Tauragė – 500 ekslibrisuose

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti


Tauragės rajono savivaldybė 2007 metais išleido tarptautinės ekslibrisų parodos katalogą „Tauragė – 500“*. Istorinėje Karšuvos žemėje, prieš penkis šimtmečius ūkininkams, amatininkams ir prekeiviams patogioje vietoje ant upės Jūros kranto ėmė augti Tauragė. Manoma, kad šio krašto didelėse giriose ganėsi gražuoliai taurai, pasipuošę įspūdingais ragais. Neatsitiktinai ir Tauragės pavadinimas gimė iš iš šių dviejų žodžių – tauras ir ragas.

Apskrities miestas Tauragė 2007 m. atšventė savo garbingą 500 metų jubiliejų. Šalia kitų renginių buvo paskelbtas tarptautinis ekslibrisų konkursas „Tauragė – 500“. Jo tikslas – šitoje mažoje grafikoje įprasminti dabartinę Tauragę, jos prakilnius bei darbščius žmones, kultūros, mokslo, religijos ir kitas instancijas.

Tradicinė ekslibriso paskirtis – knygos nuosavybės įrodymas. Šis meniškas lapelis klijuojamas į knygos viršelio vidų, kad skaitytojas žinotų jos savininką. Dabar ekslibrisas yra ir didelių tarptautinių parodų, konkursų bei kitokių renginių objektas. Jį kolekcionuoja daugelio šalių bibliotekos bei šimtai pasaulio kolekcininkų. Lietuvoje jau įvyko keliasdešimt tarptautinių ekslibriso parodų, skirtų istoriniams įvykiams, mokslo meno, kultūros asmenybės bei institucijoms įprasminti. Puiku, kad ir Tauragė neliko nuošalyje, nes toks renginys išlieka kultūros istorijoje. Tam tikslui buvo parengti konkurso nuostatai ir išsiuntinėti įvairių šalių dailininkams.

Labai malonu, kad konkursas sulaukė deramo atgarsio. Net 54 dailininkai iš 17-kos šalių atsiuntė 183 ekslibrisus, skirtus miesto pedagogams, medikams, sportininkams, kultūrinės veiklos atstovams, kraštotyrininkams ir kt. Yra ekslibrisų iš tolimiausių šalių: Argentinos, Japonijos, Graikijos, JAV ir kt. Be abejo, labiausiai dalyvavo mūsų šalies dailininkai.

Daugiausiai ekslibrisų yra sukurta paštui (12), Romualdui Vaitkui (11), Romos katalikų bažnyčiai bei Tauragės miestui (po 10), Eugenijui Jovaišai (9), Bibliotekai (8). Ypač patraukia dėmesį tie ekslibrisai, kurie sukurti tauria giliaspaudės technika. Turbūt, labiausiai įsimintinas darbas yra Juri Jakovenkos (Baltarusija). Jo meistriškai padarytame oforte, skirtam Muzikos mokyklai, vykusiai panaudotas herbo motyvas – tauro ragas, kurį pritaiko muzikiniam instrumentui ir sujungia su romantiškai sumodeliuota figūra.

Didelė gausa ekslibrisų yra sukurta ir išraižant linoleumą. Šis būdas populiarus ir pas mus, ir kituose šalyse. Dažniausiai darbai būna juodai balti, tačiau yra ir spalvotų. Kataloge pateikiami Povilo Šiaučiūno, Juozo Gecevičiaus, Juliuszo Szczęsny Baturos (Lenkija), Natalios Kuznetsovos iš Nižnyj Tagilo, Maurico Schvarzmano (Argentina) ir kitų sukurti ekslibrisai.

Užsienio dailininkų kūryboje nemažai randama architektūros, statinių, Vinco Kudirkos portretų ir kitokių improvizacijų. Be abejo, yra daug autorių, kurių sukurti kūrinėliai vienokiu ar kitokiu aspektu yra savotiškai įdomūs. Net dešimt dailininkų pateikė kompiuterinę ekslibrisų kūrybą. Žavėjo skoningi Henriko Ratkevičiaus, išradingi Alinos Tauterienės ekslibrisai, subtilus Gintaro Tauterio darbelis.

Pirmąją premiją laimėjo Juri Jakovenko iš Gardino (jau minėtas darbas), antrąją – Norbert Salzwedel (Vokietija), trečiąsias – Ona Šimaitytė-Račkauskienė ir Jurij Protsan (Ukraina). Padėkas gavo Juliusz Szczęsny Batura (Lenkija), Igor Bilykivski (Ukraina), Aria Komianou (Graikija), Plamenko Čengic (Kroatija), Jezy Rozanski (Lenkija), Arpad Šalamon (Slovėnija) ir lietuviai Alfonas Čepauskas (įvadinio straipsnio autorius), Algirdas Indrašius, Edmundas Mažrimas bei  Henrikas Ratkevičius.

Įvairių šalių, skirtingų mokyklų sukurti ekslibrisai, pasklidę po pasaulį, parodas, rinkinius, egzistuos dešimtis metų, teiks informaciją apie Tauragėje gyvenančius ar gyvenusius žmones, jų profesijas, papročius, kūrybą, pomėgius ir platų gyvenimo spektrą. Istorikai bei kultūros tyrinėtojai atras buvusias institucijas, suvoks aplinką, sužinos įvykius, kurie buvo toje mūsų šalies vietoje.

Tauragėje sukomplektuota tarptautinė paroda pradėjo savo gyvenimą. Dailininkai ir rengėjai dovanojo po vieną originalą visiems sukurtų ekslibrisų asmenims ir institucijoms, kad galėtų panaudoti juos pagal paskirtį bei ilgam liktų prisiminimas apie tą neeilinį įvykį.

*Tarptautinis ekslibrisų konkursas: Tauragė – 500 / Sud. Edmundas Mažrimas. Tauragė, Tauragės rajono savivaldybė, 2007. – 32 p. : iliustr. 

Nuotraukose:

1. Juri Jakovenkos
 
ofortas gavęs I vietą
2. Tarptautinės ekslibrisų parodos katalogo viršelis

Voruta. – 2008, spal. 25, nr. 20 (662),  p. 2, 13.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra