Tarptautinė mokslininkų komanda pirmą kartą vykdė senųjų ežerų duburių paieškos darbus Varnių regione

Autorius: Data: 2016-07-11 , 11:55 Spausdinti

Tarptautinė mokslininkų komanda pirmą kartą vykdė senųjų ežerų duburių paieškos darbus Varnių regione

Liepos pirmąją savaitę Varnių regioninio parko teritorijoje buvo vykdomi geofizikiniai, neinvaziniai tyrimai georadaru. Jų metu žvalgyta Karkliškių 2-osios gyvenvietės teritorija bei aplinka – čia moderniomis priemonėmis ištirta prie gyvenvietės prieš daugiau kaip 3000 metų tyvuliavusio ežero teritorija. Žvalgymus atliko tarptautinė mokslininkų komanda, vadovaujama vieno garsiausių pasaulio geofizikų, dr. prof. Harry Jol iš Wiskonsino Eau Claire universiteto bei Lietuvos istorijos instituto doktoranto Manto Daubaro.

„Tokio pobūdžio neinvaziniais tyrimais yra neblogai ištirta Šventosios senosios gyvenvietės teritorija, tačiau panašių tyrimų Varnių regione iki šiol nebuvo vykdoma. Galima sakyti, kraštas mokslininkų buvo apleistas daugiau nei 20 metų. Po šių žvalgomųjų tyrimų, neolito laikų gyvenvietę planuojame tyrinėti toliau, tik jau pagal gautus geofizikinių tyrimų rezultatus įsivertinsime tikslias tyrimų vietas bei apimtis ir tyrimus atliksime perspektyviausiose paleoežero vietoje“, – sako žvalgymų Varnių regione iniciatorius, Lietuvos istorijos instituto doktorantas Mantas Daubaras.

1986 m. minėtoje teritorijoje dr. G. Zabiela ieškojo medgrindos, bet vietoj jos rado įspūdingą neolitinę gyvenvietę, kuri 1990 m. metais mėginta tyrinėti prof. A. Butrimo. Tačiau, pastarieji tyrimai nepateikė aiškios informacijos apie pačią gyvenvietę, nurodoma tik tai, kad po durpėmis yra susiformavęs sapropelio sluoksnis (ežerinės nuogulos) su daug neolito laikotarpiu datuojamų radinių (virvelinės keramikos, gyvūnų kaulų ir kt.).

„Perspektyviausia tolesnių tyrimų vieta yra paleoežero atabradas, esantis iki 20 m ilgio ir iki 1,5 m. gylio su susiformavusiu satropelio sluoksniu. Čia dar šiemet bus daromi gręžiniai, skirti nusistatyti gruntinio vandens lygiui ir stratigrafijai, o kitąmet tyrimų apimtys bus plečiamos į detaliuosius tyrimus siekiant pažinti čia gyvenusių neolito bendruomenių buitį, ūkį, gyvenseną“, – pasakoja M. Daubaras.

Mokslininkų komanda taip pat išžvalgė Varnių regioniniame parke esančio Donkalnio bei Medvėgalio piliakalnių teritorijas.

Darbų organizatoriai dėkoja už sudarytas palankias sąlygas Varnių regioninio parko direkcijai bei KPD Telšių teritoriniam skyriui.

Mantas Daubaras

Lietuvos istorijos instituto informacija, Manto Daubaro nuotr.

Archeologija , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra