VDU atsisakius konferencijos apie J. Ambrazevičių-Brazaitį, ji vyks Kaune

Autorius: Data: 2012-05-18 , 14:19 Spausdinti

Vytauto Didžiojo universitetui atsisakius mokslinės konferencijos apie Kaune perlaidojamą 1941 metų Lietuvos Laikinosios Vyriausybės vadovą Juozą Ambrazevičių-Brazaitį, ji vyks Kauno miesto savivaldybėje. Konferencija-minėjimas „Juozo Brazaičio mokslinė, švietėjiška, rezistencine ir politinė veikla“ šeštadienį, 2012 m. gegužės 19 d., numatoma Kauno miesto savivaldybes didžiojoje salėje.

Vytauto Didžiojo universitetas pirmadienį, gegužės 14-ąją, pranešė atsisakantis suteikti patalpas renginiui, nes „universitetas laikosi pozicijos neorganizuoti neakademinių renginių universitetinėse erdvėse“.

Kaip rodo BNS turima programa, konferencijoje apie J. Ambrazevičiaus-Brazaičio vaidmenį ketina kalbėti Lituanistikos tyrimo ir studijų centro vadovas Augustinas Idzelis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido ir rezistencijos departamento direktorius Arūnas Bubnys, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Viktorija Skrupskelytė, Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotoja Ilona Strumickienė, padėkos žodį tars Rožė Šomkaitė, kurios namuose J. Ambrazevičius-Brazaitis gyveno gyvenimo pabaigoje.

J. Ambrazevičiaus-Brazaičio palikimą spaudos konferencijoje Seime penktadienį, gegužės 18 d., pristatė parlamentarai Arvydas Anušauskas ir Rytas Kupčinskas, A. Idzelis bei žurnalistas Vidmantas Valiušaitis.

J. Brazaičio, kuris iki karo turėjo Ambrazevičiaus pavardę, palaikai į Vilnių iš JAV buvo parskraidinti ketvirtadienį. Penktadienį, gegužės 18-ąją, Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje prasideda atsisveikinimas su velioniu. Perlaidojimas numatomas sekmadienį, gegužės 20 dieną.

Tarpukariu aktyviai lietuvių literatūrą tyrinėjęs, universitete dėstęs J. Brazaitis, tuo metu turėjęs Ambrazevičiaus pavardę, 1940 metais sovietams okupavus Lietuvą įsitraukė į pogrindžio veiklą.

Prasidėjus sovietų ir nacių karui, Lietuvoje įsiplieskė sukilimas, o J. Brazaitis ėmė vadovauti Laikinajai Vyriausybei, kuri 1941 metų birželio 23-ąją paskelbė apie nepriklausomos valstybės atkūrimą.

Tačiau vokiečiai nesirengė nusileisti lietuvių siekiams būti savarankiškiems, įvedė savo valdžią, ir, atsisakiusi tapti vokiečių patikėtinių taryba, Laikinoji Vyriausybė rugpjūčio 5 dieną savo veiklą sustabdė.

Lietuvos laikinoji Vyriausybė ir sukilimo organizatoriai yra sulaukę priekaištų dėl bendradarbiavimo su naciais, siekiant atkurti nepriklausomybę, ir dėl to, kad garsiai nepasmerkė žydų žudynių, taip pat dėl priimtų dokumentų, kurie diskriminavo žydus.

Pats J. Ambrazevičius-Brazaitis vėliau Vokietijos okupacijos metu aktyviai veikė antinacistiniame pogrindyje.

Karo metais vengdamas suėmimo J. Ambrazevičius pakeitė pavardę į Brazaičio, o 1944 metais, artėjant antrajai sovietų okupacijai, pasitraukė į Vokietiją, 1951-aisiais persikėlė į Jungtines Valstijas, kur dalyvavo išeivių lietuvių veikloje.

J. Ambrazevičius-Brazaitis mirė 1974 metais, palaidotas Putnamo vienuolyno kapinėse, Konektikuto valstijoje.

Lietuvos Vyriausybė finansavo J. Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikų perlaidojimą, tačiau valstybės vadovai ceremonijose neketina dalyvauti.

Asmeninio archyvo nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: Vytautas Vaitiekūnas, Juozas Brazaitis, Rožė Šomkaitė

Daugiau informacijos:

http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/jkazickas-jbrazaitis-simbolis-kuri-norejo-sunaikinti.d?id=58746969

http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/dudrys-ambrazevicius-brazaitis-joks-didvyris.d?id=58747581

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/aanusauskas-apie-jbrazaicio-perlaidojima-nuo-istorijos-nesislepiame-bet-turime-vertinti-visuma.d?id=58744967

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/jbrazaicio-palaikus-pasitikes-kauno-meras-atmeta-priekaistus-del-pagarbos-laikinosios-vyriausybes-vadovui.d?id=58736887

Istorija , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra