Vasario 16-oji ir Lietuva

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Štai ateina ir Vasario 16-oji, mūsų kraštui ypatinga diena. Mūsų miestuose ir kaimuose tą dieną jaučiamas didelis pakilimas. Kiekvienais metais, po Vasario 16-osios akto 1918-aisiais, Lietuva šią dieną mini kaip Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo. Ilgainiui susiformavo ir jos minėjimo tradicija. Nepriklausomoje Lietuvoje ši šventė buvo švenčiama labai iškilmingai.
 Pirmosios metinės 1919 m. Vilniuje buvo paminėtos „Rūtos“ salėje, M. Reinys pasakė kalbą, o vykstant meninei programai, dainuojant operos artistams, į salę atėję raudonarmiečiai patikrino dokumentus ir liepė išsiskirstyti. Tuo metu Kaune savanoriai davė priesaiką ginti Tėvynę.
Antrosios metinės – Lietuva džiaugėsi iškovota laisve. Šalis sukūrė savo Nepriklausomą valstybę. Buvo sušauktas Steigiamasis Seimas ir patvirtinta, kad Lietuvos valstybė visos tautos pastangomis, savanorių žygiais ir aukomis yra atkurta. Gimė Lietuva, ji augo, buvo kuriama bei puoselėjama. 1922 m. priimta Lietuvos Konstitucija ir atkurtas Lietuvos Universitetas. Taip pat Vasario 16-ąją dieną, paryškinant tai, kad Lietuvos laisvei reikia išsimokslinusios inteligentijos, savo mokslo, šviesos. O tautai, mokslui, inteligentijai ir mokykloms reikia savos nepriklausomos valstybės, kuri užtikrina globą, paramą bei apsaugą kultūros plėtrai.
Dešimtosios Nepriklausomybės metinės buvo iškilmingai paminėtos. Jubiliejui išleista leidinių, žmonės statė paminklus ir kryžius. Ant jų užrašydavo 1918-1928 m. Po dešimtmečio – dvidešimtmetis. Išleista knygų, pasirodė jubiliejinės monetos su užrašu: Lietuva 1918 – 1938. Ir štai 1940 m. Vasario 16-oji paskutinį kartą paminima laisvoje Lietuvoje, taip pat ir atgautajame Vilniuje su atkurtu Vilniaus Universitetu. Vėliau Vasario 16-oji minėta nelaisvomis sąlygomis. Už Lietuvos ribų buvo gedima dėl jos nelaimių. Krašte tai vienur, tai kitur koks drąsuolis iškeldavo trispalvę. Kapuose žmonės ateidavo pagerbti J. Basanavičiaus, sužibdavo žvakutės, liudijusios tautos ištikimybę ir laisvės viltį.
Ir tik 1989 m. pirmąjį kartą viešai vėl paminėta Vasario 16-oji, o 1998 m. minėjome 80-ąsias Nepriklausomybės akto metines.
Šiemet minime 90 m. nuo Vasario 16-osios Akto paskelbimo. Bet kažko širdyje trūksta… Trūksta to nuoširdaus džiaugsmo, su kuriuo buvo švenčiama Vasario 16-oji pirmaisiais metais, ar dešimtmečio proga. Ko trūksta mūsų džiaugsmui? Ar ne to paties jubiliato, kurio jubiliejų minime. O kur gi tas jubiliatas? Kur ta, šviesi, laisva, žmonių darbu ir aukomis sukurta Nepriklausoma Lietuva? Jos buvo verčiama atsisakyti ir eiti į „šviesųjį rytojų“. Ar mes vis dar į tą „šviesųjį rytojų“ einame? Nejau nesustojome, nesusimąstome ir nepasvarstome, kur gi teisingasis kelias? Gerai, kad po Kovo 11-osios atgavome kai kurias savo teises ir teisę minėti Vasario 16-ąją. Bet to dar nepakanka visiškam džiaugsmui. Ar galėtume iš tiesų atkurti, atstatyti tą šviesiais idealais visų žmonių darbu kurtą Nepriklausomą Lietuvą? Nieko nėra neįmanomo žmonėms, kurie tiki, kuriems padeda Dievas.
Tai atlikti yra būtina. Nėra jokios prasmės klaidžioti palikus tikruosius krašto pagrindus, besiblaškant netikrose vertybėse, kol galiausiai visai paskęsime kokiame liūne. Mūsų Tėvynė tuščia be mūsų, o mūsų širdys tuščios be Tėvynės, be kūrybos džiaugsmo joje. Jos nepakeis nei Europos Sąjunga, nei niekas kitas, nes mes patys esame Lietuva ir negalime išsižadėti savo gyvenimo. Tai mūsų tikroji būtis, tikroji realybė. Tai ne praeitis, tai dabartis, tai mūsų ateitis, tai mūsų Amžinybė.
Kaip galime būti be savęs pačių, savo kultūros, mokslo, spaudos, visuomenės, santykių ir kūrybos?
Kaip būsime be sodybų, be gėlių darželių po atvirais vasaros langais, be žydinčių sodų, be vėsaus šulinio, iš kurio gali atsigerti skaidraus vandens, be senų liepų kieme, po kuriomis galima ramiai pasėdėti vasaros vidurdienį? Mums reikia mūsų Lietuvos, į kurią visi turime sugrįžti po ilgų klajonių. Šiandien vėl yra galimybių su meile atkurti Lietuvą. Esame laisvėjantis kraštas. Dar daugiau laisvės bus ateityje. Tad turėkime bendrą tikslą atsikurti mūsų laisvoje Lietuvoje. Te padeda mums Dievas.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra