Trakų festivalis „Atataria vamzdžiai“ neteko savo kūrėjo

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Trakų krašto kultūros erdvėje – didelė ir skaudi netektis.
 
Netikėta mirtis išplėšė iš gyvenimo Valerijų Filonovą, žinomą muzikos pedagogą, pučiamųjų instrumentų orkestrų vadovą, švenčių meno vadovą ir dirigentą, mokytoją ekspertą.
 
Visai neseniai, birželio viduryje Trakuose, V. Filonovas jau septintąjį kartą buvo sukvietęs į tarptautinį pučiamųjų instrumentų orkestrų festivalį „Atataria vamzdžiai“, skirtą Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms, kuriame grojo 600 muzikantų. Niekas negalėjo pagalvoti, kad Maestro šiame festivalyje diriguoja jau paskutinįjį kartą.
 
„Atgaivinome senąsias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tradicijas. Istoriniai šaltiniai liudija, kad Trakų pilyje didžiojo kunigaikščio sukviestas yra grojęs net tūkstančio muzikantų orkestras. Pirmajame „Atataria vamzdžiai“ festivalyje dirigavęs legendinis valstybinio pučiamųjų orkestro „Trimitas“ vadovas Romas Balčiūnas atsisuko į publiką ir iš visos širdies sušuko: „Jis bus ir gyvuos visada!“. Maestro, pernai išėjusio anapilin, žodžiai buvo pranašingi. Festivalis išaugo ir sustiprėjo, tapo laukiamas ir populiarus. Jis subrendo, sakytum, kaip septynerių metų vaikas, peržengęs mokyklos slenkstį, ir įžengęs į visiškai naują pasaulį“, – prieš šį festivalį voruta.lt yra sakęs jo iniciatorius ir meno vadovas V. Filonovas.
 
Gyvenimas būna be galo žiaurus. Paskui savo buvusį mokytoją R. Balčiūną po metų į Amžinybę išėjo ir Maestro Valerijus. Keista lemtis – būta ketinimų V. Filonovą kviestis dirigentu į „Trimitą“, bet netikėta mirtis viską nusinešė į nebūtį.
 
Trakų krašto šalies kultūros bendruomenė neteko ryškios asmenybės, aistringai mylėjusios savo darbą, daugiau nei du dešimtmečius ugdžiusios jaunuosius muzikantus, kūrusios naujas kultūros tradicijas.Jo atsidavimas muzikos pasauliui ir savo auklėtiniams buvo sunkiai prilygstami. Maestro asmenybė skleidė tikros žvaigždės šviesą.
 
Ką tik pažymėjęs 47-ąjį gimtadienį Valerijus buvo pasiekęs savo kūrybos apogėjų, buvo kupinas naujų planų ir sumanymų. Nuo 1989 m. dirbdamas Rūdiškių muzikos mokykloje 1992-aisiais jis subūrė pučiamųjų instrumentų orkestrą „Brass Band“, o 2001 m. – „Aukštadvario griausmą“. Savo kruopščiu ir temperamentingu darbu, taikydamas šiuolaikines muzikos mokymo metodikas, kerinčiu kūrybingos asmenybės žavesiu jis pasiekė pripažinimą ir auštų apdovanojimų. Rūdiškių pučiamųjų instrumentų orkestras „Brass Band“  2003 m. pelnė prestižinį Lietuvos liaudies kultūros centro apdovanojimą „Aukso paukštę“. Ši garbinga nominacija 2009 m. skirta ir Aukštadvario vidurinės mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestrui „Aukštadvario griausmas“. V. Filonovo iniciatyva nuo 2003 m. Trakuose vyksta tarptautinis pučiamųjų instrumentų festivalis „Atataria vamzdžiai“, kuriam specialiai muzikos kūrinius rašo žymūs šalies kompozitoriai, jame dalyvauja geriausi šalies orkestrai, svečiai iš užsienio. Šiemet šiame festivalyje pirmąkart nuskambėjo J. Žilevičius kūrinys „ Kantata Vytautui Didžiajam“, kurį jungtiniam pučiamųjų orkestrui aranžavo kompozitorius Kazys Daugėla.
 
Nuo 2005 m. V. Filonovas Aukštadvaryje rengė ir respublikinį vaikų bei jaunimo pučiamųjų instrumentų festivalį „Dūdų griausmas“.
 
Maestro savo įvairiapuse, uždegančia veikla įrodė, kad talentingus muzikantus galima išugdyti ir nedideliuose miesteliuose, kurie garsina kraštą ir Lietuvą. Jo vadovaujamas „Brass Band“ 2003 m. atstovavo mūsų šaliai Vengrijoje, kai joje vyko įstojimo į Europos Sąjungą iškilmės. V. Filonovo orkestrai koncertavo žinomuose festivaliuose Prancūzijoje, Čekijoje, Lenkijoje.
 
V. Filonovas gimė 1963 m. birželio 26 d. Trakuose, tarnautojų Liubovės ir Vladimiro Filonovų šeimoje. Baigęs Trakų muzikos mokyklą jis pasirinko muziko kelią. Valerijus 1987 m. baigė tuometę Lietuvos valstybinę konservatoriją ir įgijo orkestro solisto, dėstytojo ir pučiamųjų instrumentų orkestro dirigento kvalifikaciją, buvo Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ artistas, penkiolika metų grojo kornetu, parengė nemažai meninių programų kaip aranžuotojas ir dirigentas.
 
V. Filonovas – Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos narys, 2005 m. Moksleivių dainų šventės dirigentas, 2005 m. ir 2006 m. Baltijos šalių studentų šventės „Gaudeamus“ koordinatorius ir vyriausiasis dirigentas.
 
Maestro Valerijus už profesinius pasiekimus buvo apdovanotas Trakų rajono savivaldybės  Didžiojo Kunigaikščio Vytauto medaliu, yra gavęs Vilniaus apskrities administracijos Kunigaikščio Gedimino nominacijos padėką, gavęs daug kitų apdovanojimų konkursuose ir festivaliuose šalyje ir užsienyje.
 
Ambicingas kūrėjas, talentingas jaunųjų muzikantų ugdytojas pastaruoju metu su vadovaujamais orkestrais keliavo iš vienos šventės, konkurso – į kitą. Jis be galo nuoširdžiai džiaugdavosi savo auklėtinių sėkme ir labai jautriai išgyvendavo patirtas nepelnytas nuoskaudas. Maestro buvo nepajudinamas autoritetas savo kolegoms ir jauniesiems muzikantams. Jo vadovaujamų orkestrų nebuvo įmanoma supainioti su kitais. Jie žavi profesionalumu, muzikavimo aistra ir išgyventais jausmais, ypatingu skambesiu. To juos iš visos širdies mokė Maestro, į gyvenimą išleidęs pulką jaunuolių, pasirinkusių profesionalių muzikantų kelią.
 
Valerijaus netektis paliko nenumaldomą skausmą žmonai Violetai, Trakų pradinės mokyklos mokytojai, sūnui Ignui, Nacionalinės M. K. Čiurlionio meno mokyklos moksleiviui, seseriai Eugenijai, Vilniaus technikos ir dizaino kolegijos dėstytojai docentei, pensininkei mamai Liubovei.
 
Maestro V. Filonovas buvo palaidotas š. m. liepos 4-ąją Trakų stačiatikių kapinėse.
 
Kolegos ir bendraminčiai įprasmins Trakų kraštą bei Lietuvą garsinusio kūrėjo atminimą, pratęsdami jo darbus.
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukoje: A†A V. Filonovas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra