V. Kastujevo nugyventas dvaras − be ateities

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Prieštaringai vertinamo verslininko idėja paversti vieną iš didingiausių Europos paveldo statinių – Burbiškio dvarą – jaukiais svečių namais lieka vien svajonės.
 
Nei penkeriems metams įkalintam verslininkui Vadimui Kastujevui, nei iš jo dvarą įsigijusiems naujiesiems savininkams nepavyko gauti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramos statiniui gaivinti.
 
Per sovietmetį vienas geriausiai išsilaikiusių statinių – Anykščių rajone esantis Burbiškio dvaras – tapo apgailėtinas. Panevėžio vyskupijai pagal restitucijos įstatymą grąžintas ir perleistas V. Kastujevui, o vėliau kitų verslininkų grupės perpirktas dvaras – kol kas be ateities. Jo ekonomu prisistatantis Arvydas Kvietkauskas patvirtino, kad ES paramos Burbiškio dvarui negauta, tad dabar tik bandoma atstatyti tai, kas buvo sugriauta V. Kastujevo šeimininkavimo metais.
 
Apšepęs, bet impozantiškas
 
Vienu iš turtingiausių Lietuvos piliečių vadintas V. Kastujevas prieš keletą dienų Maskvos Presnios teismo nuteistas penkerius metus kalėti už Rusijos bankininkų reketą. Dvejus metus bausmės V. Kastujevas laukė už grotų, o priverstinė verslininko izoliacija gąsdino Anykščių rajono savivaldybę, anksčiau tapusią jo įsigyto Burbiškio dvaro bendraturte. Savivaldybė nerimavo dėl akyse nykstančio, plėšiamo ir niokojamo dvaro. Lengviau atsikvėpta tik pernai, kai V. Kastujevo patikėtiniai dvarą pardavė naujiems savininkams. Tačiau neseniai paaiškėjo, kad bent jau artimiausiu metu Burbiškio dvaro neprikels ir jie.
 
Prancūziško stiliaus dvarui – kiek daugiau nei pusantro šimto metų. Žinoma, kad 1853-iaisiais jį pastatė didikas Ottonas Venslovavičius. Tarpukariu statinį nusipirko iš Amerikos grįžęs kunigas Pranas Zabiela ir jame įrengė bažnyčią. SSRS okupacijos metais dvaras buvo nacionalizuotas ir paverstas vietos mokykla. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Burbiškio dvaras grąžintas Panevėžio vyskupijai, ši už pusę milijono litų netruko jį parduoti V. Kastujevui, žadėjusiam jame įrengti svečių namus.
 
Kaimynai įprato žegnotis
 
Tačiau ir Burbiškio gyventojai, ir penkis procentus dvaro akcijų turinčios Anykščių rajono savivaldybės vadovai netruko įsitikinti, kad V. Kastujevo įsigytas statinys netampa jaukiais svečių namais, tik sparčiai griūva. Dvaro griūtis prasidėjo V. Kastujevui dar esant laisvėje, o šiam patekus už grotų imta daužyti dvaro langus, buvo išlaužtos durys, ne kartą išplėštas vidus, suniokotos unikalios dvaro krosnys. Iš vaiduokliu tampančio dvaro vietos gyventojai naktimis girdėdavo įtartinus šūksnius, tad eidami pro dvarą iš baimės įprato žegnotis.
 
Nesugebėjusi deramai tvarkytis, V. Kastujevo įsteigta viešoji įstaiga „Ipso Fakto“ 2009-aisiais paskelbė parduodanti Burbiškio dvarą. Anot dabar dvaro ekonomu save vadinančio A. Kvietkausko, jį įsigijo verslininkų grupė, susibūrusi į bendrovę „Livintus“. Pasak jo, bendrovė buvo sukurta dvarui įsigyti, jam pertvarkyti reikalingai ES paramai gauti. A. Kvietkausko teigimu, „Livintus“ planavo tęsti V. Kastujevo užmojus dvare steigti svečių namus. Šios idėjos vedami buvusiam dvaro savininkui verslininkai sumokėjo keleriopai didesnę sumą, nei Panevėžio vyskupija gavo iš V. Kastujevo.
 
Jaučiasi esantys įkaitai
 
Ekonomas apgailestavo, kad pateikę dvaro pertvarkos projektus ir būsimo verslo planą, verslininkai negavo ES struktūrinių fondų paramos rekonstruoti dvarą. „Vien savo lėšomis jo atstatyti nepajėgsime. Šiuo metu tenka lopyti dvaro stogą, rengti drenažą, kad nepelytų sienos. Specialistai atliko dvaro parko teritorijos istorinius-dendrologinius tyrimus, ateityje leisiančius tvarkyti parko teritoriją. Kreipėmės į vietos gyventojus, kad ateitų pasaugoti dvaro, jį saugo ir keturkojis kiemsargis“, – sakė A. Kvietkauskas. Vyriškis prisipažino, kad negavę ES paramos naujieji dvaro savininkai nuleido rankas. „Tapome situacijos įkaitais. Mums labai patraukli ir reali atrodė V. Kastujevo idėja dvarą paversti svečių namais. Tačiau jai, matyt, nelemta išsipildyti“, – LŽ pabrėžė dvaro ekonomas.
 
Autorės nuotr.
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: Patikėję V. Kastujevo idėja dvarą paversti svečių namais naujieji savininkai susidūrė su realybe

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra