Užutrakio dvarą prikėlė iš naujo gyventi

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Dvaras kupinas slėpinių

Žinoma šalies statybos ir remonto bendrovė „Senovė“ netrukus paliks neatpažįstamai pasikeitusį Užutrakio dvarą. Įmonės specialistai baigė restauruoti daugiau nei šimto metų istorinį pastatą. Tai dar vienas prikeltas gyventi kultūros paveldo objektas ir įgyta nauja patirtis. Buvęs grafo Juozapo Tiškevičiaus ir kunigaikštytės Jadvygos Sventopolk – Četvertinskos dvaras Užutrakyje atgauna savo prancūzišką prabangą.

„Senovės“ generalinis direktorius Audrius Kolka dvarą laiko išskirtiniu, ypatingu ir dėl istorinės vertės, ir dėl atliktų restauravimo darbų.

„Nuolat jutome kolegišką ir kūrybišką bendradarbiavimą su Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija. Daugelis sprendimų priimti kartu, ieškant „tikrojo daikto“. Kai kurie jų nebuvo numatyti ir restauravimo projekte. Dvaras pasirodė esą kur kas paslaptingesni, nei manėme. Atliekant darbus, atsirasdavo naujų mįslių, kurias tekdavo įminti. Tuo šis procesas buvo naujas, pagavus, kūrybiškas“, – tvirtino „Senovės“ vadovas.

Pakilo lyg feniksas

„Senovės“ specialistai padėjo įgyvendinti Užutrakio dvaro sodybos pritaikymo turizmo reikmėms projektą, remiamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Šiam 2006-2008 m. vykusiam projektui buvo skirta beveik 10 mln. litų ES parama, viso projekto vertė apie 12 mln. litų. Nemaža dalis lėšų skirta prikelti suniokotam dvarui.

Sunku patikėti savomis akimis dėl neįtikimo kontrasto. Baigiantis šių metų žiemai dvaro rūsys, antrasis aukštas, erdvi palėpė buvo kraupios dykros ir šiukšlynai. Vos po pusmečio – elegantiškas, šviesus ir grakštus dvaras, pakilę lyg feniksas iš pelenų.

„Nuolat dirbame kultūros paveldo objektuose, turime patirties  ir gerų specialistų. Tačiau kaskart istorinių pastatų atkūrimas yra ir pažinimas, reikalaujantis savitų sprendimų. Užutrakyje šis procesas buvo įtemptas, nes spaudė terminai, įdomus ir ypatingai kūrybiškas“, – pasakojo A. Kolka, pakerėtas senojo dvaro magijos.

Svarbiausia – autentiškumas

Pasak „Senovės“ generalinio direktoriaus, restauruoti rūmai yra maksimalių pastangų atgaivinti kultūros paveldo objektą rezultatas.

„Branginome kiekvieną autentišką detalę. Stengėmės išsaugoti tai, ką įmanoma. Bet buvo nepataisomai suniokotų ir išmestinų dalykų. Nepamirškime, kad prieš dešimt metų pastatas neturėjo net stogo“, – pabrėžė A. Kolka.

Teko keisti kai kurias perdangas, pertvaras, duris,  elektros instaliaciją. Buvo įrengta naujos šildymo bei vėdinimo sistemos, išklotas naujas parketas.

„Nuolat susidurdavome su dilema: siekti kuo didesnio autentiškumo ar laikytis liberalesnio požiūrio. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad Švedijoje, Prancūzijoje, kur teko dirbti mūsų bendrovei, svarbiausia tausoti bendrą architektūros vaizdą, tūrius, o pastato viduje gali atsirasti ir stiklinis liftas ar kitos modernios konstrukcijos, detalės. Tačiau Užutrakyje senąjį palikimą puoselėjome visomis išgalėmis“, – dalijosi restauravimo ypatumais „Senovės“ vadovas.

Netikėtumai ir atradimai

Per kiaurą stogą pylęs lietus, drėgmė ir šaltis visiškai suniokojo originalų dvaro parketą. Vis dėlto iš to, kas išliko, pavyko restauruoti apie 40 kv. metrų puošnių grindų. Naujas ąžuolo parketas buvo pagamintas pagal senojo pavyzdį.

Nedidelis senojo parketo plotas buvo surinktas iš geriausiai išsilaikiusių dalių, jos išdžiovintos ir vėl iš gabalėlių, lyg mozaika, sudėtos. Tokio pat dėmesio sulaukė ir langai. Jie preciziškai restauruoti, o tik išpuvusios detalės pakeistos naujomis.

Sovietmečiu atlikti dvaro tyrimai nebuvo tikslūs. Todėl pastatą restauruojant netrūko netikėtumų. Taip antrajame dvaro aukšte buvo aptiktas ir atkurtas švieslangis. Kai kur buvo perkeltos durys. Dvaras per savo gyvavimą buvo remontuojamas ne kartą, todėl siekta grąžinti jam senąjį, autentišką vaizdą.

Tiesos ieško drauge

„Užutrakis patvirtino, kad įmonė turi gerą darbuotojų potencialą, kurie baigė naują galimybių mokyklą“, – tvirtino energingas, kupinas iniciatyvos bendrovės vadovas.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos darbuotojai apie A. Kolką negailėjo gerų žodžių, kad jis visad atidžiai įsiklauso į pasiūlymus ir idėjas. Parko darbuotojai svarstė ar parketą lakuoti, ar geriau jį prižiūrėti senuoju būdu – vaškuoti. Regis, ne esminė restauravimo detalė, bet iš tikrųjų ji labai svarbi ir Užutrakio šeimininkams, ir jo restauratoriams. Šias prielaidas nutarta išbandyti praktiškai. A. Kolka atvežė kelias parketlentes ir parko direkcijoje padėjo ten, kur daugiausia vaikštoma. Taip buvo siekta išsiaiškinti, kokiu būdu prižiūrint parketą jis išlaiko geriausias savybes.

„Žiūrėjome ne formaliai, nes mums visiems skaudėjo. Todėl drauge ieškojome tiesos“, – darnų bendradarbiavimą  apibūdino „Senovės“ generalinis direktorius.

Restauracijai reikia gerų specialistų

„Restauracija – tai kūrybos erdvė. Tai tas pat, kaip tapyti, kurti kažką meniško.Šio darbo negali įvertinti nei įkainiu, nei sugaištu laiko, nei juolab – konkursu. Tai procesas, kuriam turi aukotis. Skeptiškai žiūriu į rengiamus konkursus. Kiekvienas rinkos dalyvis nori jį laimėti ir tikina galįs padaryti viską. Bet iš tikrųjų taip nėra. Jei nepavyksta surasti gerų specialistų, akis bado prasta kokybė“, – dalijosi mintimis vienos iš seniausių Lietuvoje statybos-remonto įmonių vadovas. 

„Senovė“ taip pat nėra neribotų galimybių bendrovė. Tačiau ilgametės įmonės tradicijos, darbas kultūros paveldo objektuose, kuriuos ji remontuoja ir restauruoja, išugdė ir suformavo gerą specialistų komandą. Bendrovė gali pasigirti puikiais tinko meistrais. Jie puikiai išmano senąsias statybų technologijas, todėl istoriniuose pastatuose nemokšiškas restauravimas tiesiog neįmanomas. Labai siauros specializacijos specialistus, kuriuos gali suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, bendrovė samdo.
„Kartais tenka kurti iš naujo, kas senų seniausiai atrasta. Prieš keliolika metų nustojęs egzistuoti Paminklų restauravimo institutas paliko didelę spragą restauravimo erdvėje. Ši institucija aprėpė viską – nuo tyrimų iki atstatymo proceso. Kai instituto neliko, specialistai buvo išblaškyti, išsiskaidę padaliniai stipriai komercializavosi. Todėl buvusį potencialą tenka atgaminti, kaupti naują patyrimą ir mokytis“, – tvirtino „Senovės“ vadovas.

A. Kolkos balse buvo girdėti dideli reikalavimai sau pačiam, vadovaujamai įmonei ir jos prestižui. „Senovė“ sėkmingai dirba ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse.

„Vakarų restauravimo patirtis yra labai įdomi, bet dažnai skirtinga nei pas mus. Ten esantys istoriniai pastatai niekados nebuvo be šeimininko. Bepigu teisingai restauruoti, kai, tarkim, yra išlikę apie 80 proc. istorinio pastato. Užutrakis tuo pasigirti negalėjo, todėl mintis – išsaugoti ir atkurti – buvo kasdien aktuali ir reikėjo surasti mažiausiai skausmingus kultūros vertybei sprendimus“, – dalijosi patirtimi bendrovės generalinis direktorius.

Viena seniausių įmonių

Akivaizdu, kad įmonės vadovas nepratęs girtis, nors gera patirtis kalba už save.  „Senovė“ yra prikėlusi naujam gyvenimui ne vieną reprezentacinį pastatą: šalies Prezidentūros ansamblį, Didžiosios Britanijos ambasados rezidenciją, Švedijos, Prancūzijos, Danijos, Olandijos, JAV ambasadas, Lietuvos ambasadą Paryžiuje, viešbutį „Europa“, nemažai kitų svarbių objektų.

A. Kolka pastebėjo, kad „Senovė“ – viena seniausių statybos ir remonto bendrovių Lietuvoje, įsikūrusi dar 1945 m. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, įmonės darbininkai iš griuvėsių kėlė Vilnių. Per kelis dešimtmečius įmonės pavadinimai keitėsi, kol 1991 m. ji įgijo dabartinį pavadinimą.

„Senovės“ vardas atspindi ir įmonės istoriją, ir savo veiklos pobūdį. Bendrovė turi dar vieną išskirtinį bruožą – tai lietuviško kapitalo įmonė“, – tvirtino A. Kolka.

Laukia nauji etapai

Restauruotas erdvus dvaro rūsys, antrasis aukštas, įrengta palėpė. Viskas tviska baltumu, santūria elegancija, daug skaidrumo pojūčio. Į šias patalpas jau greitai įsiverš gyvenimas – čia vyks konferencijos, seminarai, reprezentaciniai, kultūros renginiai. Tačiau tai tik pirmasis Užutrakio dvaro sodybos pritaikymo turizmo reikmėms etapas. Savo eilės laukia dar daug darbų.

Vienas iš atsakingiausių – pirmojo rūmų aukšto restauravimas. Vertingiausią rūmų dalį užsimota atkurti pagal griežčiausius restauravimo reikalavimus: nugrandyti sovietmečiu uždėtą tinką, siekti kuo didesnio autentiškumo. Tačiau tai laukia antrajame Užutrakio atgaivinimo darbų etape.

Į Užutrakį „Senovė“ dar sugrįš?

Rūmų šeimininkams ir restauratoriams vertingos patirties teikia neseniai užsimezgęs kūrybingas bendradarbiavimas su lenkų kultūros paveldo specialistais. Viena aišku, kad šios rūmų dalies atgaivinimas užtruks ne mažiau nei dvejus metus, nes tokie darbai reikalauja ypatingo dėmesio, žinių ir kruopštumo. Tačiau tęsiant restauravimą, gyvenimas dvare nenutrūks. Čia veiks gyvojo restauravimo laboratorijos- lankytojai galės stebėti unikalaus paveldo atgaivinimo procesą.

Ar šis procesas vėl bus patikėtas „Senovei“? Į šį klausimą jos vadovas A. Kolka dar negalėjo atsakyti, tačiau neslėpė, kad sugrįžti, kur tiek daug jau įdėta nuoširdaus triūso, norėtų.

Voruta. – 2008, spal. 4, nr. 19 (661), p. 1, 9.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra