Unikalus Vėlių takas Miesteliškiuose

Autorius: Data: 2016-11-22 , 08:02 Spausdinti

Unikalus Vėlių takas Miesteliškiuose

Ona STRIŠKIENĖ, Panevėžio žygeivių klubo narė, www.voruta.lt

Išlaikant ilgametę tradiciją Panevėžio žygeiviai į Vėlinių žygį išsirengė lapkričio 5 d. Vieni patraukė į Bartkūnų kaimą Pasvalio rajone. Ten atstatė pervirtusį žygeivių statytą stogastulpį, kuris skirtas žuvusiam 1863 metų sukilėliui pagerbti.

Kiti keliavo į Miesteliškių pilkapyną Pumpėnų seniūnijoje. Pervažiavę Pumpėnus pasukome link Vilkiškių, po to greit privažiavome Kriklinių bažnytkaimį. Krikliniai pietiniu kraštu beveik susilieja su Žaliąja giria, mes pasukome šiaurės kryptimi link Moliūnų. Senųjų Karpių mūrinių pastatų negali nepamatyti, jie ir dabar tebešviečia savo raudonomis sienomis. Tik stogai papilkėję ir langai nešvyti. Kitoj kelio pusėj benykstanti Moliūnų mokykla. Ją lankiusiųjų prisiminimuose – erdvios patalpos, gražios koklinės krosnys. Dabar bestūkso belangė, apdraskyta šmėkla.

Pravažiavę Moliūnus už Pyvesos upės sukame kairėn į laukus. Derlius nuimtas, keliai geri, vyrai važiuoja su traktoriumi, veža malkas. Einame per sudygusių žiemkenčių lauką iki Miesteliškių pilkapyno. Ten nusimetame kuprines, pasiimame kas kirvį, grėblį, kastuvą, kibirą ar šluotą ir einame prie Vėlių tako. Akmeninis Vėlių takas eina tiksliai iš pietų į šiaurę. Tą dar kartą su kompasu patikslina istorikas Bronislovas Mažylis. Aš Vėlių taką matau pirmą kartą, jis labai įspūdingas. Netoli Vėlių tako ant žemės guli nuvirtęs didelis medinis kryžius. Pilkapynas ir Vėlių takas apaugęs pušimis, yra keletas žvėrelių urvų, netoliese teka Pyvesa..

Takas ne vieną kartą buvo vaduotas iš žolių, samanų, lapų, ir vėl vos įžiūrimas. Nuvalome nuo jo, kas nereikalinga, pabarstome geltonu smėliu, papuošiame gėlėmis ir gausybe žvakelių. Aplink apvalome sausas medžių šakas, pataisome apirusį aukurėlį. Visi dirbame, kas ką galime. Dalia Braidokienė pabando skaičiuoti, kiek dešimtmečių jiedu su vyru Juozu žygiuoja. Permirkę batai ir rūbai išdžiūsta, sutrintos pūslės užsitraukia, nuoširdūs žodžiai ir žvilgsniai įsirėžia amžiams. Gali nekeliauti keletą metų, eisi vėl būsi savas, jausi palaikymą. Daug pamatysi, išgirsi, nes žygiams yra ruošiamasi.

Prie aukuro kalbėta nedaug. Konkrečiai ir turiningai kalbėjo Rasa Buzienė, Panevėžio žygeivių klubo vadovas Dainius Balčiūnas, istorikas Bronislovas Mažylis, Algimantas Stalilionis. Eiles skaitė panevėžietis Juozas Braidokas, paįstrietė Ona Striškienė, Giedrius iš Panevėžio. Vėlinių dainas, užvestas Donato Malinausko, dainavo visi. Bendrai užkandome, gėrėme karštą ant laužo išvirtą arbatą ir nepajutome, kada sutemo. Dvasingai pabuvę, nuoširdžiai atsisveikinę, tikėdamiesi vėl susitikti žygelyje, pamažu keliavome namo.

Etninė kultūra , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra