„Trakų Dievo Motinos paveikslas ir jo kopijos Lietuvoje ir Varniuose“ – paskaita-susitikimas muziejuje

Autorius: Data: 2018-10-03 , 10:27 Spausdinti

„Trakų Dievo Motinos paveikslas ir jo kopijos Lietuvoje ir Varniuose“ – paskaita-susitikimas muziejuje

Dr. Gabija Surdokaitė-Vitienė. Muziejaus nuotr.

Alma BUDVYTIENĖ, Žemaičių vyskupystės muziejaus vyr. muziejininkė, www.voruta.lt

2018 m. Lietuvos vyskupai paskelbė Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos metais-sukako 300 metų, kai Trakų Dievo Motinos paveikslas buvo karūnuotas. Tai antroji Madona vainikuota už Romos ribų (pirmoji – Čenstachavos Dievo Motina) ir pirmasis Marijos atvaizdas Lietuvoje, oficialiai vainikuotas auksinėmis karūnomis, atsiųstomis iš Vatikano, išsaugotas iki mūsų dienų.

Rugsėjo 14 d., prieš pat Popiežiaus  Pranciškaus vizitą mūsų šalyje ir iškart pasibaigus jubiliejiniams metams, Žemaičių vyskupystės muziejuje Varniuose, Lietuvos kultūros tyrimų instituto Sakralinio meno paveldo skyriaus mokslo darbuotoja dr. Gabija Surdokaitė-Vitienė pristatė savo tyrinėjimus tema „Trakų Dievo Motinos paveikslas ir jo XVII–XIX a. kopijos Lietuvoje“. Viešnia ypatingą dėmesį skyrė Varnių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje esančiai kopijai, nes ji arčiausiai į paskaitą susirinkusiųjų ir labiausiai rūpėjo daugiau sužinoti apie šią kopiją. Paveikslo autorius nežinomas, patikslintais duomenimis tapytas 17 a.  pabaigoje, Marijos ir Jėzaus karūnos-aukšto meninio lygio, ypatingai kruopščiai nukaldintos, spėjama, kad Vilniaus auksakalių 1717-1723 m. Auksuotas, sidabruotas vario lydinio aptaisas 1777 m. Šalia pritaisyti padėkos ženklai votai datuojami 1777 m.-19 a.

Dr. G. Surdokaitė-Vitienė išsamiai apibūdino visas žinomas kopijas. Priskaičiuojama ne viena Trakų Dievo Motinos paveikslo kopija ir Telšių vyskupijoje: Šačių kapinių koplyčioje (Skuodo r.) 18 a. II p.,  Eigirdžių  bažnyčioje (Telšių r.) 19 a. 2 deš. autorius P. Jadeckis.

Varnių Švč. Mergelė Marija-Trakų Dievo Motina kaip ir Trakų šventovėje esantis Dievo Motinos paveikslas yra unikalūs tikėjimo ir Lietuvos istorijos paminklai, menantys Lietuvos valstybingumo raidą, bažnytinės dailės tradicijas, piligrimystės ištakas. Atgyja carinės ir ypač sovietinės okupacijos užgniaužtas pamaldumas Trakų Dievo Motinai. Tad kai Lietuvos tikintieji šiais metais buvo kviečiami atvykti pasimelsti prie Dievo Motinos paveikslo, varniškiai ramia sąžine meldėsi ir kasdien meldžiasi prie Varnių Švč. Mergelė Marija – Trakų Dievo Motinos kopijos.

2013-aisiais–Tikėjimo ir Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejiniais metais Telšių vyskupijos parapijose vyko nenutrūkstanti Švč. Sakramento adoracija, o per parapijas keliavo altorėlis su dviem Dievo Motinos atvaizdais–Trakų ir buvusios Varnių Katedros paveikslų kopijomis–dekanatų centruose buvo organizuoti iškilmingi eucharistiniai kongresai. Šį nešiojamąjį altorėlį susitikimui noriai paskolino Vėžaičių šv. Kazimiero parapijos klebonas Viktoras Daujotis.

Susitikimą sušildė Telšių muzikos mokyklos Varnių skyriaus akordeono klasės moksleivis Vilius Vasiliauskis, be kitų laimėjimų  2018 kovo 25 d. vyko XVII Žemaitijos ir Klaipėdos krašto jaunųjų akordeonistų konkurse laimėjęs I vietą (mokytojas A. Pleškys).

 

Muziejai ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra