Tradicinė konferencija Tilžėje (Sovetske)

Autorius: Data: 2014-09-26 , 14:19 Spausdinti

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams Karaliaučiaus krašto (Kaliningrado srities) lietuvių kalbos ir etnokultūros mokytojai, lietuviškų ansamblių vadovai jau devintą kartą susirinko į tradicinę konferenciją, skirtą praėjusių mokslo metų rezultatams ir šių mokslo metų gairėms aptarti.

Kaliningrado srities regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas pasidžiaugė, kad tokia konferencija vyksta kiekvienais mokslo metais ir pristatė svečius. Šį kartą rinkomės Tilžės (Sovetsko) darželyje „Šaltinėlis“, kur lietuviškos grupės vaikučiai (auklėtoja Regina Kapkova) susirinkusius sveikino lietuviškomis dainelėmis ir šokiais.

Darželio vedėja Tatjana Jaroc supažindino su savo vadovaujama įstaiga, kurios veikla – pažintinė, kalbinė, socialinė-komunikacinė, meninė-estetinė ir fizinė. Darželis veikia jau 35-erius metus, jį lanko 280 vaikučių, yra 11 grupių. Prieš 20 metų pradėjo veikti lietuviška grupė, su kuria visą tą laiką dirba auklėtoja Regina Kapkova. Darželį baigė daugiau kaip 100 vaikučių, kurie, kaip sakė vedėja, prisilietė prie lietuviškos kultūros. Kultūrinių vertybių puoselėjimas, lietuvių kalbos, etnokultūros išsaugojimas – tai darželio uždavinys.

Tilžės (Sovetsko) miesto savivaldybės administracijos švietimo valdybos vyriausioji specialistė Tatjana Komarova pasveikino atvykusius į jų miestą ir padėkojo mokytojams už darbą vaikų labui.

Laikinai einantis generalinio konsulato Kaliningrade generalinio konsulo pareigas Vytautas Umbrasas pasveikino su naujaisiais mokslo metais, priminė, kad tai K. Donelaičio metai. Srityje vyksta daug renginių, skirtų K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms. P. V. Umbrasas pasidžiaugė, kad srityje tūkstantis vaikų mokosi lietuvių kalbos. Būtų gerai, kad mokyklose veiktų ne tik lietuvių kalbos ir etnokultūros fakultatyvai, bet lietuvių kalba būtų dėstoma kaip antroji užsienio kalba. Kol kas tik svajonė, bet tai būtų naudinga sričiai. Mokytojai turėtų gauti reikiamą atlyginimą ir socialines garantijas.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos užsienio lietuvių departamento patarėjas Vaclav Stankevič irgi pasveikino susirinkusius, padėkojo darželio darbuotojoms ir asociacijos pirmininkui A. Bartnikui už nuoširdų darbą. Ministerijos užsienio lietuvių departamentas kuruoja lietuvių kalbos mokymą užsienyje, glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija. Gerbiamas svečias linkėjo sėkmės darbe, išspręsti aktualius darbo, atlyginimų klausimus, sakė, kad jie juda į priekį.

Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos vyriausioji specialistė Marytė Speičienė perdavė ministerijos užsienio lietuvių skyriaus sveikinimus, kalbėjo apie bendradarbiavimą su srityje dirbančiais mokytojais.

Apie lietuvių kalbos mokymo ir ugdymo situaciją srityje, pasiekimus ir lūkesčius kalbėjo Regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas A. Bartnikas. Kaliningrado srities vyriausybė geranoriškai žiūri į lietuvių kalbos mokymą, buvo malonus darbinis susitikimas Kaliningrado Švietimo ministerijoje. Lietuvių kalbos srityje mokoma nuo 1979m., kai pradėjo veikti pirmieji lietuvių kalbos būreliai. Kaliningrado 35-ajame licėjuje yra lietuvių kalbos pamokos, kitur – lietuvių kalbos ir etnokultūros fakultatyvai. Šiais mokslo metais darbo formos tos pačios, kaip ir ankstesniais. Asociacija organizuoja konferencijas, seminarus, lietuvių kalbos olimpiadas, muzikos festivalius, vasaros etnokultūrines stovyklas. Šių metų renginiai skirti K. Donelaičiui. Vyko tarptautinis srities moksleivių raiškiojo skaitymo konkursas „Pasaulis skaito Donelaitį“. Didžiojo poeto posmai buvo skaitomi lietuvių, rusų, anglų, vokiečių, lenkų bei ukrainiečių kalbomis. Paskelbtas moksleivių rašto darbų konkursas „Laiškas Donelaičiui“. Bus organizuojama moksleivių ir jaunimo konferencija „K. Donelaičio gyvenimo ir kūrybos bruožai“. Pagrindinė problema – tai lietuvių kalbos mokytojų trūkumas, jų trūksta penkiose mokyklose. Be Lietuvos paramos šios problemos išspręsti negalima. Vykstant iš Lietuvos sunkumų sudaro sienos kirtimas, maži atlyginimai. Ateityje I. Kanto Baltijos federalinis universitetas paruoš lietuvių kalbos specialistų.

A. Bartnikas padėkojo Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijai, kancleriui Dainiui Numgaudžiui už paramą, stiprinant materialinę bazę, skiriant lėšų mūsų projektams.

Kaliningrado 35-ojo licėjaus lietuvių kalbos ir muzikos mokytojas Algirdas Karmilavičius kalbėjo apie srities vaikų folklorinių ansamblių dalyvavimą Vilniuje dainų šventėje „Čia mano namai“. Šventėje dalyvavo penki vaikų ir du suaugusiųjų ansambliai, iš viso 86 dalyviai. Tai ne pirmoji dainų šventė, kurioje dalyvauja srities moksleiviai. Ruošiantis šventei Bitėnuose organizuota etnokultūrinė stovykla, sukurta bendra Karaliaučiaus krašto meninė programa. Buvo padėkota ansamblių vadovams už didelį darbą ruošiantis dainų šventei, jiems įteikti medaliai. Juos gavo Alma Janvariova, (Pilkalnio (Dobrovolsko) vaikų ansamblis „Malūnėlis“), Gražina Koliago, (Gumbinės (Gusevo) vaikų ansamblis „Nadruvėlė“), Loreta Makaraitė Litvinova, (Kaukėnų (Jasnoje), vaikų ansamblis „Beržynėlis“), Nijolė Naimušina (Eitkūnų (Černyševskoje) kultūros namų vaikų ansamblis „Liepona“). Gruodžio mėnesį Gumbinėje (Guseve) vyks 13-asis lietuviškos muzikos festivalis „Skambėk skambėk, lietuviška dainele“.

Įsruties (Černiachovsko) pedagoginio instituto lietuvių kalbos dėstytoja Onutė Druseikaitė pakvietė sugrįžti į vasarą, kai Krante (Zelenogradske) kartu su M.K. Čiurlionio nacionaline menų mokykla srities moksleiviams, besimokantiems lietuvių kalbos, organizuota kūrybinė stovykla „Palikimas“. Ji veikė rugpjūčio 1-17d.d. Zelenogradsko vidurinėje mokykloje, kur poilsiavo 30 vaikų. Stovyklautojai K. Donelaičio „Metų“ motyvais ruošė šokių spektaklį perfomansą, „Gamtos ir žmogaus ratas“. Jį parodė Zelenogradske ir Kaliningrade, organizuotos ekskursijos į Tolminkiemį, Kaliningradą, Kuršių Neriją. Stovykloje buvo lavinami lietuvių kalbos įgūdžiai, plečiamas vaikų akiratis, sukurtas nuotraukų albumas. Jelena Nazarova sukūrė filmą apie stovyklą, kurį ir mes pažiūrėjome.

Valės Sorakaitės, Marijampolės kolegijos lektorės, pranešimas „Kristijonas Donelaitis literatūros moksle. Mokslinio teksto skaitymas“ buvo skirtas Donelaičio kūrybos ir jo pasaulėžiūros moksliniams tyrinėjimams.

Pranešėja kalbėjo apie K. Donelaičio gyvenimo ir kūrybos mįsles, lietuvių mokslininkus, tyrinėjusius K. Donelaitį, pateikė naujų hipotezių apie poetą.

Buvo pasveikintos mokytojos jubiliatės: Stefanija Škurina (Karaliaučiaus (Kaliningrado) sekmadieninė mokykla), Tatjana Pavlova (Tilžės (Sovetsko) vaikų kūrybos namai) ir Emilija Algaudė Bukontienė (Kraupiško (Uljanovo) vidurinė mokykla). Joms buvo įteikti Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos, Tilžės (Sovetsko) miesto savivaldybės administracijos švietimo valdybos Padėkos raštai ir Mokytojų asociacijos atminimo dovanos.

Konferencijoje dalyvavo Vilniaus lietuvių namų mokyklos choras, vadovaujamas Juditos Taučaitės, padainavęs lietuvių liaudies dainų.

Ragainės (Nemano) 2-osios vidurinės mokyklos mokytojos Vida Martišauskienė ir Jolanta Valskienė, kaip ir pernai, gražiais žodžiais ir skambia daina pasveikino mokytojus su naujaisiais mokslo metais.

Asociacijos pirmininkas A. Bartnikas priminė, kad artėja lietuvių filosofo, dramaturgo bei publicisto Vydūno (Vilhelmo Storosto) 150-osios gimimo metinės (2018m.). Konferencijos dalyviai vienbalsiai priėmė kreipimąsi į Sovetsko miesto savivaldybės viršininką Nikolajų Voiščevą, kad viena miesto gatvių būtų pavadinta Vydūno, didžiojo mąstytojo tilžiečio vardu. Po konferencijos nuvykome prie namo, kur gyveno Vydūnas. Lektorė Valė Sorakaitė kalbėjo apie jo gyvenimą ir veiklą, pagerbėme Vydūno atminimą, padėjome gėlių.

Už šiltą priėmimą dėkojome Tilžės (Sovetsko) darželio darbuotojams, ačiū už skanias bandeles ir kavos pertrauką. Nuoširdžius padėkos žodžius tariame A. Bartnikui. Asociacijos pirmininkas, negailėdamas laiko ir energijos, ieško naujų darbo formų, stengdamasis pradžiuginti srityje dirbančius mokytojus. Dėkojame už dovanėles Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ir Užsienio reikalų ministerijoms. Ačiū renginio svečiams ir visiems rėmėjams: Mažosios Lietuvos lietuvių draugijai Čikagoje, Mažosios Lietuvos fondui Kanadoje, Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijai.

 Emilija Algaudė Bukontienė

Kraupiško (Uljanovo) vidurinės mokyklos mokytojais

Lietuva , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra