojamoji tautosaka, o remiantis protėvių manymu, jog ugnis pritraukia vėles, uždegtos žvakelės. Kiti senieji tikėjimai buvo prisiminti užsiliepsnojus laužui bei paaukojus deivei Gabijai. Nuo seno manyta, kad pirmapradis elementas – ugnis, nušviečia kelią tamsoje klaidžiojančioms vėlėms bei parodo jį į dangų. Ji taip pat apvalo, nuskaistina ir tarpininkauja pereinant į vienos (gyvųjų) sferos į kitą (mirusiųjų). Tad renginio dalyviai per ugnį ne tik sunaikino savo blogas mintis ir išgyvenimus, bet ir maldomis kreipėsi į protėvių dvaseles, dėkodami jiems ir prašydami tolesnės globos. Senu papročiu vėlėms taip pat buvo sudėtas stalelis, ant kurio palikta maisto jų pasisotinimui“, – pasakojo Neries regioninio parko direkcijos kultūrologė Karolina Tamašauskaitė.

Renginiu pratęsta ilgametė Vėlinių minėjimo tradicija Karmazinų pilkapyne. Remiantis archeologiniais tyrinėjimais nustatyta, kad žmonės čia buvo laidojami V–VIII a., tačiau net ir po beveik 1500 metų čia dar gyvas jų atminimas. Kasmet gūdų rudenį ant pilkapių žybsinčios žvakelės primena apie dar gyvus senuosius tikėjimus ir protėvių pagerbimo papročius.

Uždekime atminimo žvakeles ant ir ant nelankomų kapų.

www.vstt.lt

Nuotraukoje: Vėlinių žvakelės Karmazinų pilkapyne

Parkai , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra