Valstybė saugos Kėdainių dvaro sodybą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kėdainių dvaro sodyba paskelbta saugoma valstybės. Dvaro sodyboje iki šių dienų išlikęs tik peizažinio tipo parkas.
 
Parke išlikę senieji įvažiavimo vartai (restauruoti), 28 m. aukščio minaretas primenantis rytietišką koloną su „stalaktitiniu“ kapiteliu, du buvusios dvaro sodybos rūsiai (konservuoti), išlikę vazos ir jų fragmentai, reljefo formos, medžių alėjos, vertingi pavieniai medžiai.
 
Kultūros ministro įsakymu taip pat patvirtintas Kėdainių dvaro sodybos apsaugos specialusis planas, kuris buvo rengiamas nuo 2006 m. iki 2010 m. Tam Kultūros paveldo departamentas skyrė apie 280 tūkst. Lt. lėšų.
 
Iki XIX a. pr. Kėdainių dvaro savininkais buvo Radvilos. 1701–1704 m. švedų kariuomenė rūmus sugriovė.
 
1811 m. Kėdainiai atiteko grafo Pranciškaus Čapskio nuosavybėn. Grafas P. Čapskis neatstatė sugriauto Radvilų dvaro, buvusio aukštumoje prie Smilgos upelio, bet įkūrė naują dvaro sodybą su parku į šiaurės vakarus nuo miesto, dešiniajame Dotnuvėlės upės krante buvusio palivarko vietoje.
 
1844 m. Marijonas Čapskis (1816–1875) sodybos vietoje pastatydino mūrinius dvaro rūmus. Rūmuose buvo vertinga paveikslų galerija ir turtinga biblioteka.
 
Numalšinus 1863 m. sukilimą, Kėdainių dvaras buvo konfiskuotas. 1866 m. dvaras atiteko rusų armijos generolui, karo inžinieriui grafui Eduardui Totlebenui (1818–1884). Šis iš pagrindų perstatė dvaro rūmus, padidino ir aptvėrė parką, išplėtė gėlynus, parke pastatė antrąjį vandens malūną, greta jo – minareto bokštą. Užtvenktas upelis sudarė tvenkinį su įlankomis, salelėmis, dirbtiniais kriokliais, fontanais, krūmais, medynais.
 
Nepriklausomos Lietuvos metais Kėdainių dvaras buvo išparduotas, o jo centre įkurtas žirgynas. 1923–1927 m. rūmuose veikė mokytojų seminarija.
 
Dvaro sodyba labai nukentėjo Antrojo Pasaulinio karo metu. 1944 m. liepą, traukdamiesi nacistinės Vokietijos armijos kariai susprogdino centrinius dvaro rūmus. Iki šių dienų išlikęs tik peizažinio tipo parkas.
 
Kultūros paveldo departamento nuotr.
 
www.lrt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra