Tradicinė dvasinė – kraštotyrinė konferencija ant ratų – Saločiai
Autorius: Voruta Data: 2014-08-18, 16:13 Spausdinti
,,Lietuvė motina įkvėpė į savo vaikų širdis krašto ir kalbos meilę, prisirišimą prie šeimos ir savo sodybos, religingumą, vaišingumą, pagarbą vyresniems, užuojautą vargstantiems, tvarkos ir švaros pamėgimą ir kt.‘‘
( ,, Tiesos ir meilės keliu‘‘, Vilnius, Diemedis‘‘ 1993 )
Katalikės moterys rinkosi į bažnyčios šventorių
Ankstyvą rugpjūčio 9 d. rytą Pasvalio Katalikių Moterų Draugijos narės , gražiai pasipuoštosios rinkosi į Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčios šventorių tradicinei dvasinei – kraštotyrinei konferencijai ant ratų ,, Parymokim prie tėviškės slenksčio‘‘. Renginys buvo skirtas Šeimos metams, Literatūrinei Lietuvai, Saločiams bei LKMS Pasvalio Katalikių Moterų Draugijos 20 –čiui paminėti. Netrukus atvyko katalikės moterys iš Šiaulių, Pakruojo, Joniškio raj. Skaisgirio miestelio, viešnia iš Vilniaus istorijos mokslų dr., LKMS valdybos narė Aldona Vasiliauskienė, Pasvalio Neįgaliųjų sveikatingumo grupės,, Purienos‘‘ narės. Konferencijos dalyves nuoširdžiai pasveikino Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčios klebonas Albertas Kasperavičius ir Pasvalio Katalikių Moterų draugijos pirmininkė Aldona Petkevičienė bei Pasvalio katalikės moterys.
Klebonas Albertas Kasperavičius pakvietė visas dalyves , šventoriuje, prie į amžinybę iškeliavusių kunigų kapų sugiedoti ,, Viešpaties Angelo‘‘ giesmę ir sukalbėti maldą. Po to buvo uždegtos žvakutės, o kapus papuošė katalikių moterų suskintos žydinčių gėlių puokštelės.
Užsukę į bažnyčią, ir pašlovinę Viešpatį bei pavaikščioję Lėvens upės gražiai sutvarkyta pakrante, mintimis pasikalbėję su Pasvalio miesto ramybės ir istorijos sergėtojais – Angelais ,išskubėjome į autobusą, kuris jau visų laukė prie Pasvalio Krašto muziejaus.
Kelionė į Saločius
Kelionė į Saločius buvo trumpa ir prasminga. Šį kartą buvo daugiau dėmesio skiriama Pasvalio krašto šviesuolių kunigų dvasiniam literatūriniam žodžiui. Buvo skaitoma kun. Pranciškaus Masilionio, kun. Antano Vienažindžio, kun. monsinjoro Jono Balčiūno, kun. Alfonso Jančiaus, kankinio kun. Alfonso Lipniūno kūryba, mintys. Jas skaitė pasvalietės katalikės moterys – Kazimiera Kiznienė, Birutė Simonaitienė, Vijolė Saulevičienė, Danutė Matulienė. Net autobuse visų dalyvių lūpose nuskambėjo kun. Antano Vienažindžio daina ,, Kaip gi gražus, gražus rūtelių darželis‘‘. Žinoma, buvo pateiktas žiupsnelis istorinių žinių apie Pasvalio miesto praeitį ir dabartį, Baltijos kelio – istorinę sukaktį bei jo svarbų simbolį – Kryžių slėnį, pravažiuojančių kaimų – Papyvesių, Krinčino, Ąžuolpamūšės, Raubonių, Raudonpamūšės, Brenčių, Puškonių, Vidugirių vietovių istorijas, čia gimusius įžymius žmonės – kunigus, mokslininkus, rašytojus, poetus, menininkus, ūkininkus.
Kai autobusas artėjo link Saločių buvo perskaityta trumpa ištraukėlė kaip koks praktiškas patarimas iš knygos ,, Kunigas Alfonsas Lipniūnas‘‘
,, Protas‘‘
,, Neatsilikti nuo pažangos, sekti tiek dvasinę, tiek šiaip mokslinę spaudą. Bet visados pirmoj vietoj skaityti tai, kas reikalinga, antroj – kas naudinga, o tik trečioj – kas malonu. Tą patį principą taikyti ir visame kitokiame veikime‘‘. Šie patarimai yra labai aktualūs ir šiandieną – pritarė moterys katalikės.
Autobusas minutėlei stabtelėjo prie Saločių kultūros centro pastato, pasidėjome lauknešėlius ir skubėjome į bažnyčią. Čia mus pasitiko rami ir jauki senojo miestelio ir bažnyčios aplinka, Pasvalio dekanas Saločių p. Šv. Juozapo bažnyčios klebonas Jonas Tamošiūnas , Saločių seniūnas Algimantas Mašalas, bendruomenės pirmininkė Danutė Uogintienė, kultūros centro administratorius Valius Remeika. parapijiečiai bei Švč. M. Marijos Angeliškosios parapijos bažnytinis ansamblis – Kaziliūnų šeimyna ir jų draugai.
Šv. Mišias aukojo Pasvalio dekanas Saločių p. Šv. Juozapo bažnyčios klebonas Jonas Tamošiūnas
Nusilenkę Dievui, suklupome rožinio maldai. Buvo kalbama I rožinio dalis ,, Garbės slėpiniai‘‘. Prie klausyklos išsirikiavo nemaža vorelė maldininkų – išpažinties.
Prieš pradedant Šv. Mišių auką klebonas pasveikino visas susirinkusias Pasvalio katalikes moteris ir jų bendramintes iš kitų dekanatų, bei visus parapijiečius ir kvietė nuoširdžia ir gilia malda švęsti Eucharistiją.
Šv. Mišias aukojo Saločių p. Šv. Juozapo bažnyčios klebonas Jonas Tamošiūnas.
Dievo žodį iš Šv. Rašto skaitė Aldona Vasiliauskienė.
Klebonas savo homilijoje daug vietos skyrė Viešpaties žodžiams ,, Jei turėtume tikėjimą kaip garstyčios grūdelį‘‘. Klebonas kalbėjo, kad iš čia matome, kad ne tikėjimo dydis yra pats svarbiausias ir visa lemiantis dalykas . Tai ne kiekybės , bet kokybės klausimas. Ragino visus bažnyčioje ir namuose laikytis doros, tvarkos, nuolankumo. Išgyti iš savęs ambicijas, puikybę. Klebonas homilijos pabaigoje pasakė tikintiesiems, jeigu turėsite tikėjimo nors garstyčios grūdo didumo ir tą sėklą pasėte ir prižiūrėsite, tai pamatysite , kad ji išaugs į didelį medį – kasdienišką meilę artimui.‘‘
Šv. Mišių aukoje buvo nešamos atnašos. Jas nešė dalyvės iš Šiaulių, Pakruojo, Joniškio, Pasvalio.
Pasibaigus Šv. Mišioms, nuoširdžiai padėkoję Saločių klebonui Pasvalio dekanui Jonui Tamošiūnui už buvimą kartu Dievo akivaizdoje Šv. Mišių aukoje , visus pakvietėme bendrai nuotraukai prie bažnyčios durų.
Pažintinė ekskursija po Saločių miestelį
Po Šv. Mišių vyko pažintinė ekskursija po Saločių miestelį. Ekskursijos vadovė Saločių Antano Poškos vidurinės mokyklos istorijos mokytoją Roma Jakubonienė savo pasakojimą pradėjo primindama šio miestelio istorijos pradžią:
,, Saločių miestelio įkūrimo data skaičiuojama nuo 1514 m. , kai Barbora Pečkaitė įsteigė parapiją , užrašė Saločių dvaro žemę bažnyčios statybai, pastatė nedidelę medinę bažnyčią ir syrė lėšų klebonui išlaikyti‘‘. Po to mokytoja trumpai apibūdino bažnyčios, miestelio mokyklos istoriją. Papasakojo apie praūžusių karų įvykius, spaudos draudimo laikotarpį, žydų visuomeninį gyvenimą, papročius ir tradicijas, S. Dariaus ir S. Girėno tilto pastatymo istoriją, kuris jungia abipus Mūšos upės pakrantes įsikūrusį miestelio senamiestį bei naujamiestį , Saločių patriotų aktyvų dalyvavimą laisvės kovose, tremtį, gyvenimą sovietmečiu, aktyvų dalyvavimą LPS veikloje, Baltijos kelio įvykiuose, apie šio krašto žymų mokslininką, keliautoją, esperantininką Antaną Pošką bei kitus šviesuolius ir jų likimus . Pasidalino įspūdžiais kaip miestelis šventė savo 500 metų jubiliejų. Pasidžiaugė , kad šia proga yra parengta ir išleista knyga,, Saločiai – 500‘‘. Tai brangi dovana – atmintis, kurioje galima plačiau susipažinti su miestelio istorija, epizodais iš Saločių prosenelių. senelių , dabarties gyventojų tėvų ir vaikų gyvenimą.
Mokytoja visus palydėjo iki mokyklos. Pasidžiugę skoningai ir jaunatviškai tvarkoma mokyklos aplinka bei padėkoję mokytojai Romai už nuoširdų bendravimą ekskursijos metu, konferencijos dalyviai susirinko į kultūros centro iškilmių salę.
Konferencija ,, Kunigas Antanas Balaišis Saločiuose’
Netrukus prasidėjo konferenciją ,, Kunigas Antanas Balaišis Saločiuose‘‘. Pranešimą skaitė istorijos mokslų dr. Aldona Vasiliauskenė viešnia iš Vilniaus, kunigo kraštietė. Pradėdama savo kalbą pranešėja apžvelgė kun. Antano Balaišio vaikystės, jaunystės , nueitą kunigystės kelią, jo dvasingumą, atliktus darbus. Pateikiame pranešimo santrauką.
|
||||
Nuotrauka: Konferencijos dalyviai Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo p. bažnyčios šventoriuje . Priešakyje klebonas Albertas Kasperavičius
Istorija Kultūra Lietuva Miestai Religija
Susiję straipsniai
-
Bendras trijų Baltijos šalių pažinimo ir kelionių projektas „Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus“
~ Pilys
2018-04-19, 13:39
-
2018 m. minime ir Sąjūdžio 30-metį
~ Lietuvos Sąjūdis
2018-04-18, 14:48
-
Ignas Meškauskas. Mačiau deginant gyvą brolį
~ Rezistencija
2018-04-18, 11:40
-
Prof. Augustino Voldemaro 135-ųjų gimimo metinių paminėjimas
~ Lietuvos Sąjūdis
2018-04-18, 11:06
-
Albertas Ruginis. Žemalės krašto partizanai
~ Rezistencija
2018-04-16, 14:57