Tautinių mažumų departamente bus pristatyta Pietryčių Lietuvos regiono studija

Autorius: Data: 2017-06-29, 09:48 Spausdinti

Tautinių mažumų departamente bus pristatyta Pietryčių Lietuvos regiono studija

www.voruta.lt

Kodėl nuo sostinės nenutolęs, nuostabia gamta ir daugiakultūriškumu patrauklus Pietryčių Lietuvos regionas išlieka vienu ekonomiškai silpniausių? Ką žada čia verdantis tautų katilas – grėsmę ar galimybę? Kur yra kelias į regiono klestėjimą ir tautinę darną kaimynystėje? Mėgindami atsakyti į svarbius klausimus Tautinių mažumų departamentas kviečia į Pietryčių Lietuvos regiono studijos pristatymą bei aptarimą.

 

Birželio 29 d., 13 val. 30 min., Tautinių mažumų departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (Raugyklos g. 25, Vilniuje)vyks Rytų Europos studijų centro mokslininkų atliekamo tyrimo pristatymas, kuriame bus apžvelgta Pietryčių Lietuvos socialinė, ekonominė, kultūrinė ir švietimo situacija bei pateiktos preliminarios rekomendacijos dėl regiono vystymo.

Renginyje bus pristatyta pirmoji studijos dalis. Visą studiją planuojama parengti iki 2017 m. pabaigos. Remiantis studijos išvadomis ir rekomendacijomis bus sprendžiama dėl naujos Tautinių mažumų politikos plėtros strategijos tikslingumo.

Nepaisant to, kad bendrai Vilniaus apskritis tapo ekonomiškai stipriausiu šalies regionu, jokiame kitame regione neišryškėjo tokie dideli vidiniai išsivystymo netolygumai. Pietryčių Lietuvos rajonai smarkiai atsiliko nuo apskrities centro – Vilniaus miesto ir tapo vienais ekonomiškai silpniausių šalyje. Nors kitų ES šalių pavyzdžiai rodo, kad regionai aplink sostinę išsiskiria augimo tempais, Lietuvoje susiklostė priešinga situacija – kai kurie rajonai pagal daugelį socialinių ir ekonominių bei kriminogeninių rodiklių atsilieka ne tik nuo gretimų ar prie kitų didmiesčių esančių rajonų, bet konkrečiais aspektais yra apskritai prasčiausioje padėtyje visoje Lietuvoje.

„Pietryčių Lietuva yra išskirtinis ir unikalus Lietuvos kraštas, pasižymintis unikaliu kraštovaizdžiu, turtingu istoriniu paveldu, besiribojantis su sostine bei gausiai apgyvendintas tautinių mažumų. Regionas turi milžinišką potencialą, kuris šiuo metu, deja, nėra išnaudojamas. Tautinių mažumų departamentas nutarė atlikti tyrimą, kuris padėtų suformuluoti rekomendacijas tiek dėl šio regiono vystymo, tiek dėl tautinių mažumų politikos raidos perspektyvų apskritai. Šis tyrimas yra kompleksinis, apimantis visas regiono bei jo žmonių gyvenimo sritis ir neapsiribojantis tik tautinių mažumų tematika. Planuojame pristatyti pirmąją tyrimo dalį bei pradėti plačią diskusiją dėl veiksmingų priemonių, kurių galima būtų imtis mažinant regiono ekonominį atsilikimą ir labiau integruojant regiono gyventojus į Lietuvos visuomenę“, – sako Tautinių mažumų departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė.

Pristatyme dalyvaus V. Montvydaitė, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala ir mokslinis bendradarbis Simonas Klimanskis. Į studijos pristatymą kviečiami Seimo, Vyriausybės, Prezidentūros, ministerijų ir prie jų esančių įstaigų, akademinės bendruomenės atstovai, Pietryčių Lietuvos regiono savivaldybių merai.

Rytų Lietuva ,Susiję straipsniai

2 Comments


 1. Ona, Prieš 1 year ago

  Pritariu pedagogui vilniečiui – tautinė mažuma iš esmės skiriasi nuo tautinės bendrijos. Ir Lietuvos lenkai yra tautinė bendrija, o ne mažuma.


 2. pedagogas vilnietis, Prieš 1 year ago

  Kalbėdami apie „tautines mažumas“ Lietuvoje pažeidžiame tiesos kriterijų ir LR Konstituciją, nes kaip žinome Lietuvoje neturime tautinių mažumų, o turime tautines bendrijas (LR Konstitucija): 45 straipsnis
  „Piliečių tautinės bendrijos savo tautinės kultūros reikalus, švietimą, labdarą, savitarpio pagalbą tvarko savarankiškai. Tautinėms bendrijoms valstybė teikia paramą.“

  DAUGIAU: Iš tikrųjų tautinė mažuma valstybėje yra tautinė-etninė grupė, kuri neturi pasaulyje savo tautinės valstybės (Lietuvoje – karaimai, totoriai, romai ir kt.), o tautinė bendrija valstybėje yra tautinė-etninė grupė, kuri už valstybės ribų turi savo tautinę valstybę (Lietuvoje – rusai, lenkai, žydai, vokiečiai, ukrainiečiai ir kt.). Todėl pastarosioms tautybėms taikytini Tautinių bendrijų įstatai, o ne Tautinių mažumų įstatymas.

  Asmens priklausomybę tautinei bendrijai ar tautinei mažumai apsprendžia tautinės mažumos ar tautinės bendrijos apibrėžimas.

  Civilizuotas pasaulis, vertindamas tautines mažumas bei saugodamas kaip tautinės kultūros reliktą nuo išnykimo, joms taiko tautinių mažumų įstatymus. Tautinėms bendrijoms toks įstatymas netaikomas, jų kultūrinio paveldo (pvz. kalbos) išnykimui joks pavojus negresia, nes yra to paveldo saugotojos – tautinės valstybės už tos valstybės, kurioje gyvena bendrija, ribų.

  Tiek tautinių mažumų, tiek tautinių bendrijų nariai, jei jie yra Lietuvos piliečiai, yra lietuviai, lietuvių pilietinės tautos atstovai, nors ir yra kitokios kilmės.

  Lietuvos lenkų pretenzijos sau taikyti Tautinių mažumų įstatymą ir tuo pelnyti išskirtines privilegijas yra absurdiškas nesusipratimas. Tai turėtų suvokti ir įsisąmoninti įstatymų leidėjai ir įstatymų vykdytojai.


Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra