Tėviškės žemėje greitai dygsta savasties grūdelis

Autorius: Data: 2015-04-22 , 16:42 Spausdinti

Balandžio 17 dieną Dusetų Kultūros centre įvyko gražiausių dainų ir atsiliepimų apie Donato Čepuko apysaką  „IŠPRIEVARTAUTOJI“ vakaras – „GIRDŽIU  TAVO  ŠIRDIES  RAUDĄ“

Šis literatūrinis vakaras – tai graži šventė dusetiškiams, mylintiems mūsų kraštietį, rašytoją, žurnalistą, „Utenio“laikraščio vyriausiąjį redaktorių, Dusetų krašto garbės pilietį Donatą Čepuką. Beveik visose jo knygose juntamas nepertraukiamas ryšys su Dusetų kraštu, jo žmonėmis, įvykiais. Ir šioje jo apysakoje veiksmas vyksta čia, mūsų miestelyje ir jo apylinkėse.

Knygai iliustracijas sukūrė Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas, dailininkas Romualdas Pučekas.

Šio literatūrinio vakaro vedėja – Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokytoja Vanda Normantienė – pakvietėvisus susirinkusius praleisti vakarą – „.. su knyga, geriausiu mūsų draugu, kuris niekada mūsų neapvils, nepaliks, neišduos“.Tačiau dusetiškiai gausiai susirinko į jaukią Kultūros centro salę susitikti ne tik su nauja knyga, bet ir su jos autoriumi, paklausyti jo žodžių apie kūrybą, apie Dusetų krašto įtaką jo kūrinių gyvybingumui ir pasidžiaugti noru palikti rašytinį paminklą savo gimtajm kraštui.

Papuošti šį literatūrinį vakarą mielai sutiko  Dusetų Kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Svaja“, vadovaujamas Janinos Kaškauskienės, jau daugelį metų draugaujantis su Donatu Čepuku ir jo kūryba. Apysakos „Išprievartautoji“ ištraukas vaizdingai skaitė ir lietuvių kompozitorių dainas dainavo Tadas Grinevičius.

Čia, salėje, buvo nemažai dalyvių, jau perskaičiusių šią apysaką. Apie patirtus įspūdžius, susipažinę su knygos turiniu ir joje skausmingai giliai paliestas problemas, papasakojo Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokytojos Gražina Makaveckienė ir Jolanta Kondrašovienė. Klausantis jų pastebėjimų, jautėsi, kad šios apysakos veikėjai, jų išgyvenimai, patirtys, gvildenamos moralinės problemos yra aktualios ir šiandieniniame gyvenime, kad knygos turinys jaudina, moko, pataria ir skatina susimąstyti apie garbės, kaip didžiausios vertybės, reikšmę žmogaus gyvenime.

Mokytoja Vanda Normantienė, kalbėdama apie Donato Čepuko kūrybą, pastebėjo, kad rašytojui svarbu žmonių tarpusavio santykiai, gamtos grožis, jos galia veikti žmogų, kad žmogus ir gamta yra neatsiejami rašytojo kūrybos elementai. Svarbu, kalbėjo Vanda Normantienė, kad  Donato Čepuko kūryboje žmogus yra visapusiškas: švelnus ir kietas, lyriškas ir rūstus, kaip pati gamta, ir jo džiaugsmai bei kentėjimai turi šaknis toje pačioje žemėje.

Reikšmingu akcentu  literatūriniame vakare tapo Vandos Normantienės paskaitytos literatūrologės, literatūros kritikės, humanitarinių mokslų daktarės Jūratės Sprindytės žodžiai laiške autoriui  apie  apysaką „Išprievartautoji“: „Stebina  Jūsų nepailstanti dvasia ir darbštumas. Apysaka sukurta pagal visus šio žanro reikalavimus – pakankamai išplėtota, bet ne per ilga, įsimenantys charakteriai, nesiliaujanti intriga. … iš dalies suprantu, kodėl pasirinkote tokią antraštę – ji nuosekliai pagrindžiama visapusiškai narstant Silvijos vidinę koliziją, prarają tarp lūkesčių ir neeilinių galimybių bei nelemtos jai tekusios dalios. Svarbiausia, kad Silvija nepalūžo. Labai sveikinu su šia knyga, įrodančia, kad parakas Jūsų parakinėje sausas ir šūviai taiklūs.“  Knygos skaitytojams, atėjusiems į literatūrinį vakarą, buvo įdomu išgirsti rašytojo mintis apie jo kūrinių gimimą,  veikėjų  charakterius ir svarbiausia – apie tai,  kodėl rašytojas pasirinko tokią skaudžią temą savo naujojoje apysakoje, ar bus „Išprievartautosios“ tęsinys.

Atsakydamas į klau

simus Donatas Čepukas atskleidė pagrindinę priežastį, kodėl gimė „Išprievartautoji“.

 – Ši tema, – kalbėjo rašytojas, – tai mūsų gyvenimo realybės padiktuotas skaudulys, tai kūrinys apie prievartos pasekmes, kai pakilimas iš skausmo tampa tarsi sielos teismu, kurį lemta iškentėti nuskriaustajam.

Kalbėdamas apie naujų kūrinių rašymą, Donatas Čepukas atskleidė savo vidinio pasaulio paslaptis – kad kiekviena nauja knyga, tai atidavimas skaitytojui dalelės savęs, kad kūrybos procesas – tai ugnis, kuri degina ir po truputį atima jėgas, kurias reikia padalinti į atskiras dalis – tiesioginiam kasdieniniam darbui ir kūrybai. Tačiau rašytojas atskleidė, kad jo galvoje visada gyvena .įvykiai ir žmonės, kad net dirbdamas paprastus, buities darbus jis galvoja ir kuria… Juk laikraščiai „Utenis“, „Dusetos“, „45 minutės“ iš jo rankų išeina į gyvenimą, patenka  skaitytojui  ir tęsia savo paskirtį  jau skaitytojų pasaulyje. Donatas Čepukas apibūdino žodžio galią: „Garsas ir spalva neturi tokios jėgos, kaip žodis. Žodis gali ne tik pradžiuginti, bet ir sužeisti, pražudyti. Tai didelė atsakomybė rašančiam, paleidžiančiam žodį į pasaulį“.

Koncertas buvo nuostabus. Moterų ansamblio „Svaja“ dainininkės lyg pavasarį liudijantys paukšteliai dovanojo vieną už kitą gražesnes dainas.  Nuotaikingus tekstus apie buvimą žemėje, apie žmogaus ir gamtos jungtį skaitė Laima Gorpinič. Tarsi šio vakaro padėkos susirinkusiems ir knygos autoriui vainikas,  nuskambėjo daina iš Giuzeppe Verdi operos „Nabukas“ – „Skrisk svajone, sparnuotoji mano…“

Šiltais padėkos žodžiais ir gėlių puokštėmis rašytoją Donatą Čepuką apdovanojo Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekos vedėja Elena Gaižiuvienė, Dusetų seniūnijos seniūno pavaduotojas Raimondas Parakevičius ir Dusetų Kultūros centro dailės galerijo

Dėkodamas dusetiškiams už šiltą priėmimą Donatas Čepukas prisipažino, kad Dusetos, tai kampelis, turintis savo sielą ir dirvą, į kurią nukritęs jo savasties grūdelis augina ir brandina kūrybos vaisius.s direktorius Alvydas Stauskas.

Visus koncerto dalyvius Donatas Čepukas apdovanojo suvenyrais. Paskui prie tradicinio arbatos puodelio bendraujant buvo dalinamasi vakaro įspūdžiais, renkami autoriaus autografai ant dovanotų knygų.

Marija 

VARENBERGIENĖ

Alvydo Stausko nuotr.

Lietuva RenginiaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra