Sveikiname E.J. Morkūną!

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

„Voruta“ sveikina Eligijų Juvencijų Morkūną, humanitarinių mokslų daktarą, Lietuvos liaudies buities muziejaus direktoriaus pavaduotoją informacijai ir švietimui, dirbantį Lietuvos liaudies buities muziejuje jau 35 metus ir švenčiantį 60 metų jubiliejų
E.J.Morkūno gyvenimas pasižymi įvairiapuse veikla. Gimęs Kėdainiuose 1945 m. rugsėjo 27 d., 1962 m. pradėjo dirbti štampuotoju, vėliau baigė Kauno technologijos technikumą, mokėsi Kauno politechnikos institute, bet pasuko į humanitarinius mokslus ir 1979-aisiais baigė Vilniaus universitetą. Nuo 1970 m. dirbdamas Lietuvos liaudies buities muziejuje išnaršė atkampiausias Lietuvos vietas, ieškodamas muziejinę vertę turinčių daiktų. Surado ir pasiūlė nemažai keltinų į muziejų pastatų, tarp jų – Plynių, Santeklių, Kantvonų malūnus, Aristavėlės dvaro rūmus, vadovavo jų ir kitų sudėtingų objektų, tokių kaip milo vėlykla, Vaivadiškių malūnas, Plokščių mokykla, perkėlimui į muziejų, vykdė muziejaus technikos objektų ir miestelio statybos etnografinę priežiūrą. Su kolegomis kūrė muziejinio miestelio koncepciją, aktyviai dalyvavo jį projektuojant, parenkant jo vietą, komplektuojant pastatus, renkant eksponatus ir ruošiant ekspozicijas. Sukaupė daug technikos objektų, medžiagos ir eksponatų muziejaus statiniams, įrengė vėjo malūnų, milo vėlyklos, kalvės ir daugelio kitų objektų eksterjerus ir interjerus, įruošė (vienas ar su kolegomis) dinamines puodžiaus, medžio tekintojo, knygyno, arbatinės ekspozicijas.
Yra daugelio projektų sumanytojas, pateikėjas, įgyvendintojas. Kompaktinis diskas „Lietuva iš tremties į Europą“ buvo pristatytas Vytauto Didžiojo universitete ir UNESCO būstinėje Paryžiuje, rekomenduotas platinti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Didelis E.J.Morkūno indėlis projektuojant Lietuvos liaudies buities muziejaus Tremties ir rezistencijos sektorių ir įgyvendinant šį projektą. Kartu su kolegomis daugelį metų organizavo masiškiausią šventę muziejuje – Užgavėnes, taip pat Žirginio sporto šventes, kartu su Kultūros ministerija (su Romanu Senapėdžiu) – senųjų automobilių paradą ir varžybas. Organizavo paminklo J.Aisčiui Rumšiškėse statybą. Su „Alkos“ klubu perkėlė ir statė muziejuje kalvę-pirtį. Yra daugelio komisijų ir kelių muziejų tarybų narys.
Buvo aktyvus Kraštotyros, istorikų ir „Vilnijos“ draugijų narys, daugelio ekspedicijų dalyvis, Krakių kompleksinės kraštotyros ekspedicijos organizatorius. Daug ką darė pirmasis: buvo vienas pirmųjų tuometėje TSRS 1974 m. pradėjęs dirbti miestelių tyrinėjimo darbą muziejiniu požiūriu, organizavo didžiules amatininkų dienas muziejuje, kurios dabar įgavo masinį pobūdį visoje Lietuvoje. 1994 m. suorganizavo pirmąjį muziejuje suaugusiųjų švietimo seminarą, buvo pirmasis interpretatorius muziejuje (geležies parduotuvės ekspozicijoje), pirmasis iš Lietuvos muziejininkų Vilniaus valstybiniame universitete 1993 m. apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją, buvo siaurojo geležinkelio komplekso (vieno iš stambiausių paveldo objektų) įpaminklinimo iniciatorius, sukūrė kultūros fondo klubą „Tėvonija“, jo iniciatyva klubas padovanojo muziejui šv. Florijono paminklą muziejiniame miestelyje.
Yra knygos „Lietuvos technikos paminklai. Vėjo malūnai“ teksto ir piešinių autorius, leidinio „Senieji amatai“ autorius ir iliustratorius, Lietuvos liaudies buities muziejaus leidinio „Miestelis“ sudarytojas, leidinio „Mūsų praeitis“ 3 tomo vienas iš sudarytojų, knygos „Vandens malūnai Rytų Lietuvoje“ bendraautoris, taip pat daugelio mokslinių ir populiarių straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje autorius.
Eligijus Juvencijus Morkūnas yra atestuotas nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos specialistas, technikos vertybių ekspertas.
Kaip tautodailininkas suprojektavo ir kartu su kolega savo lėšomis pastatė keletą proginių stogastulpių, išdrožė daugybę skulptūrėlių.
Su žmona Teodora išaugino 3 dukras, sulaukė 4 anūkų. Duktė Aistė – istorijos mokslų daktarė, Šarūnė – biologijos mokslų daktarė, Radvilė – Lietuvos muzikos akademijos studentė.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra