Ukrainoje iškils paminklas Lietuvos kunigaikščiams Karijotaičiams

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Ukrainos Podolės Kameneco miesto valdžia nusprendė įamžinti miesto įkūrėjais laikomų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščių Karijotaičių atminimą ir centrinėje miesto dalyje jiems pastatyti paminklą. Sausio 22 dieną buvo išrinktas geriausias paminklo eskizinis projektas.
Konkurso nugalėtoju tapo garsaus Ukrainos skulptoriaus Nikolajaus Mazuro darbas, kuriame įamžinami du broliai Karijotaičiai ant eiklių žirgų. Legenda byloja, jog medžiodami broliai kunigaikščiai pamatė nuostabų elnią, davusį ženklą, jog čia turi būti įkurtas miestas.
Tarptautiniame konkurse, vykusiame praėjusių metų rugsėjo – gruodžio mėn., dalyvavo ir keturi Lietuvos menininkų pateikti projektai. Vienas iš jų – menininko Kęstučio Lanausko darbas – konkurse užėmė garbingą trečiąją vietą. Podolės Kameneco miesto meras pažadėjo, jog ateityje mieste bus pastatytas ir Lietuvos autoriaus sukurtas paminklas.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės atmintį Podolės Kameneco mieste įamžinti nuspręsta bendra Lietuvos ambasados Ukrainoje ir miesto valdžios iniciatyva.
Pietvakarių Ukrainoje esantis Podolės Kamenecas – vienas seniausių ir gausiausiai turistų lankomų Ukrainos miestų. Unikalus miesto senamiestis, pretenduojantis patekti į Pasaulio paveldo sąrašą, atspindi daugelio čia gyvenusių tautų kultūrą ir architektūrą.
Karijotaičiai – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščių giminė, gyvavusi XIV amžiaus pirmoje pusėje – XV amžiaus pradžioje. Pradininkas – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino sūnus Karijotas. Karijoto sūnūs Jurgis, Aleksandras, Teodoras ir Konstantinas 1363 m. Mėlynųjų Vandenų mūšyje padėjo Algirdui nugalėti Aukso ordos kariuomenę ir už tai gavo iš jo valdyti Podolę tarp Dniestro ir Dniepro (dabartinės Ukrainos Ternopilio, Chmelnickio ir Vinicos sritys).
Karijotaičiai Podolę valdė vaivadų teisėmis, gynė ją nuo mongolų-totorių antpuolių, statydino pilis ir miestus. Pasak istorikų, Karijotaičius vietos gyventojai rėmė ir laikė išvaduotojais iš mongolų-totorių valdžios.

Voruta. – 2008, spal. 25, nr. 20 (662), p. 16.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra