Vėl atvers duris sutvarkyti Vinco Krėvės gimtieji namai

Autorius: Data: 2020-10-09 , 13:08 Spausdinti

Vėl atvers duris sutvarkyti Vinco Krėvės gimtieji namai

A. Černiausko nuotr.

www.voruta.lt

Baigti 2019 m. kovo mėnesį pradėti rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus (1882–1954) gimtosios sodybos namo – memorialinio muziejaus (Varėnos rajono, Merkinės seniūnijos, Subartonių kaim., Vinco Krėvės g. 3) tvarkybos darbai. Projekto įgyvendinimo metu buvo suremontuoti ir restauruoti langai, langinės, durys, lubos, krosnys, metaliniai vyriai ir rankenos, įėjimo prieangis, fasadų apkalimas lentelėmis.  Dalį rąstų, kurių  mediena buvo smarkiai pakenkta biopažeidėjų, teko pakeisti naujais.  Mažiau pakenkti sienojai  buvo protezuoti. Remontuojant buvo siekta palikti kuo daugiau autentikos.

Darbų užsakovas – Varėnos rajono savivaldybės administracija. Darbus pagal UAB „Panprojektas“ parengtą projektą (tvarkybos darbų projekto rengėja – Sonata Šleivienė) atliko UAB „Ekodora“. Finansavimo šaltinis – Europos regioninės plėtros fondas. Projekto tikslas – atskleisti kultūros paveldo objekto vertingąsias savybes ir sudaryti sąlygas tinkamam jo pažinimui bei sklaidai.

Subartonių kaime 1882 m. spalio 19 d. gimė ir iki 1904 m. gyveno garsiausias Dainavos krašto rašytojas V. Krėvė-Mickevičius. Paskutinį kartą gimtinėje rašytojas lankėsi apie 1934 m.  Jo gimtasis namas pastatytas XIX a. II-oje pusėje. Į pietryčius nuo namo stovėjo svirnas, tvartas, kluonas. Per Antrąjį pasaulinį karą name buvo įrengta pieninė, namas apleistas (supuvo stogas, grindys, sutrešo apatiniai rąstai, pavogtos pjaustinėtos langinės). Apie 1961 m., kai buvo pradėtas kurti rašytojo muziejus, į sodybą iš Marcinkonių buvo atvežtas namas, kurį norėta pastatyti vietoj senojo, bet buvo pakeisti tik senojo namo sutrešę rąstai. Iki 1988 m. viename namo gale buvo biblioteka. 1966 m. name įkurtas V. Krėvės memorialinis muziejus. 1988 m. namas iš vidaus ir lauko suremontuotas, perdažytas. Muziejaus ekspozicija užima visą namą. Gryčios išvaizda atkurta tokia, kokia buvo iki praėjusio amžiaus 4-o dešimtmečio. Seklyčioje yra spinta, staliukas ir sieninis laikrodis, rašytojo parsivežti iš Baku. Stogo danga iš šiaudų į skiedrų pakeista 2008 m.

 

V. Krėvės-Mickevičiaus gimtajame name-muziejuje jau baigti tvarkybos darbai. KPD nuotrauka

1992 m. spalio 10 d. iš Amerikos į Subartonių kaimo kapinaites parvežti ir perlaidoti rašytojo ir jo žmonos Onos Rebekos palaikai. Kapą puošia tautodailininko Ipolito Užkurnio sukurta skulptūra „Dainavos šalies dainius“.

V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus – Merkinės krašto muziejaus padalinys, kaupiantis, saugantis, tiriantis ir populiarinantis rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus kūrybinį bei memorialinį palikimą. Rašytojo kūryba betarpiškai susijusi su gimtąja aplinka, kuri neatsiejama nuo Lietuvos istorijos ir liaudies kultūros konteksto. Gimtoji erdvė, XIX a. pab. – XX a. pr. dzūkiška sodyba, jos buities rakandai, Subartonių kaimo aplinka suteikia nepakartojamą galimybę pabuvoti prie rašytojo kūrybos ištakų. Susiejus Lietuvos istoriją, etnokultūrą ir V. Krėvės kūrybą – atsiskleidžia vaizdinga Dzūkijos regiono kultūrinė istorinė panorama, suprantama ir įdomi įvairaus amžiaus muziejaus lankytojams.

Po tvarkybos darbų lankytojams muziejus bus atidarytas spalio 23 d.

Kultūra Lietuva , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra