Už netinkamą kultūros vertybės priežiūrą – paėmimas valstybės nuosavybėn

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Inicijuojama unikalios kultūros vertybės – buvusios Klaipėdos skerdyklos, statytos 1913 metais Klaipėdoje, Liepų g. 53A, paėmimas valstybės nuosavybėn, nes dabartiniai jo savininkai nesirūpina jos išsaugojimu.
 
Šį istorinį pastatų kompleksą nuosavybės teise valdo Vilniuje įsikūrusi UAB „Minoleta“. Kol ši nekilnojamojo turto prekyba užsiimanti firma samdė sargus, tol pastatas buvo prižiūrimas ir tvarkingas. Pernai sargų atsisakius, iš pastatų komplekso pradėjo dingti unikalios glazūruotos plytelės, tašyti granitiniai grindinio akmenys, pradėjo byrėti stogo čerpės. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio (toliau – Departamento Klaipėdos TP) nurodymai užtikrinti pastato apsaugą ir priežiūrą buvo nevykdomi. Be to, prieš du mėnesius, š. m. gegužės 19 d., paliktame be apsaugos pastate kilo gaisras, sunaikinęs bokštelį ir dalį stogo.
Per du mėnesius nuo gaisro pastato savininkai nesiėmė veiksmų stogui uždengti, pastatas įmirko nuo kritulių, gresia perdangų griuvimas. Savininkas du mėnesius po gaisro nebandė imtis net paprasčiausių stogo uždengimo priemonių. Į administracinių teisės pažeidimų protokolo surašymą neatvykdavo, todėl negalima buvo skirti baudų, ar kreiptis į teismą dėl privalomų nurodymų uždengti stogą nevykdymo. Todėl kreiptasi į policiją, kad UAB „Minoleta“ direktorius į minėto protokolo surašymo procedūrą būtų atvesdintas priverstinai. Dalyvauti šioje procedūroje pažeidėjui yra privaloma, jam neatvykus, protokolą surašanti institucija turi teisę kreiptis į policiją dėl jo pristatymo.
Atsižvelgiant į tai, kad UAB „Minoleta“ ir toliau nesaugo buv. skerdyklos pastato ir lieka galimybė toliau nekliudomai vogti saugomus šio pastato elementus, Departamento Klaipėdos TP, remdamasis Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 30 straipsnio 1 dalimi, inicijavo netinkamai laikomo kultūros paveldo objekto paėmimą valstybės nuosavybėn Civilinio kodekso nustatyta tvarka.
Civilinio kodekso 4.66 straipsnio 1 dalyje apie tai rašoma: „Jeigu asmuo netinkamai laiko jam nuosavybės teise priklausančius daiktus, turinčius visuomenei didelę istorinę, meninę ar kitokią vertę, tai valstybės institucija, į kurios uždavinius įeina tokios rūšies daiktų apsauga, įspėja savininką, kad jis nustotų netinkamai laikyti daiktus. Jeigu savininkas šio reikalavimo neįvykdo, tai pagal atitinkamos institucijos ieškinį teismas gali šiuos daiktus iš savininko paimti. Paimti daiktai pereina valstybės nuosavybėn. Asmeniui atlyginama paimtų daiktų vertė, kurios dydis nustatomas buvusio savininko susitarimu su atitinkama institucija, o esant ginčui jį nustato teismas.“
Klaipėdos m. per pastaruosius 3 metus buvo tyčia sudeginti 4 paveldo objektai. Nė vienu iš šių atvejų Priešgaisrinės apsaugos departamentas nebaigė ikiteisminio tyrimo. Kultūros vertybių nesaugojimas, stogų nuardymas, jų deginimas – populiarus dalies šių pastatų savininkų būdas, siekiant paveldo objektą pripažinti avarinės būklės ir nugriauti.
Siekiant sutramdyti tokį paveldo griovimo būdą, Departamento Klaipėdos TP rengia buvusios Klaipėdos skerdyklos savininkui, UAB „Minoletai“, civilinį ieškinį dėl žalos, kilusios dėl gaisro, kurio priežastis – pastato nesaugojimas, atlyginimo.
 
Kontaktinis (-iai) asmuo (-enys): Mantas Bagyčius, Klaipėdos teritorinio padalinio vyr. valstybinis inspektorius
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Tel.: 8 46 41 03 66; El. paštas: klaipeda@heritage.lt
 
www.bc.bns.lt
 
KPD nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Buvusi skerdykla prieš gaisrą…
2. … ir po gaisro

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra