VAIŽGANTINĖS MALAIŠIUOSE

Autorius: Data: 2014-09-29 , 08:37 Spausdinti

Trys patrankos salvės už Tėvynę Lietuvą, Vaižganto šviesų atminimą, Vaižganto premijos laureatus ir visus “Vaižgantinių” dalyvius paskelbė jau tradicine tapusią Vaižgantinių šventę. Patranka – tai Lietuvos tautodailininkų sąjungos nario Broniaus Budreikos darbas.

Į Malaišiuose (netoli Svėdasų), deimančiukų ieškotojo ir globėjo, rašytojo ir kritiko kanauninko Vaižganto šventę rinkosi lietuviško žodžio mylėtojai  iš įvairių Lietuvos kampelių, kartu su jais ir Lietuvos žurnalistų sąjungos Senjorų klubas (pirm. Stanislovas Pleskus). Rinkosi tam, kad būtų kartu su Vaižganto premijos, kurią kasmet skiria Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga bei  Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija, laureatais, kad drauge paminėtų Juozo Tumo – Vaižganto 145-ąsias  metines .

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotojas Audrys Antanaitis, pradėjęs renginį, sakė, kad š.m. rugsėjo 8 d. Vilniuje įvykusiam kasmetinės lietuvių literatūros klasiko Juozo Tumo – Vaižganto vardo literatūrinės premijos vertinimo komisijos posėdžiui pateikti Aurelijos Almonė  Akstinienės, Laimono Inio, Kristinos Stalnionytės ir Vytauto Bagdono  kūrybiniai  darbai. Šį sykį laimė nusišypsojo Anykščių raj. Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus vadovui Vytautui Bagdonui, žurnalistui nuo 1975 metų Lietuvos žurnalistų sąjungos nariui, ir jo kūriniui „Vaižgantinių šviesa virš Malaišių“. Posėdžio protokole įrašyta: „Už ilgametę vaižgantiškos tradicijos sklaidą“. Beje, Vytautas apdovanotas Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos Jono Vileišio premija, 2010 m. jam skirta Mažoji Vaižganto premija ,,Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“  bei Anykščių rajono savivaldybės įsteigta Teresės Mikeliūnaitės kultūros premija. Visi, sveiokinę laureatą, pažymėjo jo begalinį darbštumą, kuklumą, paprastumą, sugebėjimą „valdyti plunksną“, sakė, kad Svėdasų žemė turi kuo didžiuotis. Vytautas Bagdonas, papuoštas ąžuolo lapų vainiku, dėkojo tiems, kurie pasiūlė jo kūrinį „Vaižgantinių šviesa virš Malaišių“ premijai gauti. ,,Man teko didelė garbė,- teigė jis,- būti greta tokio tautos šviesulio, kaip „Dėdžių ir dėdienių“, Pragiedrulių“ autorius“.

Šeštuoju Svėdasų seniūnijos įsteigtos Vaižganto mažosios premijos ;,Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“  laureatas – tautodailininkas, medžio drožėjas, skulptorius dr. Romualdas Šimkūnas. Jis iš medžio  išskaptuotas pelėdas, mokslo ir išminties simbolį, įteikė Vytautui Bagdonui, merui, seniūnui  ir, be abejo,  Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejui Kunigiškiuose.

Draugija „Žaliuojanti Vilnija“ ir asociacija Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“ organizavę  konkursą  „Ką  šiandien mums pasakytų rašytojas kanauninkas Juozas Tumas Vaižgantas ?“

laureatus apdovanojo tradicine literatūrine Juozo Tumo Vaižganto premija. Laureatai atsakė į pagrindinį konkurso reikalavimą: ,,prisiminti šio uolaus kovotojo už Lietuvos Nepriklausomybę, tautos laisvę, švietėjo, talentų – „deimančiukų“ ieškotojo, aistringo publicisto, vieno iš Lietuvai pagražinti draugijos įkūrėjo gyvenimo ir kūrybos kelią, visuomeninę veiklą“.

Renginį šildė ne tik aukštyn kylanti laužo liepsna, garuojanti arbata, kava, kauniečių skilandis, suneštinis stalas, karštai tiršta sriuba, bet ir Anykščių Kultūros centro Leliūnų skyriaus meno kolektyvo (vadovė Irena Kuliavienė) atliekamos patriotinės dainos. Kartu traukta daina: ,, Kur ošia pušynai/O mūsų tėvyne, o mūsų  gimtine? Esi tik viena/…turi praeitį garbingą mūsų Lietuva/ Čia mažytė mano žemė Lietuva/ Kvepia nuo žiedų marga“. Dainų žodžiams lyg pritarė Svėdasų parapijos klebonas Vidas Juškėnas, sakydamas: „Mylėkite savo tautą, mylėkime vienas kitą, taip pasakytų Vaižgantas: to ir aš jums linkiu“.

Vaižgantinių organizatoriai: Svėdasų seniūnija, Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus, Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“, Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius, globėju įvardintas LR seimo narys Ričardas Sargūnas. Na, o rėmėjų sąraše net 7 organizacijos be prierašo  ir kt.

Jie, be kita ko, siūlė aplankyti ir muziejų. Daugelis apžiūrėjo Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus Kunigiškiuose (vadovas Vytautas Bagdonas) eksponatus, pasėdėjo tuometės mokyklos, kurioje mokėsi deimančiukų ieškotojas rašytojas Juozas Tumas – Vaižgantas, mokinių suoluose, pavartė XIX a. vadovėlius, sustojo ties  2009 m. atidengta atminimo lenta žymiausiems šios mokyklos mokytojams ir mokiniams, ir skirstėsi namo, išsiveždami gerus susitikimo su Lietuvos literatūros klasiku ir jo premijos laureatais įspūdžius.

Alfonsas KAIRYS

Kultūra ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra