Valstybės dieną paminėjo ir bajorai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. liepos 4 dieną Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga (LBKS) paminėjo Valstybės dieną.

Šventė vyko dviem etapais – Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčioje aukotomis mišiomis už Lietuvą, LBKS himno sugiedojimu, bei išrinktojo LBKS Vado, herbo „Szaszor“ bajoro Jono Ragausko, senatorių inauguracija, bajorystės aktų įteikimu 52 naujai legitimuotiems bajorams, iš Radavičių-h. „Rudnica“, Dargevičių- h. „Dantyszek“, Juknevičių- h. „Leliwa“ ir kt. giminių, šventinio vyno taure rožynais išpuoštame Lietuvos technikos bibliotekos kiemelyje ir šventiniu vakaru Trakų Vokėje esančiuose Lietuvos bajorų rūmuose.
 
Po šv. Mišių už Lietuvą ir bajorus, sugiedojus LBKS himną, buvo inauguruoti išrinktieji LBKS Vadas Jonas Ragauskas (visi ankstesni LBKS vadai išsaugoja vado vardą, o šias pareigas iki savo kadencijos pabaigos eina naujai išrinktas vadas) bei senatoriai.
 
LBKS Vadas, h. „Topór“ bajoras Kęstutis Ignatavičius pasveikino J. Ragauską, įteikė jam Vado regalijas, pastarasis atsidėkodamas už ilgametį darbą LBKS labui, Kęstučiui Ignatavičiui nuoširdžiai padėkojo, įteikė dailininko J. Mateikos (1838-1893) paveikslo „Žalgirio mūšis“ reprodukciją.
 
J. Ragauską pasveikino ir savo kūrybos eilėraščiu apie didingą bajorijos praeitį maloniai nuteikusi LBKS Vadė, h. „Syrokomla“ bajorė Undinė Nasvytytė.
 
Vėliau prasidėjo naujai legitimuotų bajorų įšventinimo ceremonija, kuriai vadovavo Jonas Ragauskas, Kęstutis Ignatavičius, LBKS Legitimacijų tarybos pirmininkas, h. „Łabędź“ bajoras Bronislovas Vonsavičius, LBKS Senato maršalka, h. „Komar“ bajoras Egidijus Matulevičius, Lietuvos technikos bibliotekos direktorius, LBKS Vilniaus krašto bajorų Vadas, h. „Gieralt“ bajoras Kazys Mackevičius. Jiems talkino h. „Syrokomla“ bajoras Perlis Vaisieta, kuris buvo abiejų šios šventės dalių vedėju.
 
Tardamas poeto Bernardo Brazdžionio žodžius „Te primins šis plieno kardas, koks kilnus bajoro vardas“, J. Ragauskas įšventino davusius Bajoro priesaiką naujai legitimuotus bajorus, kurie pabučiavę h. „Bogoria“ bajoro Donato Balčiausko laikomą LBKS vėliavą, iš Bronislovo Vonasvičiaus gavo Bajorystės pripažinimo aktus, iš Kazio Mackevičiaus – nuostabių gėlių.
 
Po šios ceremonijos, Lietuvos technikos bibliotekos kiemelyje bajorai bendravo prie vyno taurės, mėgavosi nuostabiais rožynais.
 
Vizitas į šios bibliotekos kiemelį buvo naudingas daugeliui žmonių, nes jo metu žmonės ne tik maloniai bendravo, bet ir susipažino. Jų tarpe buvo h. „Rudnica“ bajorai Radavičiai ir h. „Dantyszek“ bajorai Dargevičiai, kurie turi bendrus protėvius nuo XIX a. vidurio. Pastarieji drauge su J. Ragausku įsiamžino nuotraukoje.
 
Vakare Trakų Vokėje esančiuose Bajorų rūmuose prasidėjo antra šventės dalis. Šventės pramoginės dalies dalyviai- aktorius, Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiaus kavalierius Tomas Vaisieta, jo sūnus – Perlis Vaisieta, smuikininkė – dainininkė, h. „Ostoja“ bajorė Marija Nėniškytė, pianistas – improvizatorius, h. “Lis” bajoras Kęstutis Paulaitis, pianistė, h. „Bogoria“ bajorė Virginija Daugirdienė, Kauno muzikinio teatro solistas (bosas) Juozas Malikonis.
 
Bajorų rūmų Raudonojoje salėje Perlis Vaisieta atliko Alberto Stažeskio kūrinį – „Raginimas Vilniui, kad džiaugtųsi atvykus karaliui“, jo tėvas T. Vaisieta – literatūrinę kompoziciją pagal Justino Marcinkevičiaus, Balio Sruogos, Vytauto Bložės eiles, kreipėsi į didįjį Lietuvos kunigaikštį Vytautą : „Karaliau Vytaute, atleisk klajūnui, kad tavo vardą keikdamas minėjau… Apsvaiginai tu man akis ir klausą, bet tu žinai, kad tavo vardo nieks nedrįso prie manęs minėt niekingai!…“
 
Inauguracinę, teatralizuotą kalbą, kurioje simboliškai kreipiamasi į Lietuvos karalių Mindaugą, pasakė J. Ragauskas: „-Karaliau, minime Tavo karūnavimo dieną, ją mini visa Tavoji Lietuva. Tuomet, kai Tau buvo uždėta karaliaus karūna, kurią popiežiaus paliepimu atnešė Kulmo vyskupas Henrikas ir Tu Lietuvą atvedei į krikščionišką Europą, Tau buvo labai sunku. Sunku, nes šalis dar tik budo ir Tavo siekis ją matyti lygią tarp lygių tuometinėje geopolitinėje erdvėje dužo į tarpusavio nesantarvę, išdavystes, nebuvo patirties, kaip perduoti karališkąją valdžią. Tačiau Tu matei ir didžiąją Durbės pergalę, kurios šlovė neblėsta jau 750 metų. Tiesa, tai buvo Lietuvos Karalystės, ką tik užgimusios, bet taip ir nepritapusios prie senosios Europos politinio gyvenimo, skausmingos mirties pradžia…“
 
Savo kalboje Jonas Ragauskas trumpai apžvelgė visą Lietuvos istoriją nuo karaliaus Mindaugo epochos iki šių laikų.
 
Vėliau šventės dalyviai buvo pakviesti į tų pačių rūmų Baltąją salę, kur J. Ragauską pasveikino ir jam atminimo dovanėles įteikė Kęstutis Ignatavičius, Kazys Mackevičius, LBKS skyrių kituose Lietuvos regionuose atstovai.
 
Svečiai, kurių tarpe buvo Lietuvos Respublikos Seimo narė Dalia Teišerskytė, LR kariuomenės vadas, generolas-majoras Arvydas Pocius, LBKS interneto svetainės administratorė, h. „Pogoń“ bajorė Audronė Musteikienė, skulptorius, h. „Poraj“ Konstantinas Bogdanas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius, h. „Trąby“ bajoras Mindaugas Kazimieras Leonavičius, istorijos mokslų magistras, visuomeninių projektų organizatorius, h. „Rudnica“ bajoras Žilvinas Radavičius, Bajorų klubo prezidentė, h. „Grif“ bajorė Daiva Andriulienė ir kt., džiaugėsi J. Malikonio ir V. Daugirdienės koncertine programa, Marijos Nėniškytės dainavimu ir smuikavimu, Perlio Vaisietos poetiniais intarpais pagal J. Rainio ir P. Verlen’o eiles, Tomo Vaisietos, kurio dėka svečiai pajuto savo protėvių didybę, pasirodymu.
 
Sugiedoję „Ilgiausių metų“ naujai išrinktam vadui bei senatoriams, svečiai buvo pakviesti į Žaliąją salę. Joje vaišinosi, bendravo, vėliau šoko Baltojoje salėje iki vidurnakčio, nepaisydami lietaus ir žaibų, sėdėdami Bajorų rūmų balkone mėgavosi nuostabaus architekto Eduardo Andrė projektuoto rūmų parko vaizdais.
 
Nuotraukose:
 
1. Bajoro priesaikos davimas (A. Simonavičiaus nuotr.)
2. Bajorų Radavičių susitikimas su bajorais Dargevičiais (Onos Dargevičiutės nuotr.)
3. J. Ragauskas K. Ignatavičiui įteikė J. Mateikos paveikslo „Žalgirio mūšis“ reprodukciją (A. Hanuševičiaus nuotr.)
4. K. Ignatavičius J. Ragauskui įteikė LBKS vado regalijas (A. Simonavičiaus nuotr.)

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra