Trakų salos pilyje – renginys Vytautui Didžiajam atminti

Autorius: Data: 2013-10-24 , 11:49 Spausdinti

Trakų istorijos muziejus, minėdamas Vytauto Didžiojo 583-ąsias mirties metines, 2013 m. spalio 29 d., antradienį, 17 val. kviečia šalies istorija besidominčią visuomenę į tradicinį viešą renginį. Prof. dr. Valdas Rakutis skaitys paskaitą „Karinės tradicijos ir inovacijos Jogailos ir Vytauto laikais“, muzikuos Trakų meno mokyklos mokiniai ir mokytojai.

Lietuvos istorijoje ši diena buvo įvairiai minima – nuo 1930-ųjų paskelbimo Vytauto metais, kai nepriklausoma Lietuva pagerbė kunigaikštį 500-ųjų mirties metinių proga, iki tilto į Trakų salos pilį išardymo 1980-aisiais. Tąkart visi į Trakus vedantys keliai KGB ir milicijos buvo užblokuoti, tikrinami automobiliai. Mieste patruliavo draugovininkai, buvo iškviesti specialūs milicijos daliniai. Nepaisant to, minėjimas vis tiek įvyko ežero pakrantėje, buvo sugiedota tautiška giesmė „Lietuva brangi“.

Istorinė tradicija išskiria asmenis, kurie „visuotiniu sutarimu“ laikomi ypač reikšmingais šaliai ir jos tautai, – sakė menotyrininkė dr. Giedrė Mickūnaitė. – Lietuvos istorijoje toks asmuo yra Vytautas“.

Didžiojo kunigaikščio atminimui skirti istoriniai vakarai muziejuje buvo pradėti organizuoti netrukus po nepriklausomybės atgavimo, – pasakojo Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius. – Gimęs Senuose Trakuose, nuėjęs ilgą ir sudėtingą politiko, karvedžio, neeilinės Viduramžių epochai asmenybės gyvenimo kelią, užbaigė jį Trakų pilyje. Čia valdovas mirė 1430-ųjų metų spalio 27 d. Renginių metu plačiau susipažįstama su valdovo aplinka, laikmečiu, analizuojamos plačiajai visuomenei mažiau žinomos temos“.

Viena iš tokių temų – karyba, karo menas. Lietuviai istorijos arenoje pasirodė kaip karių tauta. Kiekvienas vyras turėjo valdyti ginklą, o tikru lyderiu galėjo tapti tik karvedys. Tai darė įtaką visoms gyvenimo sritims. Kas keitėsi valstybės valdyme, karyboje, kultūroje Vytauto Didžiojo laikais pasakos renginio svečias, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorius dr. Valdas Rakutis.

Lietuvos valdovai Jogaila ir Vytautas tradicinėje lietuvių sąmonėje pateikiami kaip konkurentai, ar net priešai, – sakė prof. dr. V. Rakutis. – Klausimas dėl Vytauto karūnos vienu metu buvo svarbiausias. Siūlau pažiūrėti, ką iš tikrųjų nuveikė šie valdovai kartu, kokių naujovių atnešė jų valdymas. Nuo seniausių laikų būtent šie valdovai laikyti pavyzdžiu kitiems, o jų nuveikti darbai paliko neišdildomą įspūdį tiek amžininkams, tiek priešams, tiek palikuonims“.

Įėjimas nemokamas.

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis: Brigita Balčytienė, Trakų istorijos muziejaus Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja, mob. Tel. +370 611 85612, b.balcytiene@trakaimuziejus.lt

Trakų istorijos muziejus , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra