Tarptautinė ekspertų grupė pateikė išvadas dėl buvusių Šnipiškių žydų kapinių Vilniuje ribų

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTERIJA PRANEŠIMAS SPAUDAI, 2007-05-18, Vilnius
TARPTAUTINĖ EKSPERTŲ GRUPĖ PATEIKĖ IŠVADAS DĖL BUVUSIŲ ŠNIPIŠKIŲ ŽYDŲ KAPINIŲ VILNIUJE RIBŲ
Lietuvos Vyriausybės 2006 m. gruodžio 20 d. potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė, kuriai pavesta pateikti Ministrui Pirmininkui pasiūlymus dėl buvusių Šnipiškių žydų kapinių ribų, teritorijos, kurioje buvo Šnipiškių žydų kapinės statuso ir buvusių Šnipiškių žydų kapinių įamžinimo. Šiuo potvarkiu darbo grupei prireikus leista pasitelkti Lietuvos ir užsienio ekspertus, kitų institucijų, įstaigų ir organizacijų atstovus. Techniškai aptarnauti darbo grupės veiklą įpareigota Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Darbo grupės, kuriai vadovauja Kultūros viceministras Gintaras Sodeika, 2007 m. kovo 8 d. posėdyje buvo nuspręsta Lietuvoje sukauptą tyrimų medžiagą papildomai teikti užsienio ekspertų įvertinimui. Buvo pakviesti Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvoje siūlyti ekspertai, mokslinės archeologijos komisijos (MAK) specialistai, taip pat tarptautiniu mastu pripažinti Žydų kapinių Europoje išsaugojimo komiteto atstovai. 2007 m. balandžio 18 d. buvo patvirtinta Lietuvos ir užsienio Ekspertų grupės sudėtis: Rabbi E. Schlessinger, Rabbi Jonathan Guttentag, Rabbi Aron David Dunner, David E. Fishman, Arieh Klein, Boris Khaimovich, habil. dr. Algirdas Girininkas, dr. Šarūnas Liekis, prof. dr. Aleksiejus Luchtanas, prof. habil. dr. Algimantas Zakarevičius, prof. habil. dr. Vladas Žulkus ir dr. Gintautas Zabiela. 
2007 m. gegužės 16-17 dienomis tarptautinė ekspertų grupė posėdžiavo Vilniuje ir gegužės 17 d. vakare pateikė šias išvadas dėl buvusių Šnipiškių žydų kapinių teritorijos Vilniuje, Lietuvoje, ribų klausimo ir šios teritorijos vystymo:
Dabartiniai statybų darbai:
1.Ekspertams buvo pateikta daugybė įvairių kapinių ir apylinkės teritorijos žemėlapių. Juose ekspertai pastebėjo reikšmingus nurodomų kapinių ribų neatitikimus. Todėl jie daro išvadą, kad remiantis tik žemėlapiais, kapinių ribų nustatyti negalima.
2.Todėl, įdėmiai išnagrinėjusi kartografinius ir archeologinius šaltinius, Ekspertų grupė daro išvadą, kad statybvietė esanti teritorijoje į šiaurės rytus nuo Olimpiečių ir Rinktinės gatvių sankryžos beveik neabejotinai iš dalies patenka į kapinių teritoriją.
3.Ekspertų grupė kreipiasi į Darbo grupę, Kultūros ministeriją ir Lietuvos Vyriausybę, kad siekiant patikslinti kapinių ribas, būtų atlikti visos kapinių ir aplinkinės teritorijos, taip pat ir pietvakarinio kampo geofiziniai tyrimai. Greta to, Ekspertų grupė prašo Kultūros ministerijos sudaryti galimybes Lietuvos istorikų ir archeologų tyrimams. Jeigu atliekant tokius tyrimus, kasinėjimai būtų neišvengiami, jie būtų atliekami su Europos Rabinų konferencijos ir Žydų Kapinių Europoje Išsaugojimo komiteto atstovų-rabinų priežiūra.
4.Šiuo metu, kol toks tyrimas galės būti atliktas, ekspertų grupė prašo visiškai sustabdyti ir nutraukti statybų darbus, kasimo, statybinių atliekų bei žemės išvežimą visoje kapinių ir konkrečiai ginčijamoje teritorijoje.
5.Taip pat Ekspertų grupė norėtų ištirti žemę ir užpildus, per pastaruosius mėnesius iškastus statybų vietoje, ir nustatyti jų sudėtį; šie darbai būtų atliekami kaip vykdomo ribų nustatymo proceso dalis.
6.Geofizinė analizė bus atliekama grunto radaru, jį atsiveš ir tyrimus atliks Europos Rabinų konferencijos ir Žydų Kapinių Europoje Išsaugojimo komiteto atstovai, prižiūrint ekspertų grupės nariams p. Arieh Kleinui ir p. Gintautui Zabielai.
7.Turint omenyje tai, jog Lietuos Vyriausybė pasiūlė ir surinko ekspertų grupę bei prisiėmė su tuo susijusias išlaidas, tikimasi, kad ji prisiims ir rekomenduojamo tyrimo išlaidas.
Tvirtovė
8.Ekspertų grupės taip pat buvo prašoma ištirti senosios tvirtovės pastatymo žydų kapinių laidojimo teritorijoje pasekmes.
9.Šis klausimas bus išspręstas, remiantis siūlomo geofizinio tyrimo rezultatais.
Kapinių teritorijos įsisavinimas
10.Ekspertų grupė supranta, kad šiandieninis ir ateities kapinių teritorijos vystymas yra jautrus klausimas, turintis etinių, moralinių bei ekonominių aspektų.
11.Todėl Ekspertų grupė prašo Kultūros ministeriją dar kartą sukviesti šią Ekspertų grupę po to, kai bus atliktas minėtas geofizinis tyrimas.
12.Remdamasi tyrimu, Ekspertų grupė paruoš eilę siūlymų kapinių teritorijos ateities vystymui, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos įstatymus, rabiniškosios tradicijos ypatumus, vietinius ekonominius bei viešuosius interesus.
13.Ekspertų grupė dėkoja Lietuvos Vyriausybei, Kultūros ministerijai bei darbo grupei už jų malonų rūpestį ir svetingumą šios konferencijos metu.
14.Taip pat Ekspertų grupė išreiškia griežtą protestą dėl elgesio, parodyto vietos ir užsienio ekspertams lankantis ginčijamoje teritorijoje gegužės 16 d., kai priešingai, negu anksčiau buvo užtikrinta, abiems pusėms buvo neleista pakliūti į statybvietę. Vienam grupės nariui sudaryta galimybė atlikti ribotą vietos apžvalgą neatitinka Ekspertų grupei žadėtos laisvos ir neribojamos apžvalgos galimybės.
Darbo grupė, įvertinusi tarptautinės Ekspertų grupės išvadas, teiks siūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl buvusių Šnipiškių žydų kapinių. 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra