Šventė Šereiklaukio dvare

Autorius: Data: 2019-09-02 , 14:42 Spausdinti

Šventė Šereiklaukio dvare

Šventės organizatorių nuotraukos

Diana MILAŠAUSKIENĖ, www.voruta.lt

Rugpjūčio 24 -ąją per šv. Baltramiejų  Rambyno regioniniame parke  švenčiamos gandrų palydos. Per eilę metų ši šventė kito, bet  bendruomenės susibūrimas pavakaryje tapo tradicija.

Parko kultūrologė Giedrė Skipitienė šventę pavadino Paskutiniais gandro pavakariais (arba tarmiškai Palaunage), taip pabrėždama baltųjų gandrų svarbą mūsų aplinkai, tradiciniam kraštovaizdžiui ir iki  šių dienų išsaugotą pavakario „kafijos“ gėrimo tradiciją Mažosios Lietuvos etnoregione.

Šiemet šventė vyko Šereiklaukio dvarvietėje, Šereiklaukio kaime. Ir neatsitiktinai. Rambyno regioninio parko direkcija, įgyvendindama Interreg programos projektą „Pietų Baltijos dvarai“ nori atkreipti  didesnį dėmesį į Vakarų Lietuvos, o ypač Rambyno regioniniame parke esančius ar buvusius dvarus. Savyje turintis didžiulį kultūrinį, istorinį bei pažintinį potencialą, šis paveldas palyginus dar labai mažai naudojamas. Projektu siekiama paskatinti  didesnį dvarų paveldo naudojimą Pietų Baltijos regione.

Dvarai turėtų būti labiau atviri lankymui ir pažinimui. Atvykstantys keliautojai  turėtų juos rasti tvarkingus, svetingus, su įdomiais, neįprastais kultūriniais ir turistiniais pasiūlymais, gal būt su tradiciniais renginiais, festivaliais.  Nuo pat ryto į Šereiklaukį rinkosi  dalyviai iš įvairių Lietuvos vietovių-Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir kitur. Jie buvo pasiruošę pėsčiųjų žygiui į Šereiklaukio girią po vietas, susijusias su Šereiklaukio dvaro istorija – dvaro alėją, Koplyčkalnį, dvarininkų kapines, buvusią Dallnitzo palivarko vietą.

Žygiui vadovavo direkcijos specialistas Saulius Dragūnas. Žygis truko keletą valandų.Popietę  visi rinkosi prie dvaro svirno.  Šių metų šventę Rambyno regioninio parko direkcijai padėjo suorganizuoti Pagėgių kultūros centras. Savo kūrybos akcentais  su Mažosios Lietuvos esamų ir išnykusių vietovardžių kompozicija ją papuošė aktorius Petras Venslovas.

Skambėjo  įspūdingos pagėgiškių atliekamos dvaro arijos, tarmiškai „fobeliuojami“ tautosakos perlai, sukosi dvaro laikų rūbais pasidabinusios poros, žaidžiami žaidimai. Šilutės H. Šojaus dvaro-muziejaus vadovė Indrė Skablauskaitė pasidalijo patirtimi apie lankytojams siūlomas edukacijas Šojaus dvare, pasakojo apie dvarų kultūros įtaką   aplinkinėms bendruomenėms.  Šereiklaukio dvaro paveldą susirinkusiems plačiau pristatė direkcijos kultūrologė Giedrė Skipitienė ir Tauragės Santakos muziejaus  muziejininkas archeologas Darius Kiniulis. Renginio dalyviai buvo pakviesti pasivaikščioti po dvarą, savo akimis pamatyti ką tik iškastus šurfus  dvarininkų koplyčios vietoje  Koplyčkalnyje ir dar per Pirmąjį pasaulinį karą susprogdintų, o vėliau nugriautų dvaro rūmų vietoje.

Juk ne kasdien pasitaiko tokia galimybė. Be to buvo galima archeologą klausinėti, išgirsti visokių įdomybių iš jo paties lūpų, pamatyti įspūdingiausius kasinėjimų metu atrastus radinius. G. Skipitienė, lydėdama renginio dalyvius po dvarą, labiau pabrėžė Heinricho Teodoro fon Šiono, gimusio Šereiklaukio dvare, asmenybės ryškumą ir svarbą  tiek politiniame, tiek kultūriniame kontekste. Nors šio žymaus žmogaus gimimą Šereiklaukio dvarvietėje pažymintis akmenėlis čia guli jau nuo 2016 metų, turbūt retas turistas  apie šį didį politiką  ir visuomenės veikėją žino  plačiau.

Šventę vainikavo Palaunagės vaišės, kurios buvo ir gausios, ir skanios. Tradicinę „kafiją“ iš cikorijų papildė naminiai sūriai, medus, naminiai pyragai. Stalus puošė vietinių Šereiklaukio dvaro gyventojų rankomis sukomponuotos  vietos darželių gėlių ir žalumynų puokštės. Tradiciškai Palaunagę įamžino sudija Gin-Dia iš Šiaulių, filmavusi visą šventę.

Šių metų gandrų palydėjimo šventė Šereiklaukio dvarvietėje buvo tarsi repeticija į tai, kas galėtų vykti  dvare. Vasaros  kultūrinių renginių judėjimas-Baltijos dvarų festivalis-ateityje turėtų nusiristi  aplink visą pietų Baltiją ir tapti  keliaujančių po šias šalis turistų traukos reiškiniu.

Renginiai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra