Vargonai bažnyčią pripildys garsais

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Dėl lėšų trūkumo nuo 2007–ųjų neberestauruojami vargonų meistro A. G. Casparini vargonai Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje vėl suskambės.
 
1776 m. meistras iš Karaliaučiaus Adamas Gottlobas Casparini pastatė vargonus Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje. Jie – vieninteliai iki šių dienų išlikę Casparini vargonai Lietuvoje.
 
Specialistų itin vertinamų vargonų korpusą A. G. Casparini dirbo vietos meistrams talkininkaujant: jo fasadą barokiniais drožiniais išpuošė vietos meistrai. Vilniaus skulptorių rankos sukūrė ir karaliaus Dovydo bei septynias angelų skulptūras, apvainikuojančias visą fasadą.
 
Parengiamieji vargonų restauravimo darbai pradėti dar 1993 m., tačiau, kaip pasakojo vargonų restauratorius Rimantas Gučas, vargonai buvo išardyti 2001–aisiais ir pradėti jų tyrimai, restauracija.
 
„Padaryta labai išsami vargonų dokumentacija. Paskui buvo pradėti restauravimo darbai. Lietuva vargonų restauracijai skyrė 0,5 mln. litų. Buvo padaryta nemažai darbų už tuos pinigus“, – kalbėjo R. Gučas.
 
Vargonai, pasibaigus lėšoms, neberestauruojami nuo 2007–ųjų. „Liko visai nedaug“, – sakė restauratorius.
 
„Stovintis mechanizmas dulka, oksiduojasi. Pastoliuose gali atsirasti kinivarpų: viską buvome gerai dezinfekavę, bet pastoliai tuomet buvo iš naujos medienos, o dabar ji nebenauja, ir visko gali atsirasti. Be to, šiemet įvedė bažnyčioje centrinį šildymą – kiek tai pakeis mikroklimatą, nežinia. Reikia stebėti.
 
Negerai, kad vargonai stovi – jais reikia groti. Kaip yra sakoma: vargonų amžius nesendina, vargonus sendina blogi meistrai ir blogas elgesys su jais“, – tikino pašnekovas.
 
Nuo 2000–ųjų buvo dezinfekuotas visas Casparini vargonų korpusas bei medinės vargonų choro dalys, restauruota vargonų korpuso konstrukcija. Taip pat restauruoti vargonų fasado elementai, sutvarkyti barokiniai drožiniai. 2002–2005 m. restauruotas ir pats instrumentas: dumplės, ortakiai, oro skirstymo dėžės, atkurtos klaviatūros, mechanika.
 
2005 m. lapkričio 29 d. sutvarkyti vargonai išbandyti: bažnyčioje po vargonų rekonstrukcijos pasigirdo pirmieji instrumento garsai.
 
„Mechanika restauruota, liežuvėlinis registras atkurtas, dar mes įdėjome tris nerestauruotus registrus, [taip pat] yra vienas rekonstruotas registras. Ir tais vargonais galima daug gražios muzikos pagroti“, – komentuoja vargonų restauratorius R. Gučas.
 
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros Informacinis centras, įgyvendindamas Kultūros rėmimo fondo remiamą projektą „Istoriniai Vilniaus vargonai“, ketvirtadienį, 18.45 val., sostinės Šv. Dvasios (Dominikonų) bažnyčioje rengia nemokamą vargonų koncertą „Atgimę senųjų A. G. Casparini vargonų garsai“.
 
Vargonuos vargonininkas Vidas Pinkevičius.
 
Informacinis centras pavasarį žada kreiptis į rėmėjus užsienyje ir prašyti paremti istorinių vargonų sutvarkymo pabaigos darbus.
 
www.lrt.lt
 
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros nuotr.
 
Nuotraukose: Neberestauruojami vargonų meistro A. G. Casparini vargonai Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra