Svarbiausias mūsų Tiltas

Autorius: Data: 2015-10-22 , 07:16 Spausdinti

Svarbiausias mūsų Tiltas

Dr.Ričardas KALYTIS, Žemaitės laureatas, www.voruta.lt

Svarbiausias mūsų Tiltas.

Tai  SALVE ateinantiems su taika į mūsų Amžinąją Sostinę.

Prie jo daug kraujo istorijoje pralieta. Dėl jo mes ėjome į pusę amžiaus trunkančią vergiją

Šiurpą kelia bedvasiai pasvarstymai apie tiltą, numetusį skaudžios praeities krūvį. “Nereikia vienus balvonus keisti kitais balvonais“. Tai vežikų, zvoščikų  dvasinis lygis. Tiltas tai ne vien fizinis statinys, jungiantis du upės krantus. Tai didžiausias žmonijos išradimas, ilgainiui tapęs ir dvasine kategorija. Tiltas tarp tautų, tarp žemynų, tarp disciplinų…Labai blogai mes jaučiamės kai mums nepavyksta suręsti taip reikiamo tilto tarp žmonių. Palikti palengvėjusį statinį vien kaip susisiekimo priemonę būtų skaudus praradimas. Tiltas turi kompoziciją suderintą su postamentais, pritaikytais žmonių skulptūroms. Jas nukėlus tiltas atrodys apiplėštas. Niekaip kitaip tos žaizdos neužgydysi, kaip vienas skulptūras pakeitus kitomis.

 Palikti senus paminklus, sunkiai atgavus ilgai lauktą nepriklausomybę, nederėjo, kadangi jie skelbė neteisybę. Palikti tuščią, be žmonių priartinusių šią akimirką? Nusikaltimas prieš juos.

Kiekvienas paminklas kalba, tie kurie nekalba, tie ne paminklai. Šalmuotas, žvaigždėtas karys, laikantis paruoštą ginklą sostinės prieigose, kalbėjo apie amžiams užkariautą šį kraštą ir grasinimą kitų perėjimui per Tiltą. To meto okupanto siautėjimai buvo siaubingi: žudymai, trėmimai, kalėjimai, lageriai. O jie tą simbolį vadino “Taikos sargyboje“.

Mes žinome kiek sunaikinimų ir kraujo pralieta 20-me amžiuje atnaujinant kaime baudžiavą per kolchozus. Stovėjusios statulos visa tai vaizdavo kaip didžią pergalę ir išlaisvintą žmogų.

Kokias skulptūras statyti į atsilaisvinusią vietą? Nereikia statyti vadų, prezidentų, generolų skulptūrų, kad neįskaudintų jų nepalaikančių piliečių. Juolab, kad Vilnius buvo ir yra daugiatautis miestas. Reikia prisiminti tuos žmones, kurie čia gyveno, dirbo ir skleidė mūsų valstybės ir žmoniškumo idėjas. Tokių žmonių turime visose tautose. Galime paminėti.

  1. Jonas Basanavičius, tautos patriarchas, didis Vilniaus patriotas, tautos žadintojas,signataras.
  2. Jurij Afanasjev profesorius, istorikas, dydis Lietuvos draugas aktyviai palaikęs mūsų atgimimą. Apdovanotas Lietuvos, Prancūzijos ir Švedijos žymenimis.
  3. Mykolas Romeris, klojęs teisinius pagrindus mūsų atsikūrusioje valstybėje ir kovojo už Lietuvos senosios sostinės atgavimą
  4. Cemechas Šabodas legendinis gydytojas, gerbiamas visų gyvenusių Vilniuje tautų už kilnų žmoniškumą ir pagarbą gyvybei. Jis ir vėl taptų visų mylimas stovėdamas ant Tilto.

 

Nuomonės, diskusijos, komentarai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra