UNESCO programos nacionalinio registro Pasaulio atmintis Liudijimų teikimo šventinė ceremonija

Autorius: Data: 2011-06-22, 16:22 Spausdinti

2011 m. birželio 28 d. 14 val. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriate (Šv. Jono g. 11, Vilnius) vyks UNESCO programos nacionalinio registro Pasaulio atmintis Liudijimų teikimo šventinė ceremonija.

Dokumentinis paveldas lyg veidrodis atspindi pasaulį ir jo trapią atmintį, bylodamas apie kalbų, žmonių ir kultūrų įvairovę. Tikint, jog pasaulio dokumentinis paveldas priklauso visiems, todėl turi būti išsaugotas ir viešai prieinamas, 1992 m. pradėta vykdyti UNESCO programa Pasaulio atmintis. Kiekviena šalis turi dokumentinio paveldo pavyzdžių, kurie vienokiu ar kitokiu būdu darė įtaką pasaulio įvykiams, istorijos raidai, kultūros klestėjimui ir visuomenės evoliucijai, ir iki šiol liudija vaizdus ir garsus, atkuriančius neregėtą ir nebesugražinamą praeitį. 2009 m. į tarptautinį UNESCO programos Pasaulio atmintis registrą įrašytos net trys pasaulinės svarbos su Lietuva susijusios dokumentų kolekcijos: „Baltijos kelias – žmonių grandinė, sujungusi tris valstybes laisvės vardan“, Radvilų archyvai ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija bei Meksikos aškenazių bendruomenės tyrimų ir dokumentacijos centro kolekcija, XVI–XX a. dokumentai.

Lietuvos nacionalinio komiteto Pasaulio atmintis uždavinys – skatinti visuomenę rūpintis dokumentiniu paveldu, saugomu Lietuvos archyvuose, bibliotekose, muziejuose, privačiose kolekcijose ir skleisti apie juos informaciją. Tuo tikslu 2005 m. pradėtas kurti nacionalinis registras Pasaulio atmintis, į kurį įrašomi Lietuvos valstybei, kultūrai, istorijai svarbūs istoriniai dokumentai, rankraščiai ir knygos, piešiniai ir nuotraukos, žemėlapiai ir brėžiniai, aktai ir deklaracijos, vaizdo ir graso dokumentai – visa tai, kas liudija mūsų – kaip valstybės ir tautos – buvimą.

Kartą per dvejus metus Lietuvos nacionalinis komitetas Pasaulio atmintis kviečia Lietuvos atminties institucijas siūlyti įrašyti į nacionalinį registrą jose saugomus dokumentus ar jų kolekcijas, kurios galėtų būti vertinamos kaip svarbi Europos ir Lietuvos dokumentinio paveldo dalis. Šiais metais nacionalinis komitetas ir ekspertų grupė atrinko 6 objektus, kurie pripažinti regioninės reikšmės, ir 4 objektus, kurie pripažinti nacionalinės reikšmės objektais. Tarp jų Avraamkos metraštis, seniausias Lietuvoje sukurtas metraštis, nuosekliai bylojantis apie Lietuvos įvykius 1377–1392 m., senosios lietuvių raštijos paminklas – lietuviški poteriai, įrašyti 1503 m. Strasbūre išspausdintoje knygoje Tractatus sacerdotalis, didžiausias ir vienas iš seniausių rašymo lietuviškai pavyzdžių, Senojo Vilniaus universiteto herbariumo kolekcija, kurios kolektoriais buvo žymiausi XVIII a.–XIX a. vidurio mokslininkai, lietuvių DP spaudos rinkinys – autentiškų dokumentų kolekcija, liudijanti vieną unikalių 20 a. istorijos puslapių, kai, pasibaigus II pasauliniam karui, apie milijonas V. Europoje atsidūrusių rytų europiečių dėl politinių motyvų atsisakė grįžti į sovietų užimtus jų gimtuosius kraštus ir keletą metų praleido DP stovyklose, globojami tarptautinių institucijų.

Pirmieji dokumentai ir jų kolekcijos į Nacionalinį registrą Pasaulio atmintis įrašyti 2006 m. Pirmuoju dokumentu tapo Martyno Mažvydo „Katekizmas“. Šiandien Lietuvos nacionaliniame registre Pasaulio atmintis – 25 nacionalinės ir 24 regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektai.

Lietuvos nacionalinio komiteto Pasaulio atmintis pirmininkė Jolita Steponaitienė

Smulkesnė informacija: Jolita Steponaitienė, tel. 2398585, j.steponaitiene@lnb.lt

Kultūros paveldas , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra