Vatikano apžvalga: vėl keliamas kunigų celibato klausimas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

John Thavis (CNS tarnybos Romoje vadovas): Kunigų celibato klausimas – visada aktualus bei jautrus Vatikane, kaip parodė pastarojo meto įvykiai. Šios savaitės Vatikano apžvalgoje pažvelgsime į celibato istoriją bei pastarojo meto aktualijas.

Cindy Wooden (CNS korespondentė Romoje): Bažnyčios mokslininkų požiūris į celibato istoriškumą yra skirtingas. Dažniausiai jie sutinka, kad Naujasis Testamentas celibatą traktuoja kaip Kristaus pavyzdžio atkartojimą bei tinkamiausią pasišventimo Dievui formą, kuri tačiau nėra privaloma kunigams. Per tris pirmuosius Krikščionybės amžius nebuvo jokių įstatymų, draudžiančių kunigams vesti, o celibatas buvo laisvai pasirenkamas.

Tačiau Bažnyčia Vakaruose palaipsniui įvedė apribojimus vedusiems kunigams, kol galiausiai XII amžiuje celibatas tapo būtina kunigystės sąlyga.

J. T: Tuo tarpu Rytų bažnyčiose ir toliau buvo šventinami tiek celibatą pasirinkusieji, tiek vedę vyrai. Tačiau buvo nustatyta, kad jie nebegali vesti po šventimų. Be to, vyskupas privalo gyventi celibate.

Kaip šių skirtingų tradicijų pasekmė, apie kurią didelė dalis katalikų nežino, šiandien Katalikų Bažnyčioje yra vedę Rytų apeigų kunigai. Išties Bažnyčios pareigūnai aiškiai žino, kad kunigų celibatas yra taisyklė, o ne dogma. Tad reikalui esant ją galima keisti ar įvesti išimčių, ypač susidarius ypatingoms aplinkybėms.

C. W: Tai leidžia mums prisiminti pastarojo meto įvykius: naujasis Vatikano planas priimti į Katalikų Bažnyčią buvusius anglikonus leidžia vedusiam anglikonų klerui tapti katalikų kunigais, atsižvelgiant į kiekvieną konkretų atvejį. Kai kurie žmonės tai įvertino kaip ženklą, esą Vatikanas ketina panaikinti bendrąją celibato taisyklę. Neseniai Vatikanas turėjo progą pareikšti, kad taip nėra.

J. T: Vatikanas aiškiai pasakė, kad jokie pakeitimai nebus daromi. Buvo cituojami Vatikano II Susirinkimo dokumentai, kuriuose pabrėžiama celibato vertė kaip ganytojiškos artimo meilės paskata.

Per šiuos 25 metus teko stebėti ne vieną aštrią diskusiją apie vedusius kunigus, ypač Vyskupų sinodų metu.

Pavyzdinis atvejis galėtų būti 1990-ųjų sinodas, skirtas kunigų ugdymui. Pirmiausia nedidelė vyskupų grupelė pasiūlė, kad gerai parengti vedę vyrai būtų šventinami, tačiau visas sinodas vieningai reagavo į tai stipriai paremdamas celibatą. Taip elgėsi ir Jonas Paulius II, kuris sakė, kad raginimas šventinti vedusius vyrus buvo „propaganda“ nukreipta prieš vieną iš Bažnyčios labiausiai vertinamų tradicijų.

C. W: Ir popiežius Benediktas XVI, atrodo, į neseniai pasirodžiusius svarstymus apie kunigų celibato ateitį reagavo panašiai. Prieš kurį laiką lankydamasis Šiaurės Italijoje, jis sakė, kad celibatas yra kelias, kuriuo eidamas kunigas „tobuliausiai supanašėja su Kristumi“. Prieš porą dienų Vatikano dienraštis paskelbė ilgą italų kardinolo Dionizo Tetamanci (Dionigi Tettamanzi) straipsnį, kuriame ginamas celibatas, kaip pasirinkimas, galintis vis dar įkvėpti žmones šiuolaikiniame pasaulyje.

J. T: Vienas iš praktinių argumentų, kuriuos pateikia vedusių kunigų šalininkai, yra kunigų trūkumas kai kuriose pasaulio dalyse. Pavyzdžiui, Brazilijoje vienas kunigas aptarnauja maždaug 8 000 tikinčiųjų – tai yra tris kartus daugiau nei JAV. Tačiau reikalavimas suspenduoti celibatą šiuose regionuose Vatikane buvo sutiktas tvirtu „ne“. Kaip neseniai sakė popiežius, didžiausias šiandienos kunigų rūpestis yra kokybė, o ne kiekybė.

C. W: Savo laiške Kunigų metų proga popiežius Benediktas XVI kalbėjo apie celibatą kaip apie ypatingą dovaną. Jis sakė, kad kunigai turi drąsinti ir palaikyti vienas kitą, kad liktų ištikimi tokiam gyvenimo būdui. Iš popiežiaus žodžių galima suprasti, jog artimiausioje ateityje Vakarų Bažnyčioje vedę kunigai ir toliau bus išimtis iš taisyklės.

Pagal Catholic News Service parengė S. Ž.

www.bernardinai.lt

Nuotraukoje: Kunigo šventimai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra