Švedija: pavogtą H. Matisse`o paveikslą muziejus atgavo po 25 metų

Autorius: Data: 2013-01-23 , 20:12 Spausdinti

Prieš 25 metus pavogtas Henri Mattise`o paveikslas sugrįžo į Modernaus meno muziejų Švedijoje, trečiadienį (2013 01 23) pranešė jo vadovas.

„Paveikslas „Sodas“ pargabentas iš Londono. Šiuo metu jis yra pervežimo dėkle“, – teigiama muziejaus pranešime, kuriame pažymima, kad prireiks 24 valandų, kol paveikslas aklimatizuosis naujoje aplinkoje. Tik tuomet jį bus galima išpakuoti.

„Tai lauktas sugrįžimas“, – teigė muziejaus vadovas Danielis Birnbaumas.

H. Matisse`o 1920 metais aliejiniais dažais tapytoje drobėje, kuri dabar verta maždaug 1 mln. dolerių, vaizduojamas baltų rožių sodas, o fone – medžiai ir krūmai.

Jis surastas tuomet, kai meno prekeivis, gyvenantis netoli Londono, patikrino jį pasaulinėje vogtų meno kūrinių duomenų bazėje. Tą įprasta daryti prieš parduodant kūrinį.

Dingusių meno kūrinių registro komanda greitai nustatė, kad šis paveikslas 1987 metų gegužės 11 dieną pavogtas iš Švedijos muziejaus.

Žiniasklaidoje teigta, kad už paveikslą prašyta išpirkos ar bandyta jį už didžiulę sumą parduoti muziejui, tačiau muziejaus atstovė teigė, kad su jais susisiekta nebuvo.

„Modernaus meno muziejus yra valstybins, todėl net negali būti kalbos, kad mokėtume išmoką“, – neseniai AFP teigė Kerstin Ek.

Meno prekeivis Charlesas Robertsas teigė, kad paveikslą parduoti jo paprašė senyvo amžiaus vyras iš Lenkijos, kuriam jis priklausė nuo 10 dešimtmečio.

„Nesitikėjau sužinoti, kad jis vogtas. Man ši žinia sukėlė šoką“, – pasakojo jis.

Kai senukas sužinojo, kad paveikslas vogtas ir jo parduoti negalima, jis „suglumo ir nustebo. Kol kas nežinoma, kokiomis aplinkybėmis jis paveikslą įsigijo.

Po vagystės muziejaus direktorius teigė, kad meno kūrinys per daug gerai žinomas, kad jį būtų galima įsigyti atviroje rinkoje. Tai gali būti viena priežasčių, kodėl taip ilgai nepavyko jo rasti.

Meno kūrinių atgavimo specialistas ir teisininkas Christopheris A. Marinello, padėjęs grąžinti H. Matisse`o paveikslą, teigė: „Vogti meno kūriniai teisėtoje rinkoje jokios realios vertės neturi, tad galiausiai jie kur nors išlįs. Reikia tik išlaukti.“

Anot meno kūrinių vagysčių ekspertų, kūrinys rinkoje pasirodo arba iškart po vagystės, arba to tenka laukti keletą metų.

Anot Švedijos policijos, vagystės tyrimas nepradėtas, nes jau sukako senaties terminas.

Muziejus atgautą H. Matisse`o paveikslą žiniasklaidai pademonstruos ketvirtadienį.

LRT.lt

© wikipedia.org nuotr.

Europa , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra