Vasario 16-osios karinis paradas Šalčininkuose

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo 92-ąsias metines, Vilniuje, prie Prezidentūros, iškilmingai pakeltos trijų Baltijos valstybių vėliavos.
 
Trys vėliavos iškilmingai buvo iškeltos ir Šalčininkuose, tik šalia valstybinės trispalvės plevėsavo Europos Sąjungos ir Šalčininkų rajono vėliavos.
 
Ne be pagrindo juokaujama, kad valstybės atkūrimo dieną Lietuvoje vyksta du kariniai paradai. Vienas Vilniuje, o kitas – būtinai Šalčininkuose.
 
Taip kasmet vyksta jau nuo 1995 metų. Pasak atsargos majoro Vytauto Adamonio, Šalčininkuose iškilmingi paradai ir eisenos, skirtos Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga, tapo bene svarbiausiu šio Rytų Lietuvos regiono kalendorinių metų įvykių.
 
Atsargos majoras V. Adamonis prisimena, kad jam teko būti vienu pirmųjų rengiant pirmąjį karinį paradą Šalčininkuose. Buvo sulaukta ne tik skeptiškų, tačiau ir užgaulių, net piktų replikų ir užuominų. Nepaisė visų šitų nepagrįstų replikų patriotiškai nusiteikusi Šalčininkų krašto bendruomenė, lietuviškų mokyklų pedagogai, moksleivija. Šventė – valstybinė, pati svarbiausia kiekvienam šalies piliečiui ir ją būtina atšvęsti deramai.
 
Paklaustas, kodėl šventinėje eisenoje dalyvauja kariūnai, V. Adamonis visai rimtai atsako, kad specialiai iš sostinės kariškių paradui vežtis nereikia. Šalčininkų rajone yra kelios pasienio užkardos, gausus policijos padalinys. Uniformuoti kariškiai demonstruoja ne karinę galią, o glaudžią sąsają su piliečiais ir jų saugoma valstybe.
 
…Iškilminga eisena pradedama nuo puošnaus koplytstulpio Šalčininkų miesto pradžioje.
 
Iškilminga karių eisena, ritmingai gaudžiant būgnams, Vilniaus gatve pražygiuoja per visą miestą. Parado dalyviai nueina į Šalčininkų šv. apaštalo Petro bažnyčią, kur šv. Mišias laikė praėjusį mėnesį savo 85 metų sukaktį atšventęs monsinjoras Alfonsas Svarinskas.
 
Jam talkino vyriausiasis kariuomenės kapelionas majoras Saulius Kosmauskas ir Šalčininkų šv. apaštalo Petro bažnyčios klebonas Vitoldas Zuzo.
 
Po pamaldų, gaudžiant būgnams, visi atžygiavo į savivaldybės aikštę. Čia įvyko iškilminga karių rikiuotė. Skambant Lietuvos himnui buvo pakeltos Lietuvos, Europos Sąjungos ir Šalčininkų rajono vėliavos.
 
Iškilmėse dalyvavo garbės svečiai – karo prievolės administravimo tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos viršininko pavaduotojas pulkininkas Arūnas Dudavičius, Lietuvos šaulių sąjungos jaunųjų šaulių vadas Mindaugas Nefas, Vilniaus karo prievolės centro viršininkas majoras Gintautas Žukaitis, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos Varėnos rinktinės Tribonių užkardos vadas majoras Nerijus Ašmenskas. Taip pat dalyvavo Administracijos direktorius Boleslavas Daškevičius, savivaldybės administracijos ir skyrių vadovai, keli seniūnai, gana gausus miestelėnų būrys.
 
Šventės dalyvius pasveikino naujasis Šalčininkų savivaldybės meras Zdzislavas Palevičius. Jis valstybine kalba visiems palinkėjo santarvės, darnios veiklos Tėvynės labui.
 
Po iškilmių savivaldybės aikštėje visi šventės dalyviai buvo vaišinami kareiviška koše ir arbata, Šalčininkų kultūros centre galėjo apžiūrėti ginkluotės parodą.
 
Iškilmes vainikavo šventinis minėjimas ir tautinių šokių kolektyvo „Voruta“ koncertas kultūros centro salėje.
 
Šalies rytuose, bene arčiausiai valstybinės sienos esančio Šalčininkų rajono centre Vasario 16-ąją gyventojai valstybinės vėliavos prie namų nekėlė. Viena kita trispalvė plevėsavo ant mėsinės sienos, tradiciškai, jau gerokai nublukusios trispalvės plevėsavo prie mokyklų, seniūnijos. Mane geriausiai nuteikė virš tarnybinių policijos automobilių linksmai plazdančios trispalvės.
 
Autoriaus nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Svarbiausieji šventės organizatoriai: atsargos majoras V. Adamonis, pulkininkas A. Dudavičius ir šaulių Šalčininkų 11 kuopos vadas Eimantas Amulynas
2. Šv. Mišias koncelebravo kariuomenės kapelionas majoras S. Kosmauskas, mons. A. Svarinskas ir klebonas V. Zuzo
3. Valstybinę vėliavą gerbk!
4. Kalbą sako naujasis Šalčininkų rajono savivaldybės meras Z. Palevičius
 
Voruta. – 2010, vas. 20, nr. 4 (694), p. 4.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra