Tragiškosios Lietuvos istorijos tarpsnio atspindžiai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Lietuvos aviacijos patriarchas, dimisijos pulkininkas leitenantas Viktoras Ašmenskas, kuriam š. m. vasario 19 d. sukako 97-eri, tebėra darbingas, nelinkęs į tūnojimą, nes dar ne viskas, ką išsaugojo atmintis, ne viskas, kas rūpi šiam Lietuvos metraštininkui, ką išsaugojo valstybės ir asmeniniai archyvai išnagrinėta, užfiksuota.

Ne veltui garsus psichologas teigė, kad pensinis amžius – išminties aušra (būna dar rytas, diena ir vakaras – tolumoje). Ne dėl sveikatos stokos ar amžiaus pasitraukęs iki pensinio amžiaus nuo lėktuvo vairų, šis garbingas lakūnas sulaukė garbaus amžiaus, o, Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, pasinėrė į tragiškosios Lietuvos istorijos tarpsnį, kurią pats liudija prisiminimais, geba profesionaliai analizuoti archyvinę medžiagą. Dokumentuoti faktai, įvykių analizė, nepaneigiamos logiškos išvados, gerai įvaldytos V. Ašmensko plunksnos dėka, randasi atspindžiu Lietuvos istorijai priklausančiuose puslapiuose.

Greta aviacijos tema rašinių ir knygų, 1997 m. pasirodė V. Ašmensko monografija „Generolas Vėtra“ apie Jono Noreikos, teisininko, prozininko novelisto, publicisto, antinacistinio ir antisovietinio pogrindžio dalyvio, Lietuvos tautinės tarybos įkūrėjo gyvenimą bei veiklą, žemiškos jo kelionės pabaigą Tuskulėnuose ir kitų tarybos narių likimus.

Savo prisiminimus, ne kiek apie save kaip politinį kalinį, o apie kartu kalėjusius jaunuolius, apie Lietuvos patriotų, dirbusių sovietinio saugumo struktūroje, veiklą ir tragišką likimą, V. Ašmenskas aprašė 2006 m. išleistoje 232 psl. knygoje „KGB spąstuose“.

Pernai išleistas pataisytas V. Ašmensko knygos (330 psl. su 20 psl. priedu) „Didžiosios tautos aukos“ (pirmoji laida – 2006 m), kurioje autorius, argumentuodamas autentiškais dokumentais, supažindina su dviem charakteringiausiomis politinėmis (aštuoniolikos ir penkiolikos) grupinėmis byloms bei LAF štabo žūties byla, supažindina su žiaurumais, kuriuos kalėjimuose, lageriuose, tremtyje patyrė iškilūs Lietuvos veikėjai pirmosios sovietų okupacijos metais, nors jie buvo išvežti be teismo, kalinti, žudyti.

Lakūnas veteranas, rašytojas savo visuomeniškumu yra sektinas pavyzdys dabartinei inteligentijai; jis pakviestas mielai susitinka su jaunimu, yra valstybinių švenčių, minėjimų dalyvis, gyvu žodžiu liudija vos ne šimtmečio senumo Lietuvos įvykius, nuotaikas.

Už nuopelnus Lietuvai ir Lietuvos sportinei aviacijai Viktoras Ašmenskas 1996 metais apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino I laipsnio medaliu, 1993 m. – Dariaus ir Girėno medaliu, 1999 m. – Kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu, 1994 m. – Tarptautinės aeronautikos federacijos medaliu „Už nuopelnus aviacijos sportui“, 2002 m. – garbės ženklu „Plieno sparnai“.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra