Trakus papuoš primirštą istoriją įamžinanti plaketė

Autorius: Data: 2012-07-16 , 08:36 Spausdinti

Trakuose atverčiamas dar vienas užmirštas istorijos puslapis ir nupučiamos užmaršties dulkės. Netrukus priešais rajono savivaldybės pastatą rekonstruojamoje aikštėje iškils metalo plaketė, skirta Napoleono armijos žygio į Lietuvą bei Trakus 200 metinėms.

Istorijos šaltiniai liudija, kad Napoleono armijos IV korpuso štabas, vadovaujamas generolo, Italijos vicekaraliaus Eženo de Boarne, Trakuose įsikūrė 1812 metų liepos 4 dieną. Tuometėje Lietuvoje Napoleono kariai buvo sutinkami kaip išvaduotojai nuo carinės Rusijos priespaudos.

Štabas anuomet įsikūrė dabar Vytauto gatvėje 18-uoju numeriu pažymėtame name. Tai įamžinta ne tik dokumentuose, bet šiame korpuse tarnavusio dailininko A. Adamo nupieštame darbe.

Būtent šis meno kūrinys tapo vienu plaketės „puslapiu“, o antrajame – lietuvių, prancūzų, italų kalbomis paskelbtas užrašas, kad šiame name buvo įsikūrę prancūzai. Plaketę sukūrė žinomas skulptorius Antanas Vaičekauskas. Beje, jis yra ir Vytauto Didžiojo nominacijos medalių autorius, kuriuos rajono savivaldybė teikia įteikia labiausiai nusipelniusiems kraštui žmonėms.

Plaketė bus pastatya savivaldybės aikštėje priešais buvusį prancūzų štabą, šiuo metu visai kuklų namą. Įdomu tai, kad šis ir greta esantis Vytauto gatvėje 16-uoju numeriu pažymėtas namas, kuriuos įamžino prancūzų dailininkas, mažai iki šių dienų tepasikeitė.

Plaketės sukūrimo idėja priklauso Trakų istorijos muziejaus direktoriui Virgilijui Povilūnui. Šį sumanymą  įgyvendino muziejus, talkinamas Trakų rajono savivaldybės. Tokiu būdu miestas pasipuoš  įspūdingu mažosios architektūros akcentu, kuris originaliai įprasmina primirštą istorijos faktą.

Tiesa, plaketės įrengimas aikštėje priešais savivaldybės pastatą pakoregavo atliekamus statybos darbus. Juos teko pristabdyti ir dėl kitų priežasčių. Buvo nutarta perstatyti laiptus į savivaldybę, kad būtų įrengtas patogesnis įvažiavimas neįgaliesiems, įrengti naujus atitvarus, stiebus vėliavoms, vietas būsimiems miestų partnerių herbams.  

„Sulaukiame priekaištų, kad savivaldybės aikštėje kažkodėl sustojo darbai, nebaigtos statybos sukelia nepatogumų. Tačiau ryžomės jas sustabdyti, kad vėliau neprireiktų ardyti iškloto naujo grindinio, gėlynų. Mat aplinką gražinome pagal miesto želdynų sutvarkymo projektą, kuriame minimi darbai nebuvo numatyti. Todėl naujiems sprendiniams įgyvendinti reikia ir daugiau laiko. Noriu pastebėti, kad kliuviniai laikini, o rezultatas bus akivaizdus“, – sakė Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas.

Miesto želdynų sutvarkymo projektui iš kurortinių lėšų buvo skirta 200 tūkst. litų iš naujo suprojektuoti, įrengti viešąsias erdves, pertvarkyti esamas. Daugelis trakiečių ir miesto svečių pastebėjo, kad  miestas šią vasarą pastebimai pagražėjo – suvešėjo anksčiau įrengti bei nauji gėlynai, atsirado įdomių akcentų. Įgyvendinant šį projektą bus įrengtas ir naujas skverelis ties dauba prie cerkvės, pertvarkytas miesto „fasadas“ prie autobusų stoties. Kai kurie darbai jau atlikti ir bus atliekami šiemet, dalis – kitais metais.

Sigita Nemeikaitė, Trakų rajono savivaldybės viešųjų ryšių specialistė, tel. 58321, 8 679 09181, el. p. sigita.nemeikaite@trakai.lt

Viktoro Neliubino nuotr.

http://trakai.lt/

Nuotraukoje: Plaketė, įamžinanti iš užmaršties prikeltą istorijos įvykį, netrukus bus įrengta savivaldybės aikštėje

Voruta. – 2012, liep. 21, nr. 15 (753), p. 1, 12.

Trakai , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra