Valstybinė siena perskyrė Norviliškių parapiją

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Norviliškių parapinė bažnyčia (Šalčininkų rajonas) yra bene arčiausiai prie valstybinės sienos Lietuvoje. Nuo šventoriaus vartų iki tinklo, skiriančio Baltarusiją ir mūsų šalį, yra vos 147 žingsniai. O nuo parapinių kapinaičių – tik 30 žingsnių.

Keistumai pasienio parapijoje

Dvejus metus iš eilės dalyvavau Šalčininkų rajono bažnyčioje vykstančiose velykinėse pamaldose. Buvau girdėjęs apie ypatingus keistumus, vykstančius šiame pasienio bažnytkaimyje, todėl magėjo pačiam patirti ir savo akimis pamatyti tai, kas yra tikrai neįprasta iki graudulio.
Visa netvarka parapijos tikintiesiems prasidėjo prieš penkerius metus, pastačius tinklo tvorą, kuri tapo realia, dvi valstybes skiriančia siena. Abipus jos tarnauja pasieniečiai, jiems nė motais, kad valstybinė siena nuo bažnyčios atskyrė daug parapijos tikinčiųjų. Anapus sienos, Baltarusijoje, liko Raškutėnų, Daržių, Batulių, Surviliškių kaimai. Šių vietovių gyventojams tapo nebeįmanoma atvykti į Norviliškių kapines artimųjų kapų aplankyti, mirusiuosius jau tenka laidoti Ašmenos ir Ivijos rajonų kapinėse.
Nebeįmanoma ir melstis savojoje Norviliškių parapijos bažnyčioje. Per svarbiausias šventes kunigui Domui Valančiauskui tenka ieškoti būdų, kaip palaiminti visus parapijiečius.

Prieš metus

Pernai Velykos buvo kovo 23 dieną. Norviliškių tikintieji prieš vienuoliktą rengėsi iškilmingai procesijai ir laukė klebono Domo Valančiausko (jis kunigauja Dieveniškių parapijoje, tačiau aptarnauja ir Norviliškių parapiją). Kai ėmė gausti varpas, procesija iš bažnyčios patraukė link valstybinės sienos. Anapus tvoros buriavosi arti pusšimčio pagyvenusių žmonių. Tai pasienio kaimų, atskirtų nuo parapinės bažnyčios, tikintieji.
Procesija sustoja prie pat sienos. Klebonas per tvorą laimino tikinčiuosius, o šie palaiminimą priėmė klūpėdami ir giedodami giesmes. Daugelis moterų, dalyvavusių iškilmėse, braukė ašaras.
Procesijai grįžus į bažnyčią, Baltarusijos pusėje esantys tikintieji dar ilgai nesiskirstė. Po iškilmingų mišių jie pasinaudojo galimybe pabendrauti su artimaisiais ir kaimynais.
Abipus sienos besikalbančiuosius akylai stebėjo kaimyninių valstybių pasieniečiai.

Šiųmetės Velykos
Saulėtos ir šiltos Velykos šiemet Norviliškių parapijos tikintiesiems nebuvo itin džiaugsmingos ir šventiškos. Per metus įvyko pokyčiai, kurie nuliūdino visus parapijiečius. Įprasta šventinė procesija, gaudžiant varpams, tris kartus apėjo apink bažnyčią ir pamaldos vyko be įprasto sustojimo prie valstybinės sienos. Ten šįmet nebuvo nė vieno žmogaus. Kitapus tvoros matėsi tik kaimyninės valstybės pasieniečiai su tarnybiniu šunimi. Žmonėms iš anapus tvoros įprastai, tegul ir tragikomiškai dalyvauti šventose pamaldose šiemet nebuvo leista.
Kunigas Domas Valančiauskas sielojosi, kad per tokias kiekvienam tikinčiajam brangias iškilmes parapijiečiai iš kitapus valstybinės sienos net nebuvo prileisti.
Ganytojas turi viltį, kad greitai turėtų būti leista prie valstybinės sienos gyvenantiems abiejų valstybių piliečiams laisviau lankytis vieniems pas kitus. Pasiekus tokį tarpvalstybinį susitarimą, bus panaikinta neteisybė ir tikintieji galės sekmadieniais melstis savosios parapijos bažnyčioje, laidoti mirusiuosius ir lankyti artimųjų kapus.

Autoriaus nuotr.

Nuotraukose:
1. Šventinė procesija
2. Kunigas Domas Valančiauskas su ostija 
3. Šįmet sieną akylai stebėjo rūstūs pareigūnai
4. Pernai prie sienos buvo galima pabendrauti

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra