Tytuvėnų vienuolyne bus įsteigtas Šiaulių vyskupystės muziejus

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Naujam gyvenimui prikeliamo Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblyje vyksta dideli darbai – Šiaulių vyskupo dekretu čia įpareigota įsteigti Šiaulių vyskupystės muziejų.
 
Lietuvoje iki šiol yra įkurti ir veikia Arkivyskupijos muziejus Kaune ir Sakralinio meno muziejus Vilniuje. Šaulių vyskupystės muziejus Tytuvėnų bernardinų vienuolyne būtų trečiasis tokio tipo muziejus Lietuvoje.
 
Ypač glaudžius kontaktus muziejaus koncepcijos rengėjai palaiko su Vilniaus sakralinio meno muziejumi. Lietuvos dailės muziejus jau yra pažadėjęs paskolinti deponavimo teisėmis sakralinius dailės kūrinius eksponuoti Tytuvėnuose.
 
Šiaulių vyskupystės muziejaus koncepciją pristatęs Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algis Krutkevičius sakė, kad būsimasis muziejus turėtų rūpintis istorijos, meno, sakralinio paveldo palikimu, rengti įvairias parodas, ekspozicijas, susitikimus, aktualius renginius, puoselėti ir skleisti krikščioniškąsias vertybes.
 
Muziejaus misija – kaupti ir saugoti Šiaulių vyskupystės dekanatų (Joniškio, Pakruojo, Kelmės, Šiaulių) muziejines vertybes, kurios nenaudojamos apeigose, pristatyti krikščioniškąsias tradicijas, rengti ir įgyvendinti edukacinius šviečiamuosius projektus.
 
Kadangi muziejus veiktų vienuolyno patalpose, reiktų sukurti vienuolyno dvasinio gyvenimo sistemos ir patirties dabartiniam žmogui praktikas. Įvairi būtų ekspozicijų tematika: sakralinis barokas, ikonografija (liturginiai rūbai, bažnyčioje esančių portretų kolekcija, taip pat Lietuvos muziejuje esančių portretų kopijos, religinis liaudies menas, bernardinų gyvenimą liudijantys daiktai), mažesniųjų brolių observantų veikla.
 
Numatyta įkurti autentišką vienuolyno celę, kurioje galimybę pabūti turėtų piligrimai. Muziejuje būtų pagerbti ir bažnyčios fundatoriai, geradariai, bažnyčios hierarchai, vienuolyno gvardionai ir kitos vyskupijoje gyvenusios ir dirbusios asmenybės. Vietos muziejuje turėtų atsirasti ir Tytuvėnų vasaros festivaliui, rašo „Šiaulių kraštas“.
 
Traukos objektu turėtų tapti ir vienuolyno Kristaus kelio ir šventųjų laiptų kompleksas. Kristaus laiptų koplyčia, pastatyta 1771-1775 metais, turi 30 laiptų pakopų, kuriomis maldininkai aukštyn lipa keliais, bučiuodami kiekvienam laipte po stikliniu gaubtu įdėtas šventas relikvijas, parvežtas žemaičių kilmės Jeruzalės vienuolyno vyresniojo Antano Burnickio.
 
XVII-XVIII a. pastatytas Tytuvėnų bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis – vienas įdomiausių ir didžiausių sakralinės architektūros paminklų Lietuvoje. Jį sudaro bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukščio vienuolyno mūras ir šiam ansambliui priklausantys ūkinės paskirties pastatai.
 
Gana nuošalioje, tačiau vaizdingoje vietoje, tarp ežerų įsikūręs Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis paskutinį kartą restauruotas 1961-1973 m. Beveik nepaliestas gaisrų ir karų jis iki šiol yra laikomas vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Lietuvoje ir Šiaurės rytų Europoje.
 
Šis ansamblis – vienas iš keliolikos kultūros paveldo objektų, kurių tvarkybos darbai vykdomi įgyvendinant Jono Pauliaus II piligrimų kelio kūrimo ir jo objektų pritaikymo piligrimų ir turizmo reikmėms 2007-2013 metų programą.
 
Praėjusiais metais baigti Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio galerijos stogo restauravimo darbai. 2007-2009 metais vykdytiems darbams Kultūros paveldo departamentas skyrė daugiau negu 2 mln. litų.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Tytuvėnų buvęs bernardinų vienuolynas ir Švč. Mergelės Marijos bažnyčia

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra