Trakų pilyje – restauratorių K. Barišausko ir V. Stančiko autorinių darbų paroda

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Trakų salos pilies kazematuose 2010 m. gegužės 14 d. 17 val. atidaryta Trakų istorijos muziejaus restauratorių Kazimiero Barišausko ir Virginijaus Stančiko paroda, kurioje eksponuojami šių menininkų laisvalaikio kūriniai bei keli naujausi muziejui atlikti darbai.
 
„Tarptautinės muziejų dienos išvakarėse norime visuomenei pristatyti dviejų mūsų darbuotojų, profesionalių restauratorių ir savitų kūrėjų, darbus, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius. – Kiekvienas jų darbas – unikali meninė ir istorinė vertybė, talentingai sujungianti praeities meistrų tradicijas ir dabarties pasaulėjautą.“
 
K. Barišauskas parodoje eksponuoja apie šimtą pastarųjų dešimties metų darbus. Tarp jų – penkios medžio skulptūros, keletas medalių, skirtų autoriui imponuojančioms asmenybėms, ir juvelyrikos dirbiniai, sudarantys didžiausią ekspozicijos dalį.
 
Anot menininko, rekonstravusio ne vieną dešimtį per archeologinius tyrinėjimus rastų papuošalų, kūrybos procese jam sunku išvengti senosios Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės auksakalystės tradicijų įtakos. Kūrybinėms idėjoms įgyvendinti jis naudoja sidabrą, žalvarį, juodmedį, o puošybai – tauriuosius akmenis, perlamutrą, mamutų bei jūrų vėplių iltis.
 
„Bene daugiausiai darbo teko įdėti į baroko raštais graviruotą ir turkiais puoštą sidabrinę dėžutę bei Stakliškių lobyje rastos segės rekonstrukciją, tačiau mieliausi širdžiai – spontaniškai sukurti darbai: auskarai „Angelai“ ir „Morfėjas“, žiedas „Dviese“, – apie parodos eksponatus pasakoja K. Barišauskas.
 
Daugiau kaip dešimt metų Trakų istorijos muziejuje dirbančio K. Barišausko senųjų papuošalų rekonstrukcijos ir kopijos papildė ne tik Trakų, bet ir Lietuvos nacionalinio, Tauragės, Kauno bei Anykščių muziejų archeologijos ir istorijos ekspozicijas. Ekspertų nuomone, K. Barišausko atkurti senieji papuošalai meistriškumo požiūriu lygiaverčių atitikmenų kol kas neturi. 2002 metais juvelyras apdovanotas Lietuvos kultūros ministerijos premija už senųjų amatų tradicijos puoselėjimą ir sklaidą. Kolegų dvaro juvelyru pramintas menininkas yra surengęs personalinių parodų Kauno ir Vilniaus galerijose, Lenkijoje ir Vokietijoje.
 
V. Stančikas parodoje pristato vieną naujausių Trakų istorijos muziejui restauruotų darbų – XVIII a. Šv. Kazimiero paveikslą, aštuonis savo tapybos darbus – senąja ikonų meistrų naudota technika tapytus ant lentų ir drobes – bei medžio skulptūrą „Rūpintojėlis“.
 
„Ant lentos tapytas paveikslo originalas buvo tiek sunykęs, kad Šv. Kazimierą – jo veidą bei rankas, laikančias nekaltybės simbolį lelijas ir kryžių, – teko rekonstruoti pagal išlikusį auksuotą aptaisą, kuriuo buvo puoštas darbas“, – pasakoja V. Stančikas.
 
Tačiau tapyba Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikume medžio drožybą ir Vilniaus dailės akademijoje dailės pedagogiką baigusiam V. Stančikui šiuo metu dažniau yra laisvalaikio užsiėmimas. Menininkas daugiausiai dirba rekonstrukcinės drožybos srityje. Perpratęs senųjų meistrų drožybos techniką ir ornamentiką, jis profesionaliai atkuria antikvarinius buitinius bei liturginius baldus. Restauratoriaus darbai puošia Vilniaus Rotušę ir ne vieną Vilniaus bažnyčią: Šv. Dvasios, Šv. Kazimiero, Bernardinų, Šv. Kotrynos. Vieni iš sudėtingiausių V. Stančiko rekonstrukcinės drožybos darbų – A. G. Kasparinio vargonai Šv. Dvasios bažnyčioje Vilniuje ir seniausi lietuviški vargonai Kretingoje. Pirmasis rekonstrukcinės drožybos darbas Trakų istorijos muziejui, kuriame menininkas dirba nuo 1997 m., buvo karaimų raštais puošta vaikiška lovytė.
 
Saviti menininko tapybos darbai apibūdinti kaip „alegorinis realizmas“. Anot paties autoriaus, jam artimiausias yra gotikos stilius. Jis mėgsta švelniai pasišaipyti iš savęs ir mus supančio pasaulio – tai liudija parodoje eksponuojamas menininko autoportretas.
 
V. Stančikas yra surengęs personalines tapybos parodas Lietuvos menininkų rūmuose, galerijoje „Langas“, dalyvavęs grupinėse parodose „Neakivaizdininkai“, „Anachronistai“, „Restauratoriai“.
 
Paroda veiks iki š. m. rugsėjo 1 d.
 
Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis: Irena Senulienė, Trakų istorijos muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja, el. p. i.senuliene@trakaimuziejus.lt, mob. tel. +370 6 8253417
 
Dėl kontaktinės informacijos prašome kreiptis: Eglė Senapėdienė, UAB „PRo omnia“ direktorė, mob. tel.: +370 6 7037417, el. p. egle@proomnia.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Morfėjas (K. Barišausko darbas)
2. Balionas (V. Stančiko)
3. Dviese (K. Barišausko)
4. Paukštis (V. Stančiko)

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra