Trakų pilyje bus pristatomos unikalios bažnyčios regalijos

Autorius: Data: 2012-10-26 , 09:55 Spausdinti

Penktadienį atidaroma paroda „Lietuvos bažnyčios regalijos XIX–XX a.“. Bus pristatyta knyga „Lietuvos bažnyčios regalijos. Ženklai ir žmonės XIX–XX a.“. Anot Trakų istorijos muziejaus direktoriaus Virgilijaus Poviliūno, Lietuvos katalikų ir stačiatikių bažnyčios istorija – tai sudėtinė istorijos dalis. Jos gyvenime atsispindi ir reikšmingi bei lemtingi krašto istorijos įvykiai.

Ligi šio laiko niekas per daug nesidomėjo Lietuvos vyskupijų kapitulų kryžiais ir neskyrė jiems jokių tyrinėjimų. Naujoji Lietuva jas plačiau pamatė prieš dešimtmetį surengtoje Lietuvos dailės muziejaus ir bažnyčios parodoje „Krikščionybė Lietuvos mene“. Tada Kauno arkivyskupijos kurija nustebino visuomenę pateikusi daugiau nei dešimt nepaprastai didelės istorinės vertės kryžių. „Lietuvos bažnyčios tarnybiniai kryžiai jau savaime yra unikalios regalijos. Bet tyrinėti jas nepaprastai sunku, – pasakojo kolekcininkas Vilius Kavaliauskas. – Iki Antrojo pasaulinio karo gyvavo taisyklė, kad po prelato ar kanauninko mirties kryžių reikėjo grąžinti kurijai. Todėl šie gražūs juvelyriniai dirbiniai beveik nepateko į muziejus, nebuvo jų ir kolekcininkų rinkoje. Karas ir bažnyčios persekiojimas tarybiniais metais pakeitė situaciją. Be to, ir Vatikano Antrasis susirinkimas daugeliui vyskupijų rekomendavo jau nebenaudoti šių regalijų. Lietuvoje kapitulos kryžiai ligi šiol naudojami tik dviejose vyskupijose – Panevėžio ir Vilkaviškio, tačiau palaipsniui ši tradicija traukiasi“.

Lietuvos bažnyčios regalijos buvo gaminamos iš aukso, sidabro ar bronzos Sankt Peterburgo, Maskvos, Varšuvos ir Miuncheno juvelyrų dirbtuvėse. Geriausias senųjų Lietuvos vyskupijų kryžių rinkinys yra Krokuvos nacionaliniame muziejuje. Parodoje Trakų pilyje bus pristatomi unikalūs Žemaičių, Vilniaus, Seinų, Panevėžio, Kaišiadorių, Vilkaviškio vyskupijų ženklai iš Trakų istorijos, Lietuvos dailės, Lietuvos nacionalinio muziejų fondų, iš asmeninio V. Kavaliausko rinkinio, istorinės XIX ir XX a. fotonuotraukos su šias regalijas nešiojusiais Bažnyčios veikėjais.

Eltos inform.

Trakų istorijos muziejus , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra