Tiberiados brolis Egidijus: „Pradėti iš naujo nuo Kristaus“
Autorius: Voruta Data: 2020-12-04 , 09:41 Spausdinti

Brolis Egidijus
www.vaticannews.va
„Esame kaimo vienuoliai. Užsiimame žemės ūkiu, auginame bulves, turime sodą, daržą, laikome gyvulius, bites. Negyvenam kaip miestiečiai kaime. O mūsų gyvenimui ritmą užduoda malda: šeši stabtelėjimai dienos eigoje, kai meldžiamės giedodami, tyloje ar dalyvaudami šv. Mišiose“, – sako Tiberiados brolis kun. Egidijus. Iš Belgijos kilęs pašnekovas buvo vienas iš keturių brolių, beveik prieš dvidešimt metų atvykusių į rytų Aukštaitijoje, Zarasų rajone, esantį Baltriškių kaimą kurti Tiberiados bendruomenės.
Tiberiados vienuolynas yra gana jaunas, Belgijoje jis buvo įkurtas 1979-aisiais metais. Brolis Egidijus pasakoja, kad bendruomenė Izraelyje tyvuliuojančio ežero vardu buvo pavadinta dėl bendruomenės įkūrėjui broliui Morkui labai patikusio Evangelijos pasakojimo apie Jėzaus ėjimą vandeniu. Jėzus nuramina išsigandusius mokinius sakydamas: „Čia aš, nebijokite“ ir pakviečia Petrą žengti vandeniu jo link. Petras pradžioje vandeniu žengia sėkmingai, bet vos išsigąsta – ima skęsti. „Broliui Markui tai buvo labai gražus pasitikėjimo pavyzdys. Kai žiūriu į Jėzų – tuomet einu vandeniu, o kai žiūriu į savo kojas – grimztu. Po to pamatėm, kad aplink tą ežerą daug gražių dalykų vyksta, Jėzus daug stebuklų padaro. Tai ta vieta, kur Jėzus pašaukė savo apaštalus, juos parengė ir išsiuntė į misiją. Toks yra ir mūsų bendruomenės siekis: rengti apaštalus, kurie eis skelbti Gerosios Naujienos“, – sako Tiberiados bendruomenės brolis. Šią Evangelijos vietą broliams ir atvykusiems svečiams nuolat primena ir neįprastas valties formos altorius. Tokį galima išvysti tiek Lietuvoje, tiek Belgijoje įsikūrusių bendruomenių maldos namuose. „Visi esame viename laive ir kartais plaukiame per audras. Gali atrodyti, kad ta valtis skęsta, bet Viešpats yra su mumis“, – teigia jis.
Brolis Egidijus prieš atvykdamas į Lietuvą pirmą kartą sako nemažai apie ją žinojęs iš nuogirdų. Apie šią Baltijos valstybę jam papasakodavo vasaromis čia lankydavęsis bendruomenės brolis Juozapas, o vėliau ir kurį laiką Belgijos brolių bendruomenėje gyvenęs lietuvis. Po 4–5 metų, praleistų Tiberiados vienuolyne Belgijoje, bendruomenės įkūrėjas pasiūlė broliui Egidijui keliauti į Lietuvą: „Priėmiau pasiūlymą entuziastingai, pradėjau mokytis kalbos ir po pusantrų metų atvažiavau gyventi čia.“
Pašnekovas dalijasi, kad Lietuvoje jam didelį įspūdį darė gamtos natūralumas. Stebino tai, kad čia gausu žmogaus nepaliestos gamtos: miškų, ežerų, pelkių. Taip pat įspūdį paliko ir žmonių svetingumas, čia buvo juntamas dvasinio gyvenimo ilgesys. Galiausiai buvo džiugu atrasti gražią šalies istoriją: „Skausmingą, bet kartu liudijančią lietuvių tautos ištvermę ir kilniaširdiškumą. Toli gražu ne visi pasidavė Sovietų Sąjungos spaudimui“, – sakė brolis Egidijus.
Iššūkių įsikuriant Baltriškėse broliams netrūko. Pastatus reikėjo remontuoti iš pagrindų, o tai užėmė daug laiko ir kainavo nemažai jėgų. Taip pat reikėjo prisitaikyti prie vietinės kultūros, sąmoningai nekurti jokių išankstinių planų, o visų pirma paklausti čionykščių gyventojų: kuo broliai galėtų būti naudingi? Kaip evangelizuoti lietuvius? Kokie čia gyvenančių žmonių poreikiai? Brolis Egidijus pastebi, kad gyvenimo pradžia naujoje šalyje gali būti lyginama su kūdikyste: visko tenka mokytis iš naujo. Be to, jis prisimena, kad pradžioje iš tiesų viską matė tarsi įsimylėjėlis, pro rožinius akinius, ir tik vėliau ėmė matyti šalyje egzistuojančias problemas. Visgi brolis tikina nejaučiantis nostalgijos Belgijai, nors ten gyvenančių artimųjų jis pasiilgsta: „Ypač dabar, kai pandemija, sunku ten [į Belgiją] nuvažiuoti, nes reikia karantinuotis. Dažniau skambiname vieni kitiems. Bet jau dvidešimt metų čia gyvenu, baigiu įsišaknyti. Mano gyvenimas, draugai dabar yra čia“.
Anot brolio Egidijaus, Tiberiados bendruomenės brolių dienotvarkę galima trumpai apibūdinti taip: darbas, malda ir evangelizacija. Broliai mielai atsiliepia į kvietimą atvykti į mokyklas. Ir patys laukia atvykstančių svečių: vaikams, jaunimui bei šeimoms organizuoja stovyklas, renginius. Paklaustas, kuo dažniausiai jaunuoliai domisi, turėdami progą pasikalbėti su broliais, pašnekovas sakė: „Priklausomai nuo tikėjimo lygio. Sakyčiau, pradedantieji visada nustemba, kad vienuoliai neturi žmonos, šeimos. Užduoda klausimus konkrečiai apie mūsų gyvenimą, nes juos nustebina, kaip gali vyrai gyventi kartu kažkur kaime, tiek daug melstis. O tie, kurie yra daugiau pažengę tikėjime, užduoda daugiau klausimų apie maldą, apie Dievo žodį. Pavyzdžiui, kaip suprasti Dievo žiaurumą Senajame Testamente? Kaip išgyventi gražią meilės istoriją ir būti ištikimam visą gyvenimą? Kokia Dievo valia arba kaip atrasti savo pašaukimą? Kaip atrasti savo talentus? Kaip atleisti?“
Brolis Egidijus sako, kad ir vienuoliai turi ko pasimokyti iš atvykstančiųjų pasisvečiuoti. Iš vaikų – džiaugsmo, paprastumo ir atvirumo. Iš jaunimo – uolumo ir unikalumo, o iš atvykstančių šeimų – gyvenimo negailint jėgų ir pastangų. „Mes, kurie neturime šeimos, galime greitai tapti viengungiais – gyventi savo patogumui. Kai matau jaunas šeimas su mažais vaikais, jie man yra paskata nepasiduoti tingumui, netapti viengungiu, prisirišusiu prie savo įpročių, auginti atvirumą ir dosnumą.“
Ar tiesa, kad tikėjimas užima mažiau vietos šiuolaikinio jaunuolio gyvenime, nei anksčiau? Tiberiados bendruomenės brolis Egidijus sako: „Nenoriu būti pesimistas, bet tai yra faktas“. Pasak jo, taip yra dėl daugybės priežasčių. Viena iš jų – tai skelbėjų ir gerų pavyzdžių trūkumas: „Jie [jaunuoliai] kartais mato nelinksmą Bažnyčią ir nelinksmus kunigus, vienuolius. Kai Bažnyčiai trūksta vilties, džiaugsmo, jie nenori ten eiti“. Kaip dar vieną priežastį brolis įvardija pernelyg didelį žmones supantį informacinį triukšmą ir tylos baimę: „Tam, kad atrastume Dievą, reikia tylos. Telefonai, kompiuteriai – tai nuolatinis triukšmo fonas. Man atrodo, kad tas šurmulys atbukina žmones“, – sako brolis Egidijus. Tad kaip gyvenime patirti daugiau tylos? Anot pašnekovo, ją reikia pasirinkti sąmoningai: „Tyla nėra lengva. Kai tavo viduje chaosas, tyla yra skaudi. Ji yra kvietimas savo vidų sutvarkyti, atsakyti į svarbiausius egzistencinius klausimus. Nenutildęs savyje pasaulio triukšmo, neatrasiu Dievo“. Brolis pastebi, kad, jeigu anksčiau pasninkas buvo siejamas su maisto ribojimu, tai šiandien didesnis iššūkis gyventi be nuolatinio informacinio triukšmo. Anot jo, tai nereiškia atsisakyti informacinių technologijų visiškai, tačiau apriboti jų naudojimą yra būtina: „Tam, kad gyventume krikščionišką dvasinį gyvenimą, reikia gyventi vidinį gyvenimą, turėti ryšį su savimi, galimybę mąstyti ir kelti klausimus. O jeigu tavo galva neveikia, tai ir širdis gali neveikti“. Brolis sako pastebintis, kad ir pats greitai tokiam triukšmui pasiduoda, todėl sako, jog būtina nusistatyti labai aiškias ribas: kada ir kiek laiko praleisti naršant internete.
Tiberiados brolis taip pat pasidalijo šiuo metu skaitantis knygą apie šv. Teresėlę savo gimtąja prancūzų kalba: „Teresėlė yra labai kieta. Ji primena esmę, kad turime Dievą, kuris mus myli, kuris be galo gailestingas, ir mes kaip vaikai turim pasitikėti juo, pasikliauti jo malone. Tai yra paprasta ir galinga tuo pačiu metu“. Jis pastebi, kad tikintieji neretai galvoja, kad krikščionybė – tai moralė. Tačiau esminus dalykas, anot jo, yra mūsų santykis su Dievu: „Jeigu manome, kad katalikai yra tie, kurie prieš abortą, prieš eutanaziją ir už ką nors kita, tai nepagauname kampo. Iš tiesų esmė yra Jėzus Kristus. Svarbu pastatyti savo gyvenimą ant jo pamato. Man atrodo, kad mes, katalikai, turime pradėti iš naujo nuo Kristaus. Kitaip visiškai nusivažiuojame. Vienuolynas ir yra vieta, kur bandome pradėti nuo Kristaus“.
(Aušra Čebatoriūtė / VaticanNews)
Katalikų Bažnyčia Lietuva Religija
Komentarai
Naujienos
-
Pastatas, buvęs cerkve, ginklų bei maisto sandėliu ir vėl tapęs bažnyčia
-
Juozas Maceika. Lietuvių būklė Lenkijos Respublikoje 1935–1938 metais
-
Lietuvą pasiekė penktoji skiepų nuo COVID-19 siunta – 14040 vakcinos dozių
-
FIXUS Mobilis konsultuos kultūros paveldo savininkus dėl pastatų priežiūros
-
„Antrojo pasaulinio karo mitai ir tiesa“ – tai ilgus dešimtmečius Sovietų Sąjungoje ir dabartinėje Rusijoje puoselėto „Didžiojo Tėvynės karo“ mito nuvainikavimas
Lietuva
-
Juozas Maceika. Lietuvių būklė Lenkijos Respublikoje 1935–1938 metais
-
Česlovas Iškauskas. Kas griauna Laisvės pamatus?
-
Lietuvą pasiekė penktoji skiepų nuo COVID-19 siunta – 14040 vakcinos dozių
-
Krašto apsaugos savanorių pajėgos mini 30-ąsias įkūrimo metines
-
Visa informacija apie COVID-19 vakcinas – tinklalapyje Koronastop.lt
Istorija
-
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis: „Lietuvai teko sava istorinė misija – sulaužyti apgaulės ir smurto doktriną“
-
Istorija, kaip ir mados, sukasi ratu
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
-
Žmogus, atsisakęs būti Lietuvos diktatoriumi (video)
Kultūra
-
Lenkijoje pasirodė Lietuvai skirto žurnalo „Herito“ numeris
-
Pastatas, buvęs cerkve, ginklų bei maisto sandėliu ir vėl tapęs bažnyčia
-
Juozas Maceika. Lietuvių būklė Lenkijos Respublikoje 1935–1938 metais
-
FIXUS Mobilis konsultuos kultūros paveldo savininkus dėl pastatų priežiūros
-
„Antrojo pasaulinio karo mitai ir tiesa“ – tai ilgus dešimtmečius Sovietų Sąjungoje ir dabartinėje Rusijoje puoselėto „Didžiojo Tėvynės karo“ mito nuvainikavimas
Nuomonės, diskusijos, komentarai
-
Česlovas Iškauskas. Kas griauna Laisvės pamatus?
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Liutgarda Čepienė. Apie Teresės Butaitės-Plisienės knygą ,,Sunkiausia nugalėti save“
-
Napaleonas Kitkauskas: „Pastatai turi savo istorijas, o mums svarbu išsaugoti tiesą“
Religija
-
Šiemet bus pažymimi Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai
-
Prof. Libertas Klimka. Tautos žadintojui kun. Jonui Katelei – 190
-
Virginija Elena Bortkevičienė, Juozas Prasauskas. Valančius ir Kaunas
-
Marija Kaupaitė gali tapti pirmąja Lietuvoje gimusia šventąja
-
Prelatas Edmundas J. Putrimas: „Brangūs broliai ir seserys Kristuje, Su šventomis Kalėdomis!“
Renginiai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Kviečiame dalyvauti virtualiame žaidime „Trys karaliai atkeliavo-visas svietas uždainavo“
-
Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“
-
Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos „Klaipėdos krašto toponimai. Istorinis ir etimologinis registras“ pristatymas
-
Kovo 11-osios Lietuva muziejuose
Susiję straipsniai
-
Apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vienuolių gyvenimus ir išgyvenimus
~ Katalikų Bažnyčia, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė
2021-01-08, 09:20
-
Marija Kaupaitė gali tapti pirmąja Lietuvoje gimusia šventąja
~ Katalikų Bažnyčia, Lietuva - JAV, Naujienos, Pasaulis, Religija
2021-01-06, 15:10
-
Padėka Marijos radijo bičiuliams
~ Katalikų Bažnyčia, Naujienos
2021-01-03, 10:37
-
Prelatas Edmundas J. Putrimas: "Brangūs broliai ir seserys Kristuje, Su šventomis Kalėdomis!"
~ Katalikų Bažnyčia, Naujienos, Religija
2020-12-25, 08:13
-
Sekmadienį uždegsime paskutiniąją advento vainiko žvakę ir lauksime stebuklo – Kūdikėlio Kristaus gimimo
~ Katalikų Bažnyčia, Naujienos, Religija, Vilniaus arkivyskupija
2020-12-18, 14:07