Švėkšnai – 507 metai, „Saulės“ gimnazijai – 90

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Ypatingą susitelkimą ir supratingumą šį savaitgalį, 2010 m. birželio 11/12 dienomis, teko pademonstruoti Švėkšnos miestelio bendruomenei. Penktadienio, birželio 11-osios, vakarą praūžė audra: vėjas draskė, laužė medžių šakas taip, kad miestelio parkas, anot seniūno Alfonso Šepučio, po audros priminė išlaužų mišką.
 
Šeštadienį, birželio 12-ąją, į Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos 90-ųjų metinių ir Švėkšnos 507-ųjų metų šventę atvykę svečiai audros pėdsakų neberado: švėkšniškiai sutartinai iš peties padirbėjo – surinko, sugrėbė, išnešė ir išvežė visa, ką paliko siautėjusi audra.
 
Šventė – anksčiau
 
Šiemet tradicinė miestelio šventė atšvęsta anksčiau nė įprastai. Bendruomenė nusprendė, kad pernai atgautą, šiemet Šilutės r. savivaldybės tarybos patvirtintą Švėkšnos gimnazijos statusą, bei jos 90-ąsias metines dera švęsti kartu su gimnaziją baigiančiais moksleiviais.
 
Vidurdienį Švėkšnos šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčioje šv. Mišias aukojo kunigas vikaras Rolandas Mikuckis ir klebonas Petras Merliūnas. Šv. Mišiose dalyvavo daug švėkšniškių ir garbingų svečių.
 
„Sugrįžome į savo vaikystės, jaunystės lizdą pasidžiaugti tuo, kas yra šiandien. Didžiuokimės ir nepamirškime, kad mūsų vardai – lietuviai, pavardės – katalikai. Nepamirškime, kad esame švėkšniškiai“, – kvietė Skuodo klebonas dekanas kanauninkas Petras Merliūnas. Klebonas sakė nesijaučiąs svečiu, mat prieš 52 metus jis baigė Švėkšnos mokyklą, todėl save vadina švėkšniškiu.
 
Kunigas vikaras Rolandas Mikuckis pašventino „Saulės“ gimnazijos vėliavą, kurioje išsiuvinėti žodžiai „Per Lucem ad Veritatem“ (Išvertus iš lotynų kalbos: „Per šviesą – į tiesą“) ir aukas: vaisius, gėles, knygas, žaislus, kurie bus dovanojami vaikams, kurių nelanko Kalėdų Senelis.
 
Po šv. Mišių eisena, skambant mokykliniams varpeliams, tautiškai pasipuošusių gimnazistų rankose plevėsavo Lietuvos, Švėkšnos, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos bei vaikų lopšelio-darželio vėliavos. Eisena patraukė prie „Saulės“ gimnazijos rūmų.
 
„Gimnazistai“
 
Čia pat ant žalios vejos išrikiuotuose mokykliniuose suoluose, nuskambėjus skambučiui, susėdo gimnazistai, pasipuošę naujomis Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos uniformomis. Prasidėjo pamoka. Išdykėlis vėjas vartė pratybų lapus, o mokytoja klausė, kuo ypatingi buvo praėję mokslo metai. Moksleiviai prisiminė, kad praėjusį rugsėjį mokyklą aplankė ir keletą savaičių dirbo akreditavimo komisija, jos sprendimas buvo vienas iš galutinių taškų padėtų mokyklai ir vėl vadintis gimnazijos vardu. Per praėjusius mokslo metus nemažai padirbėta; viena nuoširdžiausių akcijų, kuri pernai buvo jau dvylikta, „Padėkime tiems, kurių nelanko Kalėdų senelis“. Nemažai pastangų ir laiko pareikalavęs įvykis – makulatūros rinkimas. Švėkšniškiai moksleiviai buvo aktyviausi visame rajone, surinko daugiausiai – 20 tonų makulatūros. Nuveikta ir daugiau darbų, kuriuos išvardiję simbolinės pamokos mokiniai nusprendė pasvajoti, o svajodami pastebėjo, kad mokslo metų pabaigoje sulaukė naujokų… Tai – skulptūra „Gimnazistai“, kuriems jau duoti ir vardai: Saulė ir Saulius. 
 
Kūrinį pristatė Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis. Stovėdamas greta mokyklinių suolų prisipažino, kad kaip buvęs Švėkšnos mokyklos mokytojas sunkiai valdąs virpesį širdyje: gimnazijai grąžintas jos statusas. Skulptūra – sena idėja, kurią seniūnas jau prieš dešimtmetį kartu su šiandien šviesios atminties tautodailininku Vytautu Majoru planavo pastatyti parke, Meilės alėjoje. Šią idėją įgyvendino medžio meistras švėkšniškis Vytautas Bliūdžius, jam talkino kalvis Dainius Šarkus iš metalo nukalęs medžio – saulės simbolį.
 
Atrišti simbolinę juostą, juosusią skulptūrą, buvo pakviesti Šilutės r. savivaldybės meras V. Pozingis, seniūnas A. Šeputis ir skulptūros autoriai. Juosta perduota Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorei Daliai Dirgėlienei.
 
„Mes mokyklą visada vadinome „Saulės“ gimnazija, taip ją vadino ir mano tėvai, draugai. Mylėkite savo gimnaziją, aplinką ir patys būsite mylimi“, – palinkėjo Šilutės r. savivaldybės meras Virgilijus Pozingis.
 
„Kad bendruomenė būtų susitelkusi, gyvuotų, o gimnazijai niekada netrūktų moksleivių“, – palinkėjo Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
 
„Ši skulptūra – meilės simbolis. Daug galėčiau kalbėti apie meilę žmogui, mokytojui, vaikui…“ – kalbėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė.
 
Netrukus gimnazistai Justina ir Julius šventės dalyvius pakvietė į koncertą, kurį dovanojo vaikai ir jaunimas.
 
Švėkšnos metai
 
Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos istorijos puslapius vartė Švėkšnos pedagogai, primindami, kad šioje žemėje gyveno ir kūrė pasišventę žmonės. Teatralizuota valanda prie Genovaitės vilos prabėgo nepastebimai. Pasišnekučiuodami, prisimindami artimesnę ir tolimesnę praeitį, buvę ir esami Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos vadovai, mokytojai, mokiniai, šventės svečiai per parką patraukė į šventės, skirtos Švėkšnos 507-mečiui, atidarymą.
 
Skambant Lietuvos himnui, pakelti Švėkšnos vėliavą suteikta garbė A. P. Jaso lituanistinės tautiškumo premijos laimėtojai gimnazistei Justinai Kažukauskaitei. Susirinkusieji dalyvavo Gerumo ir kitose pamokose.
 
Gerumo pamokoje dalyvavęs europarlamentaras Zigmantas Povilas Balčytis į klausimą, kaip supranta gimnazijos vėliavoje įrašytą sentenciją, atsakė, kad jam mokykla – šaltinis, iš kurio gelmių pradedame kaupti žinias. Vėliau ateina branda, tobulėjimas, atradimai. „Kol mokomės, norime greičiau įveikti tą etapą, bet vėliau visada norime grįžti į mokyklą“ – sakė europarlamentaras.
 
Seimo narys Audrius Endzinas priminė, kad nedaug Lietuvos mokyklų gali pasidžiaugti, kad jas atidarė Prezidentas, kad mokyklos istorijoje įrašytos 1918 ir 1990 m. Lietuvos nepriklausomybės akto signatarų pavardės.
 
Savo prisiminimais apie Švėkšnos mokyklą dalijosi buvę jos direktoriai Albinas Strungys (1954-1964), Alfonsas Černiauskas (1964-1977), Ona Pintverienė (1977-1997).
 
Šventės proga įteikti LR švietimo ir mokslo ministro bei Klaipėdos apskrities viršininko padėkos raštai.
 
www.litera.lt
 
Nuotraukoje: Prie Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra