Tarpukario neutraliteto politika nepasitvirtino, negalime šiandien kartoti šios klaidos, sako užsienio reikalų ministras

Autorius: Data: 2011-03-29, 08:48 Spausdinti

Užsienio reikalų ministerijoje 2011 m. kovo 28 dieną Lietuvos narystės NATO septynerių metų sukakties proga surengtoje diskusijoje „Lietuvos neutralitetas: geopolitinė iliuzija ar tikslas?“ užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pažymėjo, kad prieš septynis dešimtmečius šalies neutraliteto politika nepasitvirtino ir brangiai kainavo Lietuvos žmonėms, todėl šiandien negalima kartoti šios klaidos.

„Neretai žodis „neutralumas“ siejamas tik su pozityviais dalykais, manoma, kad „neutralumas“ reiškia išskirtinį savarankiškumą, nepriklausymą niekam ir nuo nieko, buvimą „už dalyvaujančių šalių“, kitaip tariant – savotiškoje saugioje nuošalėje. Už šį suvokimą prieš septynis dešimtmečius sumokėjome labai skausminga patirtimi: trys mūsų valstybės okupacijos per 4 metus ir su tuo susijusi Lietuvos gyventojų tragedija“, – sakė A. Ažubalis.

Jis taip pat akcentavo neutralumo paradoksą – ar įmanomas nepriklausymas nuo įsipareigojimų, nuo priedermės ginti žmogaus teises, nuo pagarbos tautų ir šalių apsisprendimui. Ministro nuomone, neutralumas globaliame pasaulyje yra dar didesnė iliuzija nei 1939 metais.

Anot A. Ažubalio, NATO visų pirma yra bendrų vertybių Aljansas, todėl Lietuvos siekis tapti jo nare, pirmąsyk oficialiai fiksuotas 1994 metais, buvo visiškai natūralus.

„Žinoma, narystė neišsprendė visų mūsų saugumo problemų – šiandien jos opiausios energetikos srityje. Bet jau ir čia dedame pagrindus platesnei NATO veiklai. Šių metų sausio 14 dieną Vilniuje įsteigtas Energetinio saugumo centras – geriausias to pavyzdys“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Jis pabrėžė, kad NATO yra „mūsų ir mūsų vertybių saugumo bei tęstinumo garantas“, tačiau dažnai pamirštamas svarbus dalykas – įsipareigojimai.

„Gynyba kainuoja, tačiau jei visi sutinkame, kad Lietuvos saugumo ir vertybių neįmanoma įkainoti, suprasime ir tai, kad šią kainą sumokėti yra mūsų garbės ir atsakomybės reikalas“, – sakė A. Ažubalis.

Diskusijoje istorikai, politologai ir diplomatai nagrinėjo 1930-1940 ir 1990-2011 metų Lietuvos užsienio ir nacionalinio saugumo politikos skirtumus, buvo pristatyta istoriko Algimanto Kasparavičiaus knyga „Lietuva 1938-1939 m.: neutraliteto iliuzijos“ ir istoriko bei politologo Šarūno Liekio studija „1939 – metai, pakeitę viską Lietuvos istorijoje“ (1939 – the year that changed everything in Lithuania‘s history).

www.urm.lt

LR užsienio reikalų ministerija , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra