Unikalus radinys – kliūtis plėtrai?

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Ketvirtus metus Marijampolės pakraštyje triūsiantys archeologai nesiliauja stebinti unikaliais radiniais. Šįkart jie aptiko ugniavietę, kurioje mirusieji buvo deginami dar I amžiuje iki Kristaus. Savivaldybės vadovams ši sensacija kelia galvos skausmą.
 
Mirusiųjų deginimo vieta – 4 metrų ilgio ir 2 metrų pločio. „Tai vienintelė Lietuvoje, o gal ir Baltijos šalyse rasta laiko ir vėliau gyvenusių žmonių nesunaikinta ugniavietė. Anksčiau buvo aptinkami tik tokių kapų likučiai. Neabejojame, kad tai – unikalus radinys“, – LŽ sakė ekspedicijai vadovaujantis Vilniaus universiteto Archeologijos katedros vedėjas Algimantas Merkevičius. Po tokio radinio archeologai prabilo apie būtinybę arba išsamiai ištirti visą Šešupės pakrantę, arba atsisakyti minčių šią teritoriją urbanizuoti.
 
Spręsdami pagal radinius ir senovės piliakalnių bei gyvenviečių dydį, mokslininkai linkę manyti, jog ties dabartine Marijampole galėjo būti senovės sūduvių administracinis centras. Tačiau tam reikalingi išsamesni tyrinėjimai.
 
Archeologiniai tyrinėjimai Marijampolės pakraštyje atliekami vietos valdžios užsakymu. Ji tikisi, kad toje teritorijoje bus galima nutiesti gatves, pastatyti naują tiltą per Šešupę, individualius gyvenamuosius namus. Tačiau radus ugniavietę visi šie planai gali žlugti.
 
„Kol kas ištyrėme tik apie 1 300 kvadratinių metrų senovinės Meškučių gyvenvietės teritorijos, o ji gal net šimtą kartų didesnė. Todėl norint ką nors čia statyti, būtina archeologinius tyrimus tęsti. Yra ir kitas kelias – iš viso čia nieko nestatyti, laikyti ją kaip saugotiną, kol atsiras lėšų išsamiems tyrimams“, – sakė A. Merkevičius.
 
Marijampolės vicemeras Gintautas Stankevičius LŽ aiškino, kad savivaldybėje dar neapsispręsta, kaip elgtis. „Pagal tarybos patvirtintus detaliuosius planus toje vietoje numatyta plėtra. Pernai archeologai nebuvo taip kategoriškai nusiteikę. Kai iš atostogų grįš meras Vidmantas Brazys, iš naujo svarstysime, ką daryti“, – sakė vicemeras.
 
Paminklosaugininkai neabejoja, kad minėta teritorija turėtų būti saugoma bent tol, kol bus nuodugniai ištyrinėta. „Iki tol jokių statybų ten negalės būti. Tai žino visi. Kai tik tyrinėjimų vadovas parengs ataskaitą ir ją pateiks Kultūros paveldo departamentui, neabejoju, jog visa teritorija bus įtraukta į valstybės saugomų objektų sąrašą“, – LŽ tvirtino Kultūros paveldo departamento Marijampolės teritorinio padalinio vyriausioji specialistė Nijolė Kryžanauskienė.
 
„Lietuvos žinių“ nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: Vilniaus universiteto Archeologijos katedros vedėjas A. Merkevičius

Sena VorutaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra