Svetimas tarp savų

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Izidoriaus Ignatavičiaus romanas taikliu pavadinimu „Svetimas saviškis“* pasirodė 2007 m. Jame išryškinamas XX a. antrosios pusės literatūrinis gyvenimas Lietuvoje kaip tipiškas totalitarinės sistemos modelis. Pagrindinis veikėjas Itakis pasakoja apie šiurpiausią savo gyvenimo laikotarpį – po 7-erių metų trukusios tremties patirtų kančių ir paniekos sovietų okupuotoje tėvynėje. Jo didžiausiai svajonei tapti oficialiai pripažintu rašytoju, deja, nebuvo lemta išsipildyti.

I. Ignatavičius, gimė 1932 m. Vareikiuose (Jonavos vlsč.), enciklopedininkas, dramaturgas ir prozininkas. 1951 m. buvo ištremtas į Sibirą, Tomsko sritį. 1958 m. sugrįžęs į Lietuvą dirbo melioracijoje, statybose. 1964 m. baigė Vilniaus universiteto Fizikos ir matematikos fakultetą, dirbo inžinieriumi, 1973-1993 m. – Enciklopedijų leidykloje.

Autoriaus romanai pasižymi tuo, kad remiasi autentiška istorine medžiaga, jai suteikus literatūrinę išraišką ir pakeitus istorinių asmenybių pavardes. Jie dinamiški, patrauklūs ir priverčiantys susimąstyti, pavartyti Lietuvos rezistencijos memuarinę literatūrą: iš romane pateiktų veikėjų pokalbių, įvykių detalių suvokiame tikrą istorinį vaizdą. 


Kūrinio veikėjas, kaip ir pats autorius, kupinas džiaugsmingų didelių svajonių bei siekių, patyręs baisiąją Sibiro taigą, iš nebūties vėl grįžta į būtį, į Vilnių ir bando pasivyti draugus, kurie per 7-erius jo tremties metus, įgijo diplomus, gavo darbus, sukūrė šeimas. Bet tėvynė jo nelaukė ir Itakis jai nereikalingas…
Itakis studijuoja fiziką ir yra labai gabus toje srityje. Susituokęs su mokytoja Danute kukliai gyvena gautame bendrabutyje bei susilaukia dukrytės. Tačiau gyvenimas jam nesišypso.

Pirmieji žingsniai Lietuvoje labai sunkūs, lydimi sunkios traumos, nusivylimų, gniaužiami baimės, neradimu sau vietos po saule, sudėtingo dukrelės gimimo bei mylimos žmonos ligos ir pasipriešinimu sovietų valdžios įsakymams. Jaunavedžius palaikiusi didelė viltis, tikėjimas šviesia ateitimi ir ryžtas nugalėti pradedamą gyvenimą, padeda jiems išlikti kartu. Itakis tampa svetimu visiems, net saviems, giminėms. Pabandęs atspausdinti savo sukurtas pjeses atsimuša į sovietinę sistemą, kaip į tvirtą sieną, nes yra buvęs tremtinys. Ir taip vis besiblaškydamas, nesurasdamas sau vietos ir vis neįgyvendindamas savo svajonės, paskęsta alkoholizmo liūne. Ar išsikapstys?

Šis romanas, parašytas lengvu stiliumi, sudomina savo paprastu siužetu. Sovietinių įvykių aplinkybėse parodytas menkas, bet stiprios dvasios žmogus su savo kasdieniniais rūpesčiais ir didelėmis svajonėmis, kuris romano pačioje pabaigoje, išgirdęs blaivių jaunuolių lietuvišką dainą, viduje suvirpa, gal tai jau pradžia Atgimimo?

*Svetimas saviškis : [romanas] / Izidorius Ignatavičius. – Vilnius : Trys žvaigždutės, 2007, 302, [2] p. Tiražas 650 egz.

Nuotraukoje: Knygos viršelis

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra