Tarptautinė istorinio teisingumo komisija renkasi į posėdį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vilnius, gruodžio 15 d. (IPA-BNS). Tarptautinė istorinio teisingumo komisija pirmadienį žada aptarti mokslininkų darbus, vertinančius sovietinio ir nacių okupacinių režimų nusikaltimus Lietuvoje.

Į eilinį Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti posėdį planuoja suvažiuoti komisijos nariai iš Lietuvos ir užsienio valstybių.

Ataskaitas komisijos nariams apie nuveiktus darbus pristatys profesorius Liudas Truska, tyrimų koordinatorius Markas Zingeris, Arvydas Anušauskas bei Švietimo projektų koordinatorė Snieguolė Matonienė.

1998 metais prezidento Valdo Adamkaus dekretu įsteigta Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bendradarbiauja su daugelio valstybių mokslininkais tiriant nacių okupacijos laikotarpį bei nacių režimo nusikaltimus Lietuvoje.

Pernai komisija pasirašė bendradarbiavimo susitarimą su Švietimo ir mokslo ministerija, pagal kurį Lietuvos mokyklose bus įgyvendinama Holokausto ir genocido švietimo programa.

Ši programa skirta pagerinti dėstymą šalies švietimo įstaigose apie totalitarinius režimus ir jų pasekmes Lietuvoje.

Ne mažiau kaip 456 tūkst. Lietuvos žmonių tapo sovietinio teroro aukomis, patyrė vienokią ar kitokią prievartą. Iš jų apie 350 tūkst. buvo įkalinta, išvežta į tremtį ir sovietinius lagerius ar nužudyta Lietuvoje, apie 500 tūkst. dėl vykdyto teroro, karo sąlygų ar okupantų sprendimų turėjo palikti Lietuvą. 93 proc. politinių kalinių ir 96 proc. tremtinių buvo lietuvių tautybės asmenys.

Po karo 10 metų vykusio ginkluoto pasipriešinimo metu žuvo apie 22 tūkst. partizanų, jų ryšininkų ir rėmėjų. Visi jų šeimų nariai paprastai neišvengė trėmimo ar sovietinių lagerių. Daugiau nei 50 tūkst. žmonių buvo suimti, kankinti ir kalinti.

Nacistinės diktatūra fiziškai sunaikino 245 tūkst. žmonių, iš jų apie 200 tūkst. žydų.

Dėl nacių ir sovietinės okupacijos Lietuvos gyventojų nuostoliai siekia 33 proc. bendro 1940 m. gyventojų skaičiaus.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra