Trakų savivaldybė: jeigu pertvarka daroma ne pagal įstatymus, tai pagal ką?

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

„Trakų žemės“ pokalbis su savivaldybės tarybos nare Violeta Gembicka, kuri, kaip ir kiti tarybos nariai, neįeina į valdančiąją koaliciją.
 
Jūs esate teisininkė ir gal galėtumėte mūsų skaitytojams atsakyti, kodėl pusmetį egzistavusi sugriuvo koalicija, kurioje Jūs buvote?

Teisė čia niekuo dėta, užtikrinu, kad ne dėl teisinių santykių. Tai politinės moralės pasekmės. Kai kas nesuprato personalinės ir viešosios savivaldos skirtumų, esmės ir paskirties. Pakomentuočiau, kažkada skaityto feljetono žodžiais: „Kada kiti paukščiai buvo užsiėmę darbais, kregždutė susireikšmino nesiliaujančiu dėmesiu sau. Ypatingas, pasirodo, jos „kirpimas“ buvo. Susireikšmino iki kažkokios nerealios veikėjos, aplink kurią turėjo visas pasaulis suktis: jai trūko dėmesio, niekas jos nepagirdavo. Supyko kregždutė, – ir surado, kas ją pagyrė“.
 
Gal galėtumėte pasakyti svarbesnius darbus, kuriuos atlikote būdama rajono tarybos sekretorė?
Tarybos sekretoriaus darbas, jo paskirtis, funkcijos išdėstytos Trakų rajono savivaldybės tarybos sekretoriaus pareigybės aprašyme. Savo pareigybines funkcijas vykdydavau ruošdama mero potvarkius ir realizuodama mero potvarkiuose sankcionuotą politinę valią, kuri neturėjo prieštarauti įstatymams, išreiškiantiems bendrąją valią, ir būti visiems vienoda. Buvau tarpininke tarp politinės valios ir teisės.
 
Pasakykite, kaip dabar įvardinti grupę tarybos narių, kurie neįeina į valdančiąją koaliciją?
Grupė tarybos narių, neįeinanti į valdančiąją koaliciją. Žodis „opozicija“ man nepatinka, nes už gerus, išmintingus sprendimus balsuoja ir tie, kurie ne valdančiojoje koalicijoje.
 
Ar galėtumėte pasakyti, kaip elgiamasi su Jumis dabar? Ar esate kviečiame į posėdžius, dalyvaujate komitetų posėdžiuose?
Taip, dalyvauju komitetų posėdžiuose, tarybos posėdžiuose. Niekas man to negali uždrausti. Negali elgtis su manim blogai, persekioti vien dėl mano politinės nuomonės, pažiūrų. Priešingu atveju, būtų pažeisti įstatymai. Nors kai kurie kolegos „užsimiršę“ pavadina mane „svečiu“, paklausia, ką veikiu savivaldybėje. Tenka priminti, kad ne svečias aš, o viena iš tų 25 „išrinktųjų“, kuriems dalis Trakų rajono gyventojų patikėjo ginti pastarųjų teises.
 
Vis dėl to Jūs turite taryboje darbo patirtį. Gal galėtumėte įvardinti labiausiai nevykusį dabartinės koalicijos sprendimą?
Patirtis nėra didelė – nepraėjo nei trys metai. Bet tokios teisinio nihilizmo atmosferos, kai politikai ignoruoja teisės aktų reikalavimus, niekada dar per tuos tris metus nejaučiau. Iš nevykusių priimtų sprendimų galėčiau paminėti šių metų rugpjūčio mėnesio tarybos sprendimą, kuriuo buvo panaikintas ankstesnis tarybos sprendimas „Dėl Trakų rajono Paluknio „Medeinos“ ir Paluknio vidurinės mokyklų reorganizavimo“. Reorganizavimo procesas jau buvo pradėtas: įteikti įspėjimai darbuotojams dėl galimo atleidimo iš darbo bei atlikti kiti veiksmai, o kitu sprendimu prieš pat rugsėjo 1-ąją savivaldybės taryba balsų dauguma viską grąžina į pradinę padėtį. Taryba – darželio priešmokyklinė grupė, kitaip nepavadinsi. Bet keisčiausia tai, kad tie patys politikai, kurie kuruoja švietimą ir kuriems, pagal veiklos sritį, patikėta šių mokyklų reorganizavimo kontrolė, esant vienai valdančiajai koalicijai priima vienokį sprendimą, o pasikeitus koalicijai – balsuoja tuo pačių klausimu priešingai. Tokiems politikų veiksmams yra vienintelė išvada – neturi aiškios pozicijos arba nuolankumas ir ištikimybė valdžioje esantiems, o tai jau politinio neįgalumo požymis.
 
Trakuose kalbama, kad bus atleisti 26 savivaldybės darbuotojai. Kokia Jūsų nuomonė apie tokią pertvarką savivaldybėje ir kiek ji pagerins savivaldybės darbą?
Pasikartosiu, vėl teisinis nihilizmas. Vėl ignoruojami teisės aktai. Šiuo atveju savivaldybės pertvarka/tobulinimas, įrašius sprendimo projekte žodį „reorganizacija“ ir sujungiant skyrius –niekinė. Nejuokaukite! Sprendimo rengėjai turėtų žinoti reorganizacijos sąvoką, būdus, tikslus, sąlygas, o ne vadovautis kai kurių politikų ligotomis vizijomis. Argi tai reorganizacija, kurios tikslas efektyvesnis valdymas? Tai būdas „išvalyti“ nepalankius savivaldybės darbuotojus, o į jų vietas priimti kai kuriems politikams lojalius ir nesvarbu, ar jie kompetetingi. Ir iškyla klausimas, jeigu pertvarka daroma ne pagal įstatymus, tai pagal ką? Bet, manau, kad savivaldybės darbuotojams nėra paslaptis, kas „valymo“ iniciatoriai. Jeigu būtų siekiama darbo efektyvumo,būtų kalbama su skyrių darbuotojais ir aiškinamasi, kokia struktūra jiems palengvintų darbą, mažintų biurokratinį popierizmą, greitintų dokumentų rengimą ir t. t. Juk tik vieningas kolektyvas, o ne sukiršintas, suskaldytas, gali efektyviai dirbti. Neatsitiktinai savivaldybės darbuotojai ir prisimena tuos, anot jų, gerus laikus, kai į darbą buvo miela eiti. O ar kas pagalvojo, kiek išmokų išeitinėms reikės, kiek teismai sugrąžins į darbą ir teks savivaldybei tai atlyginti. Bus tikras „taupymas“.
 
Jūs paminėjote, kad bus atleisti 26 savivaldybės darbuotojai, bet neįvardinote kurie?

Savivaldybės darbuotojai, manau, taip pat nežino, kas iš jų bus atleistas ir kiekvienas iš darbuotojų galvoja, kad „valymas“ palies būtent jį. Todėl neapsiriksiu pasakiusi, kad kiekvienas darbuotojas jaučia psichologinę įtampą ir baimę, kurios tikrai nedaro teigiamos įtakos darbo kokybei.
Jus pasakysite – ateis geresni darbuotojai. Na taip, jau kai kuriuos pakeitė „geresniais“.
Bet nusiminti neverta, viskas ateina ir praeina… O savivaldybės darbuotojai turės aiškią poziciją kokioms politinėms jėgoms patikėti savo balsą.
 
Kalbėjosi Kęstas Petkus ir Kęstutis Žemaitis

Nuotraukoje: Savivaldybės tarybos narė V. Gembicka

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra