Valstybinio socialinio draudimo fondo pajamos augs, palaipsniui didės pensijos, jei bus keičiami teisės aktai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vilnius, 2010 m. gruodžio 6 d.
 
Gruodžio 6-ąją Seimo narys Gintaras Songaila įregistravo keletą teisės aktų, susijusių su Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pajamų didinimu ir palaipsnišku senatvės pensijų atkūrimu bei kompensavimu. Seimo nario nuomone, opozicijos pasiūlymai tiesiog mechaniškai sugrąžinti ikikrizinį senatvės pensijų lygį nuo 2011 sausio 1 d. be konkrečių teisės aktų, įgalinančių tai padaryti, nėra realūs ir neturėtų būti priimti, nes bendras VSDF biudžeto deficitas, manoma, sieks daugiau kaip 2,6 mlrd. litų. Vietoj to Seimo narys siūlo palaipsniško ikikrizinio pensijų lygio atkūrimo ir kompensavimo teisinį kelią.
 
Seimo nario Gintaro Songailos pasiūlymas susideda iš trijų dalių:
 
1. Valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifo pensijų socialiniam draudimui padidinimas vienu procentu (pasiūlymas dėl Lietuvos Respublikos Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2011 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui XIP-2513(2). Specialistų vertinimu, toks sprendimas metines VSDF pajamas padidintų maždaug 325 mln. litų. G.Songaila primena, kad šią priemonę numatė Nacionalinis susitarimas, tačiau ji iki šiol neįgyvendinta.
 
2. Lietuvos Respublikos Pensijų reformos įstatymo 3 ir 4 straipsnių pakeitimo bei 6 ir 9 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymas (XIP-…). Priėmus šį įstatymą būtų sudarytos sąlygos visiems kaupiamųjų pensijų fondų dalyviams per 6 mėnesius sugrąžinti į Valstybinio socialinio draudimo fondo sąskaitą visas kaupiamiesiems fondams sumokėtas įmokas ir atkurti tokį senatvės pensijos dydį, kuris būtų be dalyvavimo kaupiamuosiuose fonduose. Kadangi galima iš vieno kaupiamojo fondo pereiti į kitą, vadinasi, tokia galimybė turi būti pereiti ir į VSDF. Kaip žinia, iki dabar kaupiamiesiems pensijų fondams Lietuvos Respublikos piliečiai yra pervedę daugiau kaip 2 mlrd. litų. Atitinkamai jiems buvo mažinamas ir valstybinės senatvės pensijos dydis. Seimo nario nuomone, bent dalis Lietuvos Respublikos piliečių apsispręstų lėšų kaupiamuosiuose fonduose nebekaupti. Įstatymo projektas numato, kad nuo 2011 m. liepos 1 d. pensijų kaupimo dalyviams įmokos iš valstybės biudžeto nebebūtų kompensuojamos – tai leistų sutaupyti dar 175mln. litų.
 
3. Seimo nutarimo projektas, kuriuo siūloma Vyriausybei įstatymų numatyta tvarka imtis priemonių, kad ne vėliau kaip iki 2011 m. liepos 1 d. minimalios mėnesinės algos dydis būtų padidintas ne mažiau kaip 200 litų ir siektų ne mažiau kaip 1 000 litų. Seimo nario nuomone, per pusmetį ši priemonė leistų padidinti VSDF biudžeto pajamas dar apie 90 mln. litų.
 
Kartu Seimo narys įregistravo Seimo protokolinio nutarimo projektą (prie įstatymo projekto XIP-1979), kuriuo Vyriausybei siūloma iki 2011m. kovo 1 d. parengti teisės aktus dėl palaipsniško ikikrizinių pensijų dydžio atkūrimo ir kompensavimo, numatant tokią tvarką, kad ne mažiau kaip 50 proc. nuo VSDF biudžeto pajamų padidėjimo būtų skiriama šiam tikslui, o likusi dalis – biudžeto deficito mažinimui. Aukščiau paminėti teisė aktų projektai pridedami.
 
G. Songaila pareiškė, kad, einant šiuo keliu, kitų metų viduryje paaiškėtų kiek pavyko sumažinti katastrofiškai didelį VSDF deficitą ir kokią sumą Seimas galės skirti pensijų dydžio atkūrimui bei kompensavimui. Šiuo atžvilgiu iki 2011 m. liepos 1 d. reikės patikslinti tiek Valstybės socialinio draudimo fondo biudžeto 2011 metų rodiklių patvirtinimo įstatymą, tiek ir kitus teisės aktus. 
 
LR Seimo narys Gintaras Songaila

Valdo Kopūsto nuotr.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra