Šventė Kretingoje: Mažesniųjų brolių vienuolynui – 20!

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kretinga šį savaitgalį (2009-11-22) džiugiai šventė. Prieš 20 metų šiame mieste atkurtas istorinis Mažesniųjų brolių ordino vienuolynas. Įvykis reikšmingas ne tik Lietuvos pranciškonų provincijai, bet ir patiems kretingiškiams, kurių gyvenimas radikaliai pasikeitė įsiliejus broliams.
 
Tai liudija gausiai į jubiliejinius renginius susirinkę miestelio žmonės. Atvyko ir visų Lietuvos mažesniųjų brolių vienuolynų atstovai, kuriems tai itin brangi šventė. „Šis jubiliejus primena visiems broliams brangų vienuolijos atsikūrimo laiką, – sakė br. Algirdas Malakauskis. – Sugrįžimas į Kretingą reiškė faktišką brolių sugrįžimą į Lietuvos visuomeninį gyvenimą.“
 
Mažesnieji broliai buvo pirmoji vienuolija, atsikūrusi Lietuvoje. Kretingos vienuolynas yra Lietuvos mažesniųjų brolių „casa madre“ – motininiai namai. Kaip per iškilmes minėjo provincijolas br. Astijus Kungys, „Kretingoje gimė visi svarbiausi pranciškonų projektai“. Iš čia broliai pamažu pasklido į Vilnių, Pakutuvėnus, Kauną, Kryžių kalną. Dabartiniai Klaipėdos projektai – Onkologinis centras ir naujasis vienuolynas gimė taip pat Kretingoje.
 
Šiai sukakčiai įamžinti Kretingos parapijiečiai, pranciškonai ir jų bendražygiai naujai įrengė pakylą prie didžiojo altoriaus, pastatė naują balto marmuro sakyklą. Bažnyčios erdvė dabar visiškai atitiks Vatikano II Susirinkimo liturgijos reformą. Tiesa, nesuspėta atgabenti naujai pagaminto altoriaus, kuris, tikimasi, bus pastatytas ir pašventintas artimiausiomis savaitėmis.
 
Šv. Mišias savo giesmėmis puošė Kretingos kultūros centro kamerinis choras (vadovas maestro Tomas Ambrozaitis). Vėliau koncertavo Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos styginių orkestras ir Kretingos kultūros centro kamerinis choras.

Lapkričio 22 d., sekmadienį, per sumos šv. Mišias, provincijolas brolis Astijus Kungys Mažesniųjų brolių ordino ministro generolo, visų brolių pranciškonų ir parapijiečių vardu padėkojo visai Kretingos bendruomenei ir asmeniškai žmonėms, aktyviai prisidėjusiems prie vienuolijos atkūrimo, bažnyčios restauravimo ir parapijos veiklos. Padėkos įteiktos daugybei žmonių, pradedant miesto meru, verslininkais, baigiant aktyviais parapijiečiais.
 

Br. Juozapas Pudžemis, pirmasis Kretingos klebonas, liudijo apie pirmuosius brolių žingsnius šiame mieste. Į parapiją kartu su juo pirmieji įžengė br. Astijus Kungys ir Edmundas Atkočiūnas. Mažesnieji broliai pirmieji atkūrė savo viešą veiklą Lietuvoje. Jiems rengiantis išeiti iš pogrindžio, kitos vienuolijos stengėsi įspėti dėl galimo valdžios spaudimo, pasakojo tėvelis Juozapas. Ir išties pirmaisiais mėnesiais po atsikūrimo jį aplankė KGB, siūlydama bendradarbiauti.
 
Nors pradžia buvo sudėtinga ir labai nelengva, per šiuos 20 metų brolių veikla konsolidavosi ir plėtėsi. Šiuo metu Kretingoje veikia tikrai nemažai pranciškoniškųjų projektų: labdaros vaistinė, valgykla, Pranciškonų gimnazija, kuri nuo pat pirmųjų nepriklausomybės metų veikė kaip „katalikiškos dvasios mokykla“, Kretingos pranciškoniškojo jaunimo tarnyba gyvuoja taip pat veikia jau beveik 15 metų.
Mažesnieji broliai atnešė daugybę novatoriškų iniciatyvų į Lietuvos religinį gyvenimą. Pirmos jaunimo Mišios, pirmieji Šv. Rašto vakarai jaunimui, jaunimo muzikinės grupės ir daug kitų didelio atgarsio sulaukusių ir gerai bažnyčiose prigijusių dalykų prasidėjo būtent šios dinamiškos vienuolijos prieglobstyje.
 

Algirdo Darongausko nuotr.

www.bernardinai.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra