Švėkšnos seniūnijos miške atkurta pirmoji pokario partizanų būstinė

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Netoli Ašvos upės prie Inkaklių kaimo (Šilutės r.) gimusių, augusių ir dėl Lietuvos laivės gyvybes nelygioje kovoje su sovietų okupantais paaukojusių partizanų Mamerto Krauleidžio-Našlaičio (1931-1953) ir Zenono Klumbio-Razbajaus (1928-1953) atminimą 2010 m. gegužės 30-ąją Švėkšnos seniūnijos Parubežio miške pagerbė keliasdešimt vietinių ir atvykusių žmonių.
 
Jie uždegė žvakes, padėjo gėlių ir nulenkė galvas prie atkurtos dviejų gultų žeminės. Ją pokario metais šie vyrai rankomis išsikasė ir slapstėsi nuo sovietų okupantų, tikėdami, kad pavyks ginklu laisvę susitelkusiems atkovoti.
 
„Tai pirmoji atkurta partizanų žeminė Klaipėdos krašte, buvusio Priekulės rajono ribose, puiku, kad šio darbo ėmėsi ir gerai jį atliko Šilutės kuopos šauliai“, – kalbėjo čia prieglobstį nuo rusų okupantų ir lietuvių stribų persekiojimo ne kartą čia radusio, bet 1953 kovo 28 dieną Šiaudėnų kaime žuvusio Prano Tarvydo-Sakalo brolis 75-erių Česlovas Tarvydas. Jis dabar vadovauja Tremtinių ir politinių kalinių sąjungos Klaipėdos rajono skyriui ir džiaugiasi, kad Laisvės kovų sąjūdžio dvasią yra kam perduoti. Šilutės šauliai parodė brandą.
 
Klaipėdos apskrities 3-iosios Jūrų šaulių rinktinės Šilutės 8-oji kuopa ir jos vadas Arūnas Liepinis buvo pirmieji, pernai iškėlę , subrandinę ir su miškininkų talka šiemet įgyvendinę istorinės atminties gaivinimo projektą. Šilutės urėdijos Norkaičių girininkijos miške buvo išlikę tik vienos žeminės liekanos. Gargždų muziejaus filialo Priekulėje vadovė Sabina Vinciūnienė, vadovaujanti karšto Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejui, padėjo iniciatoriams Švėkšnos seniūnijoje susirasti į šią žeminę maistą savo broliui nešiojusią Jadvygą Klumbytę-Šikšnienę.
 
Moteris neseniai ir atvedė prie kauburėlio, kuris buvo susmegęs, o kelių kvadratinių metrų duobėje buvo likę plytų, tarnavusių atramoms, duženos ir skardos lakštas nuo lietaus. Dvidešimt Šilutės kuopos šaulių padirbėjo kastuvais, ir žeminė buvo išvalyta, medžio rąsteliais sutvirtinta, tik gultų ir stalo nuspręsta nemontuoti. Nes vandalai gali juos čia nuniokoti.
 
„Šioje žeminėje ne tik mano brolis, bet ir kiti pažįstami partizanai –Toleikis, Šlajus, Kiminius, Tarvydas yra slapstęsi, man teko ne kartą sekti, ar nėra kur apsiausties, jei vyrai į kitą vietą ryždavosi eiti. Mačiau sužeistą Tarvydą, jis nusiavė ir iš ilgaaulio bato kraują išpylė, prašė pagalbos…“, – susirinkusiems šiandien pasakojo J. Klumbytė-Šikšnienė.
 
S. Vinciūnienė, surinkusi išsamią Laisvės kovų istoriją šiame krašte, kuri išleista jau ir atskira knyga, minėjo aktyviai čia veikusius partizanų būrius „Geležinė vilką“ (vadas Česlovas Čiužas-Vytautas žuvo 1952.01.11) ir „Rambyno pilį“. Juose 1945-1954 metais buvo susitelkę apie 250 partizanų, tikėjusių galimybe laimėti laisvės mūšį prieš okupantus. „Deja, beveik visi jie žuvo, jų kūnai buvo išniekinti ant Švėkšnos ir Priekulės aikščių grindinių, tik keleto kaulus giminėms pavyko surasti ir palaidoti kapinėse. Paskutinis partizanas Klaipėdos krašte žuvo 1959-aisiais Šilutės rajone, Nognių sodyboje“, – žurnalistei pasakojo S. Vinciūnienė.
 
Švėkšnos katalikų šv. Jokūbo parapijos klebonas Donatas Stulpinas, tęsdamas kalbėjusiųjų mintis, prisiminė savo tėvą, šalinio rentinio gelmėje besislapsčiusį nuo stribų, iškentusį baimę ir šaltį, bet nepalūžusį. Ir jauniesiems Šilutės kuopos šauliams, kurių aštuoni šiandien prie atkurtos žeminės priėmė priesaiką tarnauti Tėvynei, linkėjo tvirtybės, ištikimybės idealams ir patriotizmo.
 
Šilutės urėdas Steponas Bairašauskas susirinkusius patikino, jog atkurta laisvės kovų žeminė Norkaičių girininkijoje bus prižiūrima, nes tautos istorijai ir jos kančioms abejingų būti negali.
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Pirmoji atkurta partizanų žeminė Šilutės rajono Parubežio miške
2. Padėka partizanui P. Deveikiui – iš S. Vinciūnienės rankų
3. J. Klumbytė-Šikšnienė prisiminė šioje žeminėje lankiusi brolį
4. Švėkšnos parapijos klebonas D. Stulpinas ragino gerbti tautos kančių atminimą

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra